Szef MSZ Ukrainy: nasze członkostwo w NATO może zapobiec przyszłym wojnom w Europie [RELACJA NA ŻYWO]

2023-07-10 06:50 aktualizacja: 2023-07-11, 07:40
Ukraińscy żołnierze, Fot. PAP/Diego Herrera Carcedo / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Ukraińscy żołnierze, Fot. PAP/Diego Herrera Carcedo / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Teraz jest najlepszy czas, by podjąć decyzję o zaproszeniu Ukrainy do NATO, wzywam do tego państwa członkowskie; poszerzenie NATO o Ukrainę może zapobiec przyszłym wojnom w Europie - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w poniedziałek w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD.

21:41 Ukraińskie służby ratunkowe poinformowały w poniedziałek o zakończeniu akcji poszukiwawczej po rosyjskim ostrzale Orichowa na południu Ukrainy. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł z czterech do siedmiu. 11 ludzi zostało rannych. Do ataku doszło w niedzielę wczesnym popołudniem.

Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych podało w poniedziałek rano, że w Orichowie w obwodzie zaporoskim Rosjanie zrzucili bombę lotniczą na miejscową szkołę, gdzie cywile otrzymywali pomoc humanitarną.

21:06 Nieoficjalne rozmowy byłych amerykańskich oficjeli z Siergiegiem Ławrowem i innymi Rosjanami na temat wojny na Ukrainie były prywatną inicjatywą; my podtrzymujemy zasadę "nic o Ukrainie bez Ukrainy" -  powiedział w poniedziałek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Matthew Miller. Zapowiedział też, że na szczycie NATO w Wilnie Ukraina otrzyma "mocny pakiet politycznego i praktycznego wsparcia".

Chcę podkreślić jedną rzecz, którą mówiliśmy już wcześniej: to że jeśli chodzi o jakiekolwiek potencjalne negocjacje, kierujemy się żelazną zasadą - "nic o Ukrainie bez Ukrainy" - podkreśli Miller podczas briefingu prasowego. Dodał, że prywatni obywatele mogą odbywać takie rozmowy, ale "oni w żaden sposób nie występują w imieniu administracji".

20:27 Ukraina zasługuje na członkostwo w NATO, od nas zależy bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu - oświadczył prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski w poniedziałek, w przeddzień rozpoczęcia szczytu tej organizacji w Wilnie.

"Nawet jeśli przedstawiane są różne stanowiska, i tak jest to oczywiste: Ukraina zasługuje na członkostwo w Sojuszu. Nie teraz, bo teraz jest wojna, ale potrzebujemy jasnego sygnału" - powiedział prezydent 

19:46 Australia udostępnia samolot wojskowy oraz do 100 australijskich żołnierzy i pracowników cywilnych, aby zapewnić Ukrainie pomoc wojskową i humanitarną. Samolot E-7A Wedgetail będzie nadzorował międzynarodowe centra logistyczne dla Ukrainy. Maszyna będzie stacjonowała w Niemczech przez sześć miesięcy i operowała w europejskiej przestrzeni powietrznej.

Informacja została ogłoszona przez premiera Australii Anthony'ego Albanese po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w poniedziałek w Berlinie - pisze agencja dpa.

19:03 Złamanie jedności NATO jest jednym z głównych celów Rosji - napisał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Rosja liczy na to, że uda się skompromitować rozpoczynający się w Wilnie szczyt Paktu Północnoatlantyckiego.

W poniedziałek w InfoAlercie na Twitterze Żaryn napisał, że od wielu lat rosyjskie działania na kierunku zachodnim koncentrują się na osłabianiu struktur NATO.

16:37 Ponad 15 lat temu Angela Merkel dopilnowała, żeby Ukraina nie stała się członkiem NATO. Nadal nie ma zmiany kursu w tej kwestii. Merkel, Scholz, a także Biden nie zdają sobie sprawy, że "nic tak nie odstrasza Putina, jak NATO". Ci, którzy chcą prawdziwego, trwałego pokoju, "muszą pozwolić na rozpoczęcie procesu akcesyjnego teraz" - pisze "Bild".

"Ponad 15 lat temu państwa NATO zgodziły się, że Ukraina +stanie się członkiem NATO+. Angela Merkel dopilnowała, aby tak się nie stało. Rezultat jest dobrze znany: Rosja uznała neutralność swojego małego sąsiada za zachętę i najechała ten kraj" - pisze w poniedziałek w komentarzu portal dziennika "Bild".

