W obwodzie zaporoskim siły ukraińskie rozbiły oddział rosyjskich czołgów, strącono śmigłowiec Ka-52 Aligator [RELACJA NA ŻYWO]

2023-06-12 07:52 aktualizacja: 2023-06-13, 07:01
Strącenie śmigłowca Ka-52 AligatorFot. PAP/SERGEI ILNITSKY (zdjęcie ilustracyjne)
Strącenie śmigłowca Ka-52 AligatorFot. PAP/SERGEI ILNITSKY (zdjęcie ilustracyjne)
W pobliżu okupowanej wsi Robotyne w obwodzie zaporoskim Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały oddział rosyjskich czołgów; co najmniej jeden pojazd został zniszczony - podał w poniedziałek portal mil.in.ua. Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło w ciągu ostatniej doby osiem nalotów na obszary, na których koncentrowały się siły Rosjan. Zestrzelono m.in. śmigłowiec Ka-52 Aligator (w kodzie NATO Hokum B) i taktyczny bezzałogowy samolot Orlan-10.

21:50 Trwają zacięte walki, siły rosyjskie ponoszą straty, odnosimy sukcesy mimo deszczu - poinformował w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podziękował wojskowym za każdą ukraińską flagę, która wraca na swoje miejsce w wyzwolonych miejscowościach.

W poniedziałek szef państwa przeprowadził naradę z najwyższym dowództwem wojskowym. "Walki są zacięte, ale przesuwamy się i to jest bardzo ważne. Straty wroga są dokładnie takie, jakich potrzebujemy" - powiedział na nagraniu Zełenski.

Podkreślił, że Ukraińcy odnoszą sukcesy mimo niesprzyjających warunków pogodowych, czyli deszczu. "Dziękuję naszym chłopakom za każdą ukraińską flagę, która wraca teraz na swoje miejsce w miejscowościach na wyzwolonym terytorium!" - dodał Zełenski. Podziękował też za wzięcie do niewoli rosyjskich żołnierzy.

20:33 W ciągu tygodnia ukraińskie siły zbrojne wyzwoliły spod rosyjskiej okupacji siedem miejscowości i przejęły kontrolę nad 90 km kw terytorium - poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

W minionym tygodniu podczas operacji ofensywnej na kierunku donieckim i tawrijskim ukraińskie siły przesunęły się o 6,5 km. Przejęto kontrolę nad 90 km kw terytorium i wyzwolono siedem miejscowości: Łobkowe, Łewadne, Nowodariwka, Neskuczne, Storożewe, Makariwka, Błahodatne - napisała wiceminister w komunikatorze Telegram. 

20:24 W pobliżu okupowanej wsi Robotyne w obwodzie zaporoskim Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały oddział rosyjskich czołgów; co najmniej jeden pojazd został zniszczony - podał w poniedziałek portal mil.in.ua.

Uderzenia zostały przeprowadzone przez 44. Brygadę Artylerii przy wsparciu jednostki rozpoznawczej 65. Brygady Zmechanizowanej - napisał portal. W komunikacie dodano też, że Rosjanie prowadzą na tym odcinku frontu aktywną obronę, starając się powstrzymać natarcie ukraińskich jednostek.

19:22 Rosyjskie siły okupacyjne żądają łapówek od osób chcących ewakuować się z zalanej i kontrolowanej przez nich miejscowości Hoła Prystań w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - informuje w poniedziałek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"W zatopionej Hołej Prystani w obwodzie chersońskim rosyjscy okupanci pozwalają na ewakuację obywatelom Ukrainy tylko po otrzymaniu łapówki" - pisze w wieczornym komunikacie sztab. Siły okupacyjne niszczą jednocześnie paszporty, akty urodzenia i inne dokumnety wydane na Ukrainie.

Miejscowi mieszkańcy są przesiedlani na okupowany Krym i do kraju krasnodarskiego na południu Rosji.

19:15 W związku ze wzmożoną aktywnością ukraińskiego podziemia na okupowanym półwyspie rosyjscy okupanci nasilają "polowanie" na partyzantów - poinformował w poniedziałek portal Centrum Sprzeciwu Narodowego, prowadzony przez ukraińską armię.

