Wiceminister obrony Ukrainy: sytuacja w Bachmucie jest krytyczna, ale miasto wciąż się broni [RELACJA NA ŻYWO]

2023-05-20 07:37 aktualizacja: 2023-05-21, 08:30
Wojna w Ukrainie, fot.  PAP/AA Abaca
Wojna w Ukrainie, fot. PAP/AA Abaca
Wojska rosyjskie koncentrują ataki na kierunkach Kupiańsk, Łyman, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka - poinformował Sztab Generalny Ukrainy. Sytuacja w Bachmucie jest krytyczna, ale miasto wciąż się broni - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

22:37 UkraineWorld opublikował informację o startach sił rosyjskich.

21:45 Twierdzenie szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, że jego najemnicy zajęli Bachmut jest próbą odwrócenia uwagi od ogromnego poparcia dla Ukrainy, jakie otrzymała podczas zagranicznych wizyt prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, powiedział w sobotę Mychajło Podolak, doradca Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

„To nie pierwszy raz, kiedy Prigożyn powiedział:„ wszystko zostało zajęte i dominujemy” - powiedział Podolak w wywiadzie telewizyjnym. „To oczywiste, że trzeba przerwać przestrzeń informacyjną w czasie wizyt prezydenta Zełenskiego i ostrych wypowiedzi szefów obcych państw na temat tego, jak zakończyć wojnę, jakie będzie zbrojne wsparcie dla Ukrainy i co stanie się z Rosją po tym, jak przegra”.

21:00  Wojska rosyjskie ostrzelały Kupiańsk i Torećk. Nexta opublikowała zdjecia.

20:11 Rosyjski wojskowy w rozmowie telefonicznej z babcią, przechwyconej i opublikowanej przez Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, opowiedział, jak on i inni najeźdźcy cynicznie zastrzelili ponad 400 cywilów w obwodzie ługańskim, przekazał w sobotę Unian.

Okupant powiedział, że rosyjscy strzelcy z karabinami maszynowymi weszli do domów Ukraińców i „wszystkich skosili”, zabijając dzieci, kobiety i mężczyzn.

19:55 Grupa Volkswagen sprzedaje swoją najważniejszą fabrykę w Rosji. Tym samym firma całkowicie wycofuje się z tego kraju, ponad rok po rozpoczęciu rosyjskiego ataku na Ukrainę - pisze portal RND.

Zakład w Kałudze zostanie sprzedany grupie handlowej Avilon, poinformowała w piątek spółka z Wolfsburga.

19:29 Wojska rosyjskie koncentrują ataki na kierunkach Kupiańsk, Łyman, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka. W ciągu ostatniej doby doszło tam łącznie do 39 starć zbrojnych. Najbardziej zaciekłe walki toczą się o Bachmut i Marjinkę w obwodzie donieckim, poinformował w sobotę w oświadczeniu na Facebooku Sztab Generalny Ukrainy.

Na kierunku Bachmut rosyjscy najeźdźcy kontynuują działania ofensywne. W ciągu minionej doby nieprzyjaciel prowadził nieudane akcje ofensywne w kierunku Biłej Hory. Rosjanie rozpoczęli ataki rakietowe na Słowiańsk i Drużkowkę oraz naloty bombowe na Słowiańsk, Drużkowkę, Bachmut, Iwaniwsko, Biłą Horę i Toretsk, informuje Sztab Generalny Ukrainy.

19:12 Papież Franciszek powierzył przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Włoch kardynałowi Matteo Zuppiemu zadanie poprowadzenia misji, której celem jest złagodzenie napięć w konflikcie na Ukrainie - przekazał w sobotę dziennikarzom watykański rzecznik Matteo Bruni. Tym samym potwierdził część wcześniejszych doniesień mediów

Jak zaznaczył dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, jest to misja we współpracy z watykańskim Sekretariatem Stanu.

Matteo Bruni dodał, że papież ma nadzieję, że doprowadzi to do rozpoczęcia procesu pokojowego.

"Termin tej misji i jej forma są obecnie studiowane" - zaznaczono w komunikacie.

18:55 "Razem dodajemy Ukrainie siły" - pod takim hasłem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił na Twitterze klip wideo ze swojej sobotniej wizyty na szczycie G7 w Hiroszimie w Japonii, informuje Sky News.

