Kułeba: najważniejsze dla Ukrainy są obecnie stabilne dostawy broni [RELACJA NA ŻYWO]

2023-07-11 07:30 aktualizacja: 2023-07-13, 08:19
Walki w Bachmucie. Fot. PAP/Ercin Erturk / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Walki w Bachmucie. Fot. PAP/Ercin Erturk / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Obecnie najważniejsze dla nas są stabilne dostawy broni, a nie odblokowanie dostaw nowych rodzajów uzbrojenia - powiedział we wtorek Bloombergowi szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

22:55 Obecnie najważniejsze dla nas są stabilne dostawy broni, a nie odblokowanie dostaw nowych rodzajów uzbrojenia - powiedział we wtorek Bloombergowi szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

"Musimy zagwarantować stabilne dostawy amunicji artyleryjskiej, bo tego stale potrzebujemy w dużych ilościach. Pracujemy nad tym, żeby otrzymać więcej haubic kalibru 155 mm" - zaznaczył szef ukraińskiej dyplomacji.

21:33 Polska i Wielka Brytania są kluczowymi krajami transatlantyckiego sojuszu i nadal muszą wspólnie działać na rzecz Ukrainy i jej członkostwa w NATO - napisał ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek w tekście opublikowanym we wtorek na portalu dziennika "Daily Telegraph".

Nawiązując do niedawnego rosyjskiego ataku na Lwów, będący schronieniem dla wielu osób uciekających ze wschodu kraju, ambasador napisał, że było to ponure przypomnienie, iż żadna część Ukrainy nie jest bezpieczna. "Ataki na obszary w pobliżu terytorium NATO podkreślają zagrożenie ze strony autorytarnych przywódców o ekspansjonistycznych ambicjach. Polska, która doświadczyła destrukcyjnych ambicji poprzedników Putina w Związku Sowieckim, rozumie te zagrożenia aż za dobrze i solidaryzuje się z Ukrainą. Oba kraje mają kluczowego sojusznika - Wielką Brytanię" - podkreślił Piotr Wilczek.

21:19 Warunki, jakie Ukraina musi spełnić, by wejść do NATO, nie są tajemnicą; chodzi o reformy antykorupcyjne i demokratyczne - powiedział we wtorek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. Przyznał, że rozumie stanowisko władz Ukrainy ws. braku formalnego zaproszenia do sojuszu. W odpowiedzi na pytanie PAP odmówił określenia, jak długo może zająć droga Ukrainy do NATO.

"Nie jestem w pozycji, by wymienić te konkretne warunki z tego podium, ale te warunki to reformy demokratyczne, reformy antykorupcyjne, na temat których jesteśmy w dialogu z Ukrainą od jakiegoś czasu i które Ukraina publicznie zidentyfikowała jako reformy, których potrzebuje dokonać. Więc to nie jest dla nikogo tajemnica" - powiedział Miller podczas wtorkowego briefingu prasowego. Dodał, że Ukraina poczyniła wielkie postępy w tej kwestii, czego odzwierciedleniem jest pominięcie MAP-u (Planu Działania na Rzecz Członkostwa) jako procesu reform koniecznego do akcesji do sojuszu.

21:04 Współpraca dwustronna, w tym w dziedzinie obronności, wsparcie dla Ukrainy i walka z nielegalną imigracją były tematami rozmowy, którą przy okazji szczytu NATO w Wilnie brytyjski premier Rishi Sunak odbył we wtorek z prezydentem RP Andrzejem Dudą - przekazało biuro brytyjskiego premiera.

"Przywódcy chwalili szeroką współpracę między Wielką Brytanią a Polską, zwłaszcza w dziedzinie obronności, gdzie nadal pogłębiamy naszą kooperację. Zgodzili się, że wojna na Ukrainie pokazała znaczenie interoperacyjności sił NATO, a także znaczenie wzmocnienia przemysłu obronnego w całym sojuszu" - napisano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

17:52 NATO da Ukrainie bezpieczeństwo, Ukraina uczyni NATO silniejszym - oświadczył we wtorek w Wilnie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podczas koncertu na rzecz wsparcia dla jego kraju.