Według portalu władze okupacyjne wzmocniły środki bezpieczeństwa w punktach wjazdowych na nielegalnie - zdaniem Ukraińców - wybudowany most kerczeński. Odnotowano dokładniejszą kontrolę dokumentów - zarówno osobistych, jak też dotyczących środków transportu. Sprawdzane są telefony osób zatrzymywanych do kontroli - Rosjanie sprawdzają historię przeglądarki i subskrypcje w komunikatorach takich jak Telegram czy Viber. Okupanci są również zainteresowani tym, czy na telefonie jest zainstalowany protokół VPN, pozwalający ominąć blokadę nakładaną na zabronione przez Rosjan ukraińskie strony internetowe - napisał portal.

18:31 Wolontariusze z Kijowa utworzyli przytułek dla zwierząt z terenów objętych powodzią spowodowaną wysadzeniem tamy w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Nazwa instytucji - Patron Pet Centre - została wzięta od imienia słynnego saperskiego psa Patrona - poinformował w poniedziałek portal Ukrinform.

W naszym centrum przebywa obecnie 75 psów i kotów z zalanych terenów w obwodzie chersońskim - przekazała Iryna Podwojska, dyrektorka Patron Pet Centre. "To zwierzęta, które kiedyś mieszkały z ludźmi i zostały uratowane z powodzi" - dodała. Podkreśliła też, że priorytetem dla centrum jest poszukiwanie dotychczasowych właścicieli zwierząt. "Jesteśmy pod wrażeniem miłości ludzi do swoich psów i kotów. Do tej pory sami odnaleźliśmy dawnych właścicieli kilku psów, kontaktujemy się z nimi, szukamy ich w grupach społecznościowych - pomagają nam w tym nasi wolontariusze" - powiedziała dyrektorka centrum.

Podwojska podkreśliła, że proces ewakuacji zwierząt z terenów powodziowych jest niezwykle trudny. Chersoń i jego przedmieścia są ostrzeliwane przez rosyjskie wojsko.

16:59 Szef Państwowej Służby Bezpieczeństwa (VDD) Łotwy Normunds Meżviets przestrzegł w poniedziałek mieszkańców kraju przed wyjazdami do sąsiedniej Rosji i Białorusi w związku z poważnym ryzykiem werbunku przez tamtejsze służby.

Największym zagrożeniem dla Łotwy pozostaje wywiad prowadzony z terytorium Rosji; tamtejsze służby werbują osoby mieszkające na Łotwie albo często przyjeżdżające do tego kraju - ocenił Meżviets, cytowany przez portal LSM.

"Oczywiście wojna na Ukrainie, agresja Rosji przeciwko Ukrainy, spowodowała pewne zmiany. Obecnie, jeśli weźmiemy pod uwagę cele rosyjskiego wywiadu w naszym kraju, to oczywiście duży nacisk kładziony jest na wywiad wojskowy, konkretnie na zdobycie informacji wywiadowczych o łotewskich siłach zbrojnych i kontyngencie wojskowym naszych sojuszników na terytorium Łotwy" - powiedział Meżviets.

15:04 W tym roku Łotwa przeszkoli 3 tysiące żołnierzy ukraińskich, ale liczba ta może wzrosnąć - poinformowała łotewska minister obrony Inara Murniece. W ubiegłym roku kraj przeszkolił tysiąc ukraińskich wojskowych.

"Początkowo postanowiliśmy, że przygotujemy 2 tysiące  żołnierzy, ale w związku z tym, że otrzymaliśmy więcej wniosków o wsparcie z Ukrainy, znaleźliśmy rozwiązanie, by zwiększyć tę liczbę do 3 tysięcy. Niemniej jednak Łotwa chce powiększyć też tę liczbę" - powiedziała minister agencji LETA.

Wśród ukraińskich wojskowych, którzy przybywają na Łotwę, są tacy, którzy posiadają już pewne doświadczenie bojowe na froncie i przechodzą specjalistyczne szkolenie; są też nieprzygotowani cywile, dlatego szkolenia są tak istotne - dodała Murniece.

14:29 Długotrwałe walki o Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy, toczone wiosną 2022 roku, uchroniły przed rosyjską okupacją dużą część południa kraju, w szczególności miasta Odessa i Mikołajów - ocenił w poniedziałek ukraiński wiceminister obrony generał Ołeksandr Pawluk.