Ukraiński prezydent powiedział, że prowadził rozmowy z kilkoma przywódcami G7, w tym z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, komentując je stwierdził: „Razem dodajemy Ukrainie siły”.

18:33 Ukraina może otrzymać nawet 36 myśliwców F-16. Po oficjalnym ogłoszeniu przez premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka listy krajów, które utworzyły "Koalicję F-16", można wreszcie ocenić, ile i czyje F-16 wzmocnią Siły Powietrzne Ukrainy, pisze w sobotę Defense Express (DE).

Koalicja obejmuje Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Holandię, Belgię i Danię. Główne role każdego jej członka są dość jasne, mało prawdopodobne jest oczekiwanie transferu samolotów z Wielkiej Brytanii – Królewskie Siły Powietrzne po prostu nie mają F-16. Z kolei Stany Zjednoczone ogłosiły, że nie przekażą samolotów. Londyn zaś deklaruje odpowiedzialność za wstępne szkolenie pilotów, relacjonuje DE.

17:30 Po tym, gdy Biały Dom potwierdził, że Stany Zjednoczone zapowiedziały szkolenie ukraińskich pilotów na amerykańskich samolotach F-16, a ich sojusznicy przyznali, że planują dostarczyć Ukrainie tego typu myśliwce, ukraińskie Ministerstwo Obrony ogłosiło w sobotę, że samoloty pojawią się na ukraińskim niebie już jesienią tego roku.

"Tej jesieni! Najlepszy hit Sił Powietrznych wszech czasów! F-16 na niebie Ukrainy! Będziemy chronić nasze niebo!", poinformowało ministerstwo we wpisie na Twitterze.

16:30 Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała w sobotę, że sytuacja w Bachmucie jest krytyczna, ale ukraińskie wojska utrzymują obronę w południowo-zachodniej części miasta.

"Ciężkie walki w Bachmucie. Sytuacja jest krytyczna", przekazała w Telegramie Malar. "Obecnie nasi obrońcy kontrolują niektóre obiekty przemysłowe i infrastrukturalne", dodała.

Wcześniej w sobotę szef najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn powiedział, że Bachmut został zdobyty przez jego wojska. Informacja ta została natychmiast zdementowana przez ukraińskie Ministerstwo Obrony.

15:48 Szef partii SPD Lars Klingbeil odrzuca udział Niemiec w dostawie myśliwców dla Ukrainy. "Każdy ma inny potencjał wojskowy. Myśliwce nie należą u nas do niego” – powiedział Klingbeil w sobotę w rozmowie z dziennikiem "Rheinische Post".

Niemcy koncentrują się "na szkoleniu, czołgach i obronie przeciwrakietowej" – dodał polityk SPD.

15:33 Oprócz najemników Grupy Wagnera Rosja przerzuca do Bachmutu jednostki powietrznodesantowe i zmotoryzowane, poinformował Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Dowództwa Operacyjnego Ukrainy.

Zdaniem rzecznika zajęcie Bachmutu pozostaje najwyższym priorytetem rosyjskiej armii, Moskwa chce „jakiegoś trofeum” za swoje wysiłki, dodaje.

Czerewaty przekazał, że siły rosyjskie podczas minionej doby ostrzeliwały ukraińskie pozycje obronne 414 razy.

Z kolei The Kyiv Independent donosi, że w ciągu ostatnich 24 godzin siły rosyjskie i ukraińskie podobno stoczyły 17 potyczek pod Bachmutem, podczas których zginęło 92 rosyjskich żołnierzy, a 156 zostało rannych.

W sobotę rano Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w codziennym raporcie swego wywiadu, że rosyjskie wojsko prawdopodobnie przerzuciło kilka batalionów do Bakhmutu.

Po sukcesach Ukrainy na flankach Bachmutu i rosnących obawach co do wiarygodności grupy najemników Wagnera, Rosja prawdopodobnie stara się odnieść przynajmniej jakiś sukces w wojnie, podało ministerstwo.

15:20  Przedstawiciele opozycji gruzińskiej i aktywiści protestowali w sobotę pod hotelem w mieście Kwareli na wschodzie kraju, w którym - według mediów - zatrzymała się córka szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa, objęta sankcjami zachodnimi. Policja zatrzymała 16 osób.