Zełenski podziękował zgromadzonym za pomoc dla Ukrainy. Zwrócił się do Litwinów: "jesteśmy sojusznikami, Ukraina obroni i naszą, i waszą wolność".

"Jechałem dzisiaj tutaj z wiarą w decyzję, z wiarą w partnerów, z wiarą w silne NATO. W NATO, które nie ma wątpliwości, które nie traci czasu i nie patrzy na żadnego agresora" - powiedział prezydent Ukrainy. Zaznaczył, że chciałby, aby Sojusz podjął decyzje, "na które Ukraina zasługuje, których oczekuje każdy ukraiński wojskowy, każdy ukraiński obywatel, każda ukraińska matka i każde ukraińskie dziecko".

16:45 Ukraina na pewno otrzyma zaproszenie do NATO na przyszłym szczycie sojuszu w 2024 roku w Waszyngtonie, jeśli nie dojdzie do tego w Wilnie - wyraził przekonanie Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, cytowany we wtorek przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.

Odpowiadając na pytanie o to, jakie jest prawdopodobieństwo, że Ukraina otrzyma zaproszenie do przystąpienia do sojuszu za rok w Waszyngtonie, jeśli nie dojdzie do tego w Wilnie, stwierdził, że jest to pewne "na 100 procent".

16:23 NATO przedstawi reformy, które Ukraina musi spełnić, by wejść do Sojuszu - powiedział we wtorek szef dyplomacji USA Antony Blinken w wywiadzie dla telewizji NBC. Zaznaczył, że akcesja nie jest możliwa, dopóki trwa wojna.

"Myślę, że to, co zobaczymy w ciągu następnych kilku dni, to jasna demonstracja postępów, jakie poczyniła Ukraina w kierunku ostatecznego członkostwa - to będzie odzwierciedlone w tym, co wyjdzie z tego szczytu - podobnie jak praca, która wciąż musi zostać wykonana" - powiedział Blinken.

15:28 Na lotnisku w Wilnie - przylatując samolotem polskiego rządu - wylądował we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski - podała agencja BNS. Ukraiński przywódca weźmie udział w rozpoczętym we wtorek dwudniowym szczycie NATO.

Wcześniej tego dnia prezydent Ukrainy oświadczył, że brak ram czasowych nie tylko dla członkostwa Ukrainy w NATO, ale i dla jej zaproszenia do akcesji byłby absurdem.

"Jest to bezprecedensowe i absurdalne, gdy nie ma żadnych ram czasowych ani dla zaproszenia (Ukrainy, by dołączyła do NATO-PAP), ani dla członkostwa Ukrainy, a dodawane jest jakieś dziwne sformułowanie o +warunkach+ nawet dla zaproszenia Ukrainy" - napisał Zełenski na serwisie Telegram. 

15:00 Francja rozpoczęła dostawy znacznej liczby odpalanych z powietrza pocisków manewrujących SCALP na Ukrainę - przekazała we wtorek agencja Reutera, powołując się na informacje uzyskane od źródeł wojskowych podczas konferencji na szczycie NATO w Wilnie.

Pociski zostaną zintegrowane z samolotami bojowymi produkcji "niezachodniej". Mają być używane tylko w granicach Ukrainy uznanych przez społeczność międzynarodową; pociski mogą razić cele do 250 km - podał Reuters, bazując na swoim źródle.

Ta sama osoba poinformowała agencję, że władze w Paryżu nie uważają tego za eskalację konfliktu biorąc pod uwagę, że Rosja wystrzeliwała pociski o znacznie większym zasięgu.

13:25  Rząd Norwegii ogłosił we wtorek zwiększenie funduszu na pomoc wojskową dla Ukrainy o 2,5 mld koron (239 mln USD) do 10 mld koron w 2023 roku. Pieniądze pochodzą z pięcioletniego programu dla Ukrainy o wartości 75 mld koron.