16:14 Z powodu rosyjskich ostrzałów artyleryjskich lokalne władze zarządziły w poniedziałek ewakuację mieszkańców części obwodu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy, przy granicy z Rosją.

Ewakuacji podlegają wszyscy mieszkańcy obwodu sumskiego znajdujący się w strefie pięciu kilometrów od granicy z Rosją.

13:33 W Bachmucie Rosjanie są w pułapce, kontrolę ogniową nad miastem przejmują siły ukraińskie - oświadczył w poniedziałek dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski w komentarzu na serwisie Telegram.

"Bachmut. Wróg znajduje się w pułapce, miasto przechodzi pod kontrolę ogniową sił obrony" - napisał generał. Dodał, że Rosjanie są wypierani z pozycji na kierunku Bachmutu.

Dowódca opublikował krótkie nagranie pokazujące z lotu ptaka przeprowadzony przez Ukraińców ostrzał rosyjskiego stanowiska na dachu bloku mieszkalnego. Wokół widać inne opustoszałe i zrujnowane budynki. Jak poinformował Syrski, Rosjanie byli uzbrojeni w przeciwpancerny pocisk kierowany. Z nagrania wynika, że ukraiński atak całkowicie zniszczył ich stanowisko. "Pracujemy dalej" - napisał Syrski. 

12:15 Niemcy i USA blokują oficjalny wniosek Ukrainy o członkostwo w NATO - pisze portal dziennika "Bild", powołując się na swoje źródła.

"Mogę potwierdzić, że USA i Niemcy blokują oficjalny wniosek Ukrainy o członkostwo w NATO" - powiedział dziennikowi "Bild" wysoki rangą informator.

Wcześniej brytyjski "Telegraph" informował o niemieckich "przygotowaniach do zablokowania wniosku Ukrainy o członkostwo w NATO" - przypomina portal. Pretekstem jest fakt, że "kraj musi oficjalnie zapytać NATO, czy może przystąpić, zanim proces się rozpocznie".

12:05 Na Ukrainie rozpoczęła się budowa zakładów produkcji tureckich dronów Bayraktar - poinformował w poniedziałek minister ds. przemysłów strategicznych Ołeksandr Kamyszin. Jak przypomina portal Hromadske, umowę w tej sprawie Ukraina i Turcja podpisały na początku lutego 2022 roku.

"Zakłady zaczęto budować w rzeczywistości, to nie tylko memorandum. Przeszliśmy do realnych kroków" - powiedział Kamyszin. Dodał, że chodzi o "produkcję na terytorium Ukrainy" i o "wielkie zakłady", w sprawie których Turcja i Ukraina porozumiały się "już kilka lat temu".

Portal Hromadske podał, że turecka firma Baykar ma zamiar zbudować na Ukrainie nie tylko zakład produkujący drony bojowe Bayraktar TB2, ale też konstruować maszyny Bayraktar Akinci i Bayraktar Kizilelma. Pierwsza z nich jest rozwinięciem TB2, a druga to projekt odrzutowego aparatu bezzałogowego.

10:49 Armia ukraińska ukończyła kontrolę możliwości obronnych Północnej Strefy Operacyjnej na kierunkach żytomierskim, rówieńskim i wołyńskim; zagrożone odcinki będą umocnione - poinformował w poniedziałek dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew.

"Zakończono sprawdzian naszych możliwości obronnych Północnej Strefy Operacyjnej, w granicach kierunków: żytomierskiego, rówieńskiego i wołyńskiego. (...) Zagrożone odcinki będą wkrótce mocniej osłonięte dzięki odpowiednim barierom inżynieryjnym" - napisał generał na serwisie Telegram.

Jak dodał, trwa szkolenie żołnierzy na wypadek "rozmaitych sytuacji", a oddziały pełniące służbę wzdłuż granicy zostaną wzmocnione sprzętem i uzbrojeniem. 

10:00 Rosja niemal na pewno zmaga się z kryzysem w wojskowych placówkach medycznych po tym, jak przez 17 miesięcy miała średnio po około 400 rannych dziennie na wojnie przeciwko Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że napływ rannych wojskowych prawdopodobnie zaburzył normalne świadczenia niektórych cywilnych usług medycznych, zwłaszcza w regionach w pobliżu granicy z Ukrainą, a także jest prawdopodobne, że wiele szpitali wojskowych jest zarezerwowanych dla poszkodowanych wśród oficerów.

09:52 89 proc. Ukraińców opowiada się za tym, by ich kraj dołączył do NATO; na wschodzie kraju chce tego 79 proc. mieszkańców, a na zachodzie - 93 proc. - wynika z sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS).