Do incydentów doszło po tym, jak media poinformowały, że córka Ławrowa - Jekatierina Winokurowa przyleciała do Gruzji na wesele swojego szwagra. Niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta.Jewropa" podała, za gruzińską redakcją Radia Swoboda i stacją telewizyjną Mtwari, że pod hotelem trwają protesty. MSW w Tbilisi poinformowało o 16 zatrzymanych - informuje gruziński portal Apsny.ge.

12:36 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w sobotę w Hiroszimie z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem i podziękował mu za rolę Londynu w koalicji międzynarodowej na rzecz przekazania Kijowowi samolotów F-16 - poinformowała kancelaria Zełenskiego.

"Prezydent podziękował premierowi Wielkiej Brytanii za przywództwo Zjednoczonego Królestwa w koalicji międzynarodowej" na rzecz F-16 - głosi komunikat opublikowany przez biuro (kancelarię) Zełenskiego. Dodano w nim, że politycy "skoordynowali stanowiska przed udziałem prezydenta Ukrainy w szczycie G7".

12:29 W piątek w godzinach wieczornych ukraińskie wojska ostrzelały pozycje rosyjskich okupantów w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy; najważniejszym celem ataku było lotnisko, wykorzystywane przez wroga jako baza wojskowa - poinformowały w piątek i sobotę lojalne wobec Kijowa władze Mariupola.

Według wstępnych doniesień trzy potężne eksplozje, które słyszeli mieszkańcy miasta, były odgłosami ostrzału rosyjskich pozycji na terenie lotniska. Najeźdźcy utrzymywali tam zgrupowanie wojskowe w liczbie co najmniej 150 żołnierzy. Uderzono też w miejsca, gdzie Rosjanie rozmieszczali swoje systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - czytamy w opublikowanych na Telegramie komunikatach rady miasta Mariupola i Petra Andriuszczenki, doradcy mera Wadyma Bojczenki

11:51 Kwestia osobistego bezpieczeństwa wysokich rangą polityków i wojskowych ukraińskich ma kluczowe znaczenie, ponieważ Rosjanie są zainteresowani ich likwidacją - oceniła w sobotę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Wskazała na rosyjskie doniesienia o rzekomej śmierci ukraińskich dowódców.

"W ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowaliśmy trzy +fake newsy+ wroga o +śmierci+ naszych dowódców, kolejno: (Ihora) Tancury, (Ołeksandra) Syrskiego i (Wałerija) Załużnego" - napisała Malar w serwisie Telegram. Podkreśliła, że "jest obiektywnym faktem, iż podczas wojny wróg będzie zainteresowany likwidacją (ukraińskiego) dowództwa wojskowo-politycznego". Z tego powodu - dodała - "strategiczne znaczenie ma kwestia osobistego bezpieczeństwa" tych osób.

Wiceminister obrony zauważyła, że pojawiające się doniesienia o śmierci dowódców można po prostu "sprawdzić i zdementować", niemniej, "należy zdawać sobie sprawę, że Rosjanie mają skłonność do falstartów". Jak oceniła, "pracownicy rosyjskiego frontu informacyjnego nierzadko podają informacje bez otrzymania potwierdzenia od bezpośrednich sprawców"

10:59 Japonia nałożyła kolejne sankcje na Rosję, zakazując m.in. dostaw towarów dla około 80 podmiotów rosyjskich powiązanych z armią - powiadomiła w sobotę agencja Interfax-Ukraina. O sankcjach poinformowano w czasie, gdy w Japonii odbywa się szczyt G7.

Zgodnie z decyzją rządu w Tokio zamrożone zostaną aktywa około 100 osób fizycznych i prawnych z Rosji, które usiłowały ominąć już wprowadzone sankcje. Ponadto Japonia zabroniła eksportu towarów na rzecz około 80 podmiotów rosyjskich związanych z armią. Zakazała także firmom japońskim świadczenia klientom z Rosji usług architektonicznych i inżynieryjnych.

10:07 W atakowanym przez Rosjan Bachmucie trwają "walki o każdy metr" - oświadczyły w sobotę Siły Operacji Specjalnych armii ukraińskiej, publikując nagranie ukazujące obronę miasta. Armia oceniła, że Bachmut stał się "piekłem", a wysiłki jego obrońców są "tytaniczne".

"Bachmut. Zacięte walki o każdy metr ukraińskiego miasta-fortecy" - głosi opis nagrania opublikowanego na Facebooku.