"Ukraina pilnie potrzebuje większego wsparcia wojskowego" - uzasadnił decyzję premier Norwegii Jonas Gahr Store.

13:10  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył we wtorek, że brak ram czasowych nie tylko dla członkostwa Ukrainy w NATO, ale i dla jej zaproszenia do akcesji byłby absurdem; w ten sposób skomentował "sygnały", że omawiane są "sformułowania bez Ukrainy".

"Jest to bezprecedensowe i absurdalne, gdy nie ma żadnych ram czasowych ani dla zaproszenia (Ukrainy, by dołączyła do NATO-PAP), ani dla członkostwa Ukrainy, a dodawane jest jakieś dziwne sformułowanie o +warunkach+ nawet dla zaproszenia Ukrainy" - napisał Zełenski na serwisie Telegram.

12:15  Do eksplozji rosyjskiego magazynu amunicji doszło w okupowanej miejscowości Nowoołeksijiwka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował we wtorek portal Ukraińska Prawda, powołując się na przedstawicieli ukraińskich władz regionalnych.

Jak przekazał Iwan Fedorow, ukraiński mer okupowanego obecnie Melitopola, eksplozje rozpoczęły się w nocy i trwały do świtu. Przedstawiciel władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk opublikował w Telegramie mapę Nowoołeksijiwki ze wskazanym miejscem, gdzie Rosjanie składowali amunicję i wyraził przypuszczenie, że tam właśnie doszło do eksplozji.

11:46  Na wyposażeniu Sił Zbrojnych Ukrainy znajduje się broń wyprodukowana przez rosyjskich sojuszników - irańska, chińska, serbska i północnokoreańska; nie wiadomo, jak Ukraińcy weszli w jej posiadanie - napisał portal wojskowy mil.in.ua.

W internecie często pojawiają się zdjęcia broni i amunicji będącej w rękach żołnierzy ukraińskich, a produkowanej przez państwa wspierające Rosję - czytamy w powiadomieniu.

Iran jest obecnie jednym z największych eksporterów broni do Rosji. Według dokumentów uzyskanych przez SkyNews, Rosja kupuje od Iranu amunicję, broń i drony. Portal mil.in.ua jest w posiadaniu kopii dokumentów umowy dotyczącej zakupu przez Rosjan luf do czołgów T-72 i luf do haubic 122 mm, a także amunicji. Transakcja była warta około 740 000 dolarów.

11:06 Ukraiński Wywiad wojskowy potwierdził "likwidację" dowódcy okrętu rosyjskiego, który ostrzeliwał Ukrainę

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) potwierdził we wtorek, że w Krasnodarze na południu Rosji zastrzelono byłego dowódcę rosyjskiego okrętu podwodnego Krasnodar dokonującego ostrzałów Ukrainy. HUR oznajmił, że wojskowy został "zlikwidowany" i nie ma świadków zabójstwa.

HUR poinformował, że chodzi o kapitana Siergieja Rżyckiego, byłego dowódcę okrętu Krasnodar; media rosyjskie informując w poniedziałek o śmierci Rżyckiego podały, że miał on na imię Stanisław.

10:05 Rosjanie urządzili szpital wojskowy w przedszkolu, łamiąc prawo humanitarne

Na okupowanych terenach Ukrainy Rosjanie umieszczają swoje szpitale wojskowe w przedszkolach i szkołach, naruszając międzynarodowe prawo humanitarne - powiedział we wtorek rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Andrij Kowalow.

Rosjanie "przekształcają ukraińskie przedszkola i szkoły w obiekty pomocy medycznej dla swoich rannych terrorystów" - powiedział Kowalow, cytowany przez agencję Ukrinform. Poinformował, że w mieście Tokmak w obwodzie zaporoskim w szpitalu na terenie przedszkola przebywa obecnie 100 rannych wojskowych rosyjskich.