"Od lata 2021 roku zaczęliśmy oceniać, jakim potencjałem dysponujemy i przygotowywać się do prawdopodobnej rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Jak się okazało, wszystkie nasze szacunki były trafne. Prognozowaliśmy uderzenie na nasze siły z dwóch stron - na Mariupol i miejscowość Triochizbenka w obwodzie ługańskim. Skoncentrowaliśmy na tych kierunkach nasze rezerwy, dlatego (rosyjska) inwazja 24 lutego 2022 roku nie przyniosła (wrogowi oczekiwanego) rezultatu" - powiadomił Pawluk, cytowany przez agencję UNIAN.

W ocenie generała opór ze strony ukraińskiej armii zmusił najeźdźców do szybkiej weryfikacji planów wojskowych. Kluczowe znaczenie miała w tym względzie obrona Mariupola, do którego agresorzy musieli przerzucić dużą część wojsk z innych odcinków frontu.

14:28 Popieramy aspiracje Ukrainy i Mołdawii, żeby rozpocząć jeszcze przed końcem tego roku negocjacje akcesyjne do UE; Chcielibyśmy, aby także Gruzja stała się krajem kandydującym - mówił w poniedziałek szef MSZ Zbigniew Rau na wspólnej konferencji z szefem szwedzkiej dyplomacji Tobiasem Billstromem.

Szefowie MSZ Polski i Szwecji przeprowadzili w Warszawie konsultacje polityczne, ich głównymi tematami było wejście Szwecji do NATO oraz wsparcie dla Ukrainy.

Na konferencji prasowej Rau podkreślił, że Szwecja to strategiczny partner, z którym Polska utrzymuje intensywne kontakty zarówno polityczne, jak i gospodarcze. Przekazał, że polsko-szwedzkie obroty handlowe w 2022 roku osiągnęły rekordową wartość 15 mld euro.

Rau zwrócił uwagę, że oczywistym celem spotkań z ministrem Billstromem jest w ostatnim czasie wspólna troska o bezpieczeństwo w regionie. "Czujemy ogromną odpowiedzialność, żeby chronić nasz region i to, co wypracowaliśmy przez lata - wspólnotę krajów opartych o normy prawa międzynarodowego. Dlatego Polska inwestuje w swoje siły zbrojne, a Szwecja dokonała rzeczy niewyobrażalnej jeszcze półtora roku temu, podjęła historyczną decyzję o przystąpieniu do NATO" - powiedział polski minister.

12:38 10 osób nie żyje, a 42 zostały uznane za zaginione w wyniku wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce – poinformował w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko. 

„Mogę podać te dane, które są potwierdzone: osiem osób zginęło na terytorium obwodu chersońskiego, dwie osoby – w obwodzie mikołajowskim. 42 osoby są uznane za zaginione, wśród nich jest siedmioro dzieci” – powiedział Kłymenko na antenie telewizji ukraińskiej.

Strona ukraińska otrzymuje informacje o ofiarach śmiertelnych na terenach okupowanych, na lewym brzegu Dniepru. „Wczoraj podczas próby przepłynięcia na prawy brzeg nasi obywatele zostali ostrzelani i trzy osoby zginęły, a kilka zostało rannych. Sprawdzamy te informacje. Jak tylko potwierdzimy dane o zabitych lub rannych wśród osób, które znajdowały się na wyspach i na lewym brzegu, oficjalnie opublikujemy te informacje” – dodał Kłymenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

12:07 Brytyjski resort obrony zauważa w poniedziałek, że minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zwiększył aktywność publiczną próbując poprawić swój wizerunek i zaprezentować się jako osoba kontrolująca kwestie strategiczne w czasie, gdy Ukraina przyspiesza ofensywę.

"W ciągu ostatniego tygodnia Szojgu podtrzymywał wysoką aktywność publiczną, zapewne po to, by zaprezentować się jako osoba kontrolująca kwestie strategiczne w czasie, gdy Ukraina przyspiesza operacje ofensywne" - informuje ministerstwo w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Zaznacza, że Szojgu co najmniej dwukrotnie komentował operacje obronne armii rosyjskiej, m.in. wygłaszając przesadzone oceny strat ukraińskich. Kontrastuje to z innymi kluczowymi momentami wojny, gdy Szojgu nie pojawiał się publicznie - wskazuje brytyjski resort.

11:33 W niedzielę, 4 czerwca, wyzwoliliśmy spod rosyjskiej okupacji miejscowość Nowodariwka w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy; potwierdzamy tę informację dopiero teraz, ponieważ w ostatnich dniach w Nowodariwce trwały jeszcze walki z wrogiem - powiadomiła w poniedziałek ukraińska zaporoska samodzielna brygada Obrony Terytorialnej.