W komentarzu dodano: "żadne wideo nagrane w Bachmucie nie odda w pełni tego, co faktycznie się tam odbywa, jak tytanicznych wysiłków dokonują nasi żołnierze w jego obronie i co naprawdę można czuć w tym piekle, jakim stało się jedno z najpiękniejszych niegdyś miast obwodu donieckiego".

08:58 W ciągu minionej doby pięć osób zginęło, a 13 zostało rannych w rosyjskich ostrzałach w obwodach donieckim, chersońskim, charkowskim i zaporoskim na wschodzie i południu Ukrainy - poinformowały w sobotę w godzinach porannych władze tych regionów oraz prokuratura obwodowa Chersońszczyzny.

W piątek rosyjscy okupanci ponownie ostrzelali miasto Czasiw Jar, zabijając tam dwóch cywilów. Kolejne dwie osoby w obwodzie donieckim doznały obrażeń. Od lutego 2022 roku, czyli początku agresji Kremla na Ukrainę, w naszym regionie zginęło już 1525 cywilów, a 3554 zostało rannych. Są to jednak wyłącznie potwierdzone przypadki, ponieważ rzeczywisty bilans ofiar, przede wszystkim w Mariupolu, jest znacznie większy - czytamy w komunikacie gubernatora obwodu donieckiego Pawła Kyryłenki opublikowanym na Telegramie.

08:25 Zdobycie Bachmutu pozostaje dla rosyjskich władz kluczowym celem w wojnie z Ukrainą, ponieważ opanowanie tego miasta pozwoliłoby Kremlowi ogłosić jakikolwiek sukces na froncie - oceniło w sobotnim raporcie wywiadowczym ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

Z tego powodu siły agresora prawdopodobnie przerzuciły do Bachmutu kilka dodatkowych batalionów, które mają przeciwdziałać ukraińskim kontratakom w pobliżu miasta. Wzmocnienie rosyjskiego zgrupowania w Bachmucie nastąpiło w ciągu czterech ostatnich dni - czytamy w komunikacie resortu opublikowanym na Twitterze

07:47 Ukraińskie kontrataki pod Bachmutem prawdopodobnie wyeliminowały ryzyko otoczenia przez Rosjan kontyngentu broniącego miasta, a także - zgodnie z intencją Ukraińców - zaangażowały w działania bojowe rosyjskie jednostki - ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

"Ukraińskie kontrataki koło Bachmutu najprawdopodobniej wyeliminowały ryzyko otoczenia przez Rosjan sił (broniących) miasta i zmusiły oddziały rosyjskie, by zaangażowały swoje ograniczone zasoby militarne do obrony przeciwko tym ograniczonym i punktowym działaniom ofensywnym. Zapewne taka była intencja dowództwa ukraińskiego" - podkreślił ośrodek analityczny w ostatnim raporcie.

ISW przytoczył także oceny strony ukraińskiej i rosyjskiej o sytuacji w Bachmucie. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała 19 maja, że wojska rosyjskie skoncentrowały większość swych rezerw na kierunku bachmuckim, w wyniku czego postępy ukraińskie w tym rejonie zostały spowolnione.

07:04 Nocny zmasowany atak rosyjskich dronów kamikadze na Kijów został odparty; nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych ani osobach rannych, jednak odłamki ze strąconych maszyn wywołały pożar oraz uszkodziły kilka budynków i samochodów – przekazały w sobotę rano władze stolicy Ukrainy.

"Wróg ze wszystkich sił stara się uderzyć w kluczowe obiekty w Kijowie i jednocześnie wyczerpać zasoby naszej obrony powietrznej. (...) Dlatego niemal każdej doby Kijów atakowany jest z powietrza" – napisał na Telegramie szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej Serhij Popko.

Urzędnik poinformował, że spadające odłamki wywołały pożar budynku mieszkalnego w dzielnicy dnieprowskiej, uszkodziły warsztat samochodowy i zaparkowane pojazdy w dzielnicy darnickiej, wybiły okna w domu w dzielnicy peczerskiej, a także trafiły w samochody oraz zniszczyły asfalt w dzielnicy sołomiańskiej.

Był to 11. atak powietrzny na Kijów od początku maja. W tym miesiącu mieszkańcy miasta nie słyszeli syren alarmowych tylko przez cztery dni – powiadomiła kijowska administracja

03:35 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski osobiście będzie uczestniczył w niedzielę w szczycie przywódców grupy G7 w Hiroszimie - poinformował w sobotę resort spraw zagranicznych Japonii.