18 proc. respondentów zgodziłoby się, aby dla osiągnięcia pokoju zrezygnować ze wstąpienia do NATO, jednak dla 76 proc. byłoby to nie do zaakceptowania. Ogółem przeciwnych wstąpieniu do NATO jest 8 proc. Ukraińców, a 3 proc. nie ma zdania.

Socjolodzy pytali respondentów, czy chcieliby, aby Ukraina do 2030 roku dołączyła do NATO. KMIS przeprowadził dwa badania: w dniach 10-21 maja wśród 2509 osób i w dniach 26 maja-5 czerwca wśród 1029 osób; oba sondaże na terenach kontrolowanych przez władze w Kijowie, metodą wywiadu telefonicznego.

08:42 "Bomba lotnicza niemal doszczętnie zniszczyła budynek. Na skutek wybuchu zginęły cztery osoby, a 11 innych zostało rannych" - podało MSW w komunikacie na serwisie Telegram.

Jak dodało, ofiary śmiertelne to trzy kobiety i jeden mężczyzna. Atak spowodował, że pod gruzami szkoły znalazło się kilkanaście osób - zarówno tych, które były wewnątrz budynku, jak i stojących obok. Uszkodzone zostały również budynki mieszkalne i inne obiekty infrastruktury cywilnej. Trwa akcja ratunkowa. 

08:33 Od początku natarcia na kierunkach Berdiańska i Melitopola, miast na południu Ukrainy, armia ukraińska wyzwoliła tam 169 km2 terytorium, co równa się mniej więcej powierzchni Odessy - poinformował ukraiński Sztab Generalny.

"Od początku natarcia na kierunku Melitopola i Berdiańska siły obrony Ukrainy wyzwoliły z rąk najeźdźców rosyjskich 169 km2 terytorium ukraińskiego, co równa się w przybliżeniu powierzchni Odessy" - podał sztab w komunikacie na Facebooku. Jak dodał, w ciągu minionego tygodnia oddziały ukraińskie "w wyniku działań ofensywnych na kierunkach Melitopola i Berdiańska przesunęły się o ponad kilometr". Na kierunku Bachmutu, miasta w obwodzie donieckim na wschodzie kraju, armia ukraińska wyzwoliła w ciągu minionego tygodnia 4 km2 terytorium.

07:50 Siły Zbrojne Ukrainy kontynuowały 9 lipca kontrofensywę co najmniej na trzech kierunkach: Bachmutu, Melitopola i Berdiańska - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie, powołując się zarówno na władze ukraińskie, jak i rosyjskich blogerów wojennych.

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski przekazał, że siły ukraińskie nadal idą naprzód na kierunku Bachmutu. Związani z Kremlem rosyjscy blogerzy wojenni utrzymują, że Ukraińcy kontynuują ataki w zachodniej części obwodu zaporoskiego atakując tyły wojsk rosyjskich, ich magazyny i infrastrukturę.

Analitycy ISW przywołują doniesienia dziennika "Wall Street Journal", według którego siły ukraińskie próbują "zmiękczać" obronę rosyjską przed wyzwalaniem kolejnych terytoriów, godząc się na wolniejsze tempo natarcia. "WSJ" podał, że Ukraińcy koncentrują się na usuwaniu oddziałów rosyjskich z umocnień i pół minowych, które sięgają na głębokość nawet 24 km w niektórych miejscach na terenach okupowanych.

07:34 Ukraińska policja rozpoczęła szkolenie w Tokio w zakresie identyfikacji zwłok ofiar wojny. Prowadzą je japońscy funkcjonariusze, którzy mają doświadczenie w dokonywaniu masowych autopsji.

Podczas pięciodniowego programu szkoleniowego dziesięcioro ukraińskich policjantów będzie zapoznawało się z procedurami masowych autopsji, zbieraniem próbek i analizą DNA - poinformowała japońska policja. Zgodnie z szacunkami Kijowa dziesiątki tysięcy zwłok na Ukrainie pozostaje niezidentyfikowanych, odkąd w lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła inwazję na ten kraj.

Policja z Ukrainy będzie się także uczyć japońskich sposobów opieki psychologicznej nad rodzinami, które straciły najbliższych oraz nad funkcjonariuszami, którzy są zaangażowani w proces identyfikacji zmarłych.

07:06 Jak najszybsze włączenie Ukrainy do struktur Sojuszu jest w interesie Polski i Europy, ale rozmowy dotyczące członkostwa Ukrainy mogą odbyć się dopiero po zakończeniu wojny - mówił szef MON Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla "Polski - Metropolii Warszawskiej".