"Nieprzyjaciel przez kilka dni próbował odzyskać kontrolę nad miejscowością, lecz działania (rosyjskich wojsk) zakończyły się niepowodzeniem. (...) Zwycięstwo będzie nasze!" - czytamy w komunikacie zaporoskiej brygady opublikowanym na Facebooku.

10:06 Po wysadzeniu w powietrze przez siły rosyjskie tamy na Dnieprze w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, zalanych jest obecnie 46 miejscowości, w tym 14 okupowanych. Ukraińskie władze kontynuują ewakuację mieszkańców. Według straży granicznej Rosjanie używają nagrań z ukraińskich akcji ratunkowych i przedstawiają je jako własne działania.

W obwodzie chersońskim zalanych jest 46 miejscowości, w tym 32 na terytoriach kontrolowanych przez Ukrainę, a 14 na tymczasowo okupowanym lewym brzegu Dniepru – powiadomił szef władz regionu Ołeksandr Prokudin. Woda stopniowo opada – w nocy z niedzieli na poniedziałek jej poziom obniżył się o 64 cm i obecnie wynosi 3,29 m.

Dotychczas w obwodzie chersońskim udało się ewakuować 2743 osoby, w tym 228 dzieci i 77 osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Akcje ratunkowe są kontynuowane pomimo rosyjskich ostrzałów.

„Na lewym (w większości okupowanym) brzegu (Dniepru) sytuacja w dalszym ciągu jest krytyczna” – stwierdził Prokudin. Jak wskazał, Rosjanie sami nie prowadzą ewakuacji, a także próbują przeszkodzić takim działaniom, podejmowanym przez stronę ukraińska „strzelając w plecy” cywilom. 

09:30 Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej poinformował prezydenta Andrzeja Dudę o aktualnej sytuacji na froncie; mówił też o sytuacji humanitarnej w związku z wysadzoną tamą w Nowej Kachowce - powiedział  w poniedziałek w Polsat News szef prezydenckiego BPM Marcin Przydacz.

Kancelaria Prezydenta przekazała na Twitterze, że prezydent Andrzej Duda w niedzielę rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim m.in. o przygotowaniach do lipcowego szczytu NATO w Wilnie.

Przydacz został zapytany w poniedziałek w Polsat News o to, co usłyszał prezydent Duda od prezydenta Zełenskiego. "Tak, rzeczywiście wczoraj późnym wieczorem odbyła się rozmowa telefoniczna pana prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Zełenskim. Długa, oczywiście w przyjaznej atmosferze, panowie prezydenci często ze sobą rozmawiają, ale ta rozmowa miała też na celu poinformowanie nas - jako strony polskiej - o aktualnej sytuacji na froncie" - powiedział szef BPM.

09:15 Mieszkańcy okupowanej wschodniej części obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, próbują wrócić do domów po powodzi wywołanej wysadzeniem przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce; najeźdźcy uniemożliwiają te powroty i plądrują opuszczone miejscowości - przekazał w niedzielę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.

Na zalanych terenach na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru powoli opada poziom wody. Cywile, którzy kilka dni temu opuścili swoje domy, chcieliby teraz do nich powrócić. Nie pozwalają im na to rosyjskie wojska, blokujące możliwość wjazdu do okolicznych wsi. Najeźdźcy dopuszczają się tam grabieży na taką skalę, że zdarzają się nawet przypadki szabrownictwa we wciąż zamieszkanych budynkach. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Wełykiej Kardaszynce nieopodal miasteczka Hoła Prystań - czytamy w komunikacie serwisu.

Grupa mieszkańców Hołej Prystani ukryła się przed powodzią w miejscowej szkole. Okupanci nie wypuszczają stamtąd ludzi, nie pozwalając im wrócić do domów. Cywilom odebrano paszporty - oznajmiło Centrum.

Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski - powiadomiły 6 czerwca władze Ukrainy. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Woda zalała kilkadziesiąt okolicznych osad.

08:44 Podczas kolejnego spotkania w formacie Ramstein w najbliższy czwartek tematem rozmów będzie koalicja w sprawie samolotów oraz otwarcie hubów remontowych dla sprzętu wojskowego – poinformował w poniedziałek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

„W ramach spotkania będziemy omawiać szczegóły dotyczące +koalicji ds. samolotów+. Na razie mówimy o przygotowaniu pilotów, a także techników i inżynierów, którzy będą odpowiadać za obsługę. Dlatego jest to bardzo złożony temat” – oznajmił Reznikow, którego cytuje ministerstwo obrony Ukrainy na Telegramie. 