Wcześniej pojawiały się doniesienia, że Zełenski może uczestniczyć w tym wydarzeniu tylko w formie zdalnej.

03:10 Szef portugalskiego MSZ Joao Gomes Cravinho, podczas rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą, zapewnił o "bezwarunkowym poparciu dla Kijowa", ale nie sprecyzował, kiedy portugalska armia mogłaby rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów myśliwców, o co zabiega Ukraina.

Podczas wizyty w Lizbonie, Dmytro Kułeba wezwał w piątek rząd Portugalii do udzielenia Kijowowi wsparcia w walce z rosyjską inwazją. Zaapelował o pomoc portugalskiej armii w szkoleniu ukraińskich pilotów myśliwców.

02:23 Prezydent USA Joe Biden ogłosi pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 375 mln dolarów podczas pobytu w Hiroszimie w Japonii, gdzie uczestniczy w szczycie światowych przywódców G7 - poinformował w piątek przedstawiciel administracji waszyngtońskiej.

Urzędnik, pragnący zachować anonimowość, powiedział agencji Reutera, że pakiet będzie zawierał artylerię, amunicję i wyrzutnie rakiet HIMARS.

22:16 Przed wycofaniem się jesienią 2022 roku z Łymanu i okolic tej miejscowości w obwodzie donieckim rosyjskie wojska pozostawiły w domach cywilów mnóstwo ładunków wybuchowych-pułapek; bezwzględność wroga szokuje, bowiem za takie pułapki posłużyły Rosjanom nawet zabawki dla dzieci - podały w piątek ukraińskie służby ratownicze.

Gdy najeźdźcy opuszczają jakiś obszar na Ukrainie, zaminowują tam dosłownie wszystko, co się da. W pierwszej kolejności pozostawiają ładunki przy obiektach infrastruktury krytycznej, takich jak wodociągi i gazociągi, linie energetyczne, a także trasy samochodowe i ich pobocza - powiadomił Roman Dracz, kierujący zespołem pirotechników w oddziale specjalnego przeznaczenia Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) w obwodzie odeskim.

21:33 Dania będzie uczestniczyć w szkoleniu ukraińskich pilotów na amerykańskich myśliwcach F-16 - zapowiedział w piątek duński minister obrony Troels Lund Poulsen.

Poulsen wyjaśnił, że Dania obecnie jest w trakcie wymiany swojej floty F-16 na F-35, dzięki czemu będzie mogła teraz pomóc "szkolić ukraińskich pilotów również w lataniu na F-16".

21:14 Greenpeace uznała w piątek za absurdalną decyzją o uznaniu jej za "niepożądaną" na terytorium Rosji. Postanowienie Moskwy oznacza, że ta międzynarodowa organizacja pozarządowa, zajmująca się ochroną środowiska, musi całkowicie wynieść się z tego kraju.

"Likwidacja Greenpeace w Rosji jest absurdalnym, nieodpowiedzialnym i destrukcyjnym posunięciem, które nie ma nic wspólnego z ochroną interesów kraju" – napisała Greenpeace na swojej stronie internetowej w języku rosyjskim.

20:15 Wielka Brytania będzie współpracować z USA, Holandią, Belgią i Danią, aby zapewnić Ukrainie zdolności sił powietrznych, których ten kraj potrzebuje - oświadczył w piątek brytyjski premier Rishi Sunak, odnosząc się do budowy międzynarodowej koalicji na rzecz przekazania Kijowowi samolotów wielozadaniowych F-16.

"Z zadowoleniem przyjmuję zapowiedź, że USA zgodzą się na szkolenia ukraińskich pilotów (w obsłudze) F-16. (...) Pozostajemy zjednoczeni" - dodał Sunak. 

19:43 Były prezydent USA Barack Obama w piątek został wpisany na nową listę rosyjskich sankcji, obejmującą 500 amerykańskich obywateli, co stanowi odpowiedź na kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji, ogłoszonych wcześniej przez Waszyngton - podała agencja Reutera za rosyjskim ministerstwem spraw zagranicznych.

Ministerstwo poinformowało też, że Rosja odrzuciła niedawną prośbę USA o dostęp konsularny do reportera amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha, który został aresztowany w marcu pod zarzutem szpiegostwa.