Minister obrony narodowej podkreślił, że "jak najszybsze włączenie Ukrainy do struktur Sojuszu jest w interesie Polski i Europy, ale rozmowy dotyczące członkostwa Ukrainy mogą odbyć się dopiero po zakończeniu wojny". "W przypadku Ukrainy, jak również w przypadku innych demokracji odrodzonych po upadku Związku Sowieckiego, spełnienie tych kryteriów nie nastąpiło natychmiastowo" - zaznaczył.

07:01 Na szczycie NATO w Bukareszcie, gdzie Niemcy i Francja odrzuciły przyznanie Ukrainie i Gruzji Planu Działań na rzecz Członkostwa w Sojuszu, głównym mówcą był Władimir Putin. Na nadchodzącym szczycie w Wilnie głównym mówcą będzie Ukraina – powiedział PAP były szef ukraińskiej dyplomacji Wołodymyr Ohryzko.

Jako minister spraw zagranicznych uczestniczył on w szczycie NATO w Bukareszcie w 2008 roku, kiedy Ukrainie i Gruzji odmówiono przystąpienia do Membership Action Plan (MAP, Plan Działań na rzecz Członkostwa), poprzedzającego przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„Tym razem będzie zupełnie inaczej, bo Rosji nie ma za stołem negocjacyjnym. Sądzę, że dziś głównym mówcą na szczycie NATO w Wilnie będzie Ukraina” – ocenił Ohryzko.

06:50 Oczekujemy, że szczyt NATO w Wilnie będzie ważnym wydarzeniem w zakresie odstraszania i obrony – powiedział dziennikarzom w Brukseli ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski. Jak dodał, to główna misja Sojuszu, dzięki której Polska i inne państwa są lepiej chronione.

Zapowiadając szczyt wileński sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w piątek w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego, że spotkanie „wyśle jasny komunikat: NATO jest zjednoczone, a agresja Rosji się nie opłaci”.

„Oczekujemy, że ten szczyt będzie ważnym wydarzeniem w zakresie odstraszania i obrony, adaptacji tej głównej misji Sojuszu, dzięki której Polska i inne państwa Sojuszu będą lepiej chronione. Będziemy mogli lepiej zarządzać pulą sił Sojuszu i będziemy lepiej planowali operacje obrony i odstraszania naszego terytorium” – powiedział Szatkowski.

02:51 W niedzielnym komunikacie rosyjska ambasada w USA skrytykowała decyzję Waszyngtonu o wysłaniu broni kasetowej na Ukrainę - poinformował Reuters.

01:20 W czterech obwodach Ukrainy ogłoszono w nocy z niedzieli na poniedziałek alarm lotniczy - poinformowały ukraińskie media. W Mikołajowie doszło do eksplozji.

Alarm powietrzny ogłoszono w obwodach donieckim, charkowskim, chersońskim i mikołajowskim.

Ukraińskie media poinformowały, że w Mikołajowie doszło do eksplozji. 

23:58 Są sygnały, że w Rosji może dojść do kolejnego buntu i że poprze go wielu ludzi - powiedział w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji ABC prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Drwiąco skomentował też zapewnienia Donalda Trumpa o tym, że wynegocjowałby pokój na Ukrainie w ciągu jednego dnia.

22:22 Prezydent USA Joe Biden podniesie podczas szczytu NATO w Wilnie temat gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy opartych na modelu izraelskim i będzie rozmawiał o tym z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformował w niedzielę doradca amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Jak dodał, rozwiązanie to opiera się na dwustronnych zobowiązaniach do dostarczania pomocy wojskowej.

"Koncepcja polega na tym, że Stany Zjednoczone razem z sojusznikami i partnerami w ramach multilateralnych wynegocjują dwustronne długoterminowe zobowiązania bezpieczeństwa z Ukrainą, co oznaczałoby, że Stany Zjednoczone byłyby gotowe do udzielenia różnych form pomocy wojskowej, wywiadowczej, wymiany informacji, wsparcia cybernetycznego i innych form materialnego wsparcia, tak by Ukraina była w stanie się obronić i odstraszyć przyszłą agresję" - powiedział Sullivan podczas briefingu prasowego na pokładzie prezydenckiego samolotu Air Force One w drodze do Londynu.

Dodał, że prezydent Biden zamierza poruszyć temat gwarancji bezpieczeństwa, podczas rozmów z prezydentem Zełenskim oraz z sojusznikami.

(PAP)