08:23 Paul Thompson, szef nowozelandzkiego radia publicznego RNZ, przeprosił w poniedziałek za "prokremlowską szmirę", po tym jak w kilkunastu artykułach dotyczących Ukrainy, które zostały opublikowane na stronie internetowej radia w ciągu ostatniego roku, zauważono stwierdzenia odzwierciedlające rosyjską propagandę.

Większość depesz będących przedmiotem sprawy została podana przez agencję Reutera, jednak pracownik RNZ wprowadził w nich zmiany, uwzględniające rosyjską narrację w czasie, gdy trwa inwazja Rosji na Ukrainę.

Dziennikarz RNZ, który odpowiada za publikację w internecie, został zawieszony w obowiązkach i czeka na wyniki wewnętrznego dochodzenia. Przekazał, że edytował depesze "w ten sposób", odkąd zaczął pracę w RNZ pięć lat temu i nikt nie powiedział mu przez te lata, że "robił cokolwiek złego" - podał dziennik "New Zealand Herald".

08:04 Wojska ukraińskie wyzwoliły miejscowość Storożewe w obwodzie donieckim na wschodzie kraju – potwierdziła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar w poniedziałek rano.

„Flaga Ukrainy znowu powiewa nad Storożewym i tak będzie z każdą miejscowością, dopóki nie wyzwolimy wszystkich terenów Ukrainy spod rosyjskiej okupacji" – powiadomiła Malar w Telegramie, dziękując 35. samodzielnej brygadzie piechoty morskiej. 

07:51 Siłom ukraińskim udało się wyzwolić kilka miejscowości, jednak na razie jest zbyt wcześnie, by mówić o przełomie w trwającej kontrofensywie – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Rosyjskie źródła próbują umniejszać ukraińskie sukcesy, by nie przyznać, że doszło do przerwania linii obrony.

Wojska ukraińskie prowadziły 10 i 11 czerwca operacje kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu i mają zdobycze terytorialne – pisze ISW.

Armia Ukrainy prowadziła m.in. działania w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim, a geolokacja nagrań wideo i rosyjskie źródła potwierdzają, że udało im się wyzwolić szereg miejscowości w wyniku ataków w rejonie Wełykiej Nowosyłki. Ukraińskie źródła powiadomiły o wyzwoleniu miejscowości Makariwka, Neskuczne, Błahodatne, Storożewe i Nowodariwka.

Lokalne zdobycze terytorialne Ukraińcy mieli także w walkach na południowy zachód od miejscowości Orichiw w obwodzie zaporoskim.

07:41 Prezydent Andrzej Duda w niedzielę rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim m.in. o przygotowaniach do lipcowego szczytu NATO w Wilnie - poinformowała na twitterze Kancelaria Prezydenta.

21:25 Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczyna śledztwo w sprawie rosyjskiego aktu terrorystycznego w elektrowni wodnej  Kachowka - powiedział w niedzielę w wieczornym wystąpieniu wideo  prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zdaniem prezydenta Ukrainy przedstawiciele MTK  powinni  na własne oczy zobaczyć, że rosyjscy okupanci kontynuują ostrzał terenów zalanych w wyniku ataku terrorystycznego, podczas gdy trwa tam ewakuacja.

„Już pierwszego dnia po katastrofie Prokurator Generalny Ukrainy skierował do MTK stosowny apel o zbadanie tej katastrofy. I prace już się rozpoczęły. Przedstawiciele międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości widzą na własne oczy konsekwencje tego rosyjskiego ataku terrorystycznego i wiedzą, że rosyjski terror trwa. Trwa z najbardziej cynicznym ostrzałem zalanego terytorium, terytorium ewakuacji" - powiedział prezydent Ukrainy. 

20:45 Ukraina w niedzielę przeprowadziła dwie kluczowe akcje sabotażowe daleko za liniami wroga. W Jakymiwce wysadzono w powietrze most kolejowy, zatrzymując transport między Krymem a Zaporożem, wysadzona została też jedyna linia kolejowa prowadząca do mostu krymskiego w rejonie krimowskim, poinformował  portal Visegrad24.

(PAP)