09:26 W interesie Polski jest, aby Ukraina weszła do NATO tak szybko, jak to możliwe. Ma silną armię z dużym doświadczeniem, powiedział w wywiadzie dla dziennika "Bild" prezydent Andrzej Duda.

09:09 Na szczycie NATO w Wilnie Ukraina pracuje razem ze swymi partnerami nad kwestiami architektury bezpieczeństwa - poinformował we wtorek, pierwszy dzień szczytu, Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Dziś pracujemy razem z naszymi partnerami nad kwestiami architektury bezpieczeństwa" - napisał Jermak na serwisie Telegram. Komentując rozpoczynające się spotkanie w Wilnie, podkreślił, iż jest to "ważny dzień dla Ukrainy". 

08:39 Ukraina znacznie zbliżyła się do Sojuszu Północnoatlantyckiego; nadszedł czas, aby odzwierciedlić to we wszystkich decyzjach NATO - oświadczył we wtorek na briefingu dla mediów przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu NATO w Wilnie sekretarz generalny tej organizacji Jens Stoltenberg.

08:37 Australia wyśle do Niemiec samolot obserwacyjny E-7A Wedgetail, który będzie wspierał Ukrainę, chroniąc szlaki dostaw pomocy humanitarnej i wojskowej - poinformował we wtorek portal telewizji Al Dżazira.

O wysłaniu jednej z najbardziej zaawansowanych australijskich jednostek wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej, która będzie stacjonować w Niemczech przez sześć miesięcy wraz ze 100 członkami załogi i personelem pomocniczym, powiedział w poniedziałek premier Australii Anthony Albanese na konferencji prasowej w Berlinie.

08:20 Podczas buntu Jewgienija Prigożyna 24 czerwca oddziały Grupy Wagnera dotarły do bazy wojskowej Woroneż-45, gdzie znajduje się broń jądrowa, i zamierzały przejąć kontrolę nad tym obiektem - powiedział Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

W wywiadzie dla agencji Reutera opublikowanym we wtorek Budanow powiedział, że wagnerowcy chcieli przejąć urządzenia nuklearne pochodzące jeszcze z czasów ZSRR, by "podbić stawkę" w trakcie buntu. "Jeśli jesteś  gotów walczyć do ostatniego człowieka, to jest to jeden z tych obiektów, które znacząco podnoszą stawkę" - powiedział. Zapewnił, że jedyną przeszkodą dla wagnerowców okazały się zamknięte drzwi i "nie dostali się oni do sekcji technicznej" bazy. 

07:54 Jewgienij Prigożyn przerzucił w poniedziałek kilkuset najemników ze swojej Grupy Wagnera z Republiki Środkowoafrykańskiej do Rosji - poinformował portal theafricareport.com.

Powołując się na bliżej niesprecyzowane źródła, portal poinformował, że w poniedziałek z lotniska w Bangui, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej około 500-600 zdemobilizowanych najemników Grupy Wagnera odleciało trzema samolotami do Moskwy.

Wcześniej 7 lipca portal telewizji Sky News przekazał, że z Bangui wyleciało do Moskwy około 400 wagnerowców, stacjonujących w pobliżu granicy z Kamerunem. Dzień później stacja NBC News informowała o 600 Rosjanach, którzy wylecieli z Bangui do Moskwy.

07:40 Ukraińskie operacje kontrofensywne w rejonie Bachmutu mogą zagrozić rosyjskiej kontroli nad nim, celem jest zapewne powolne okrążenie Rosjan wewnątrz miasta, ale jest zbyt wcześnie, by prognozować wyzwolenie Bachmutu - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Amerykański think tank cytuje ukraińską wiceminister obrony Hannę Malar, która powiedziała w poniedziałek, że Ukraińcy przejęli wzgórza w rejonie Bachmutu, co pozwoliło im na uzyskanie kontroli ogniowej nad samym miastem. "Przedstawiciele Ukrainy sygnalizowali ostatnio, że dąży ona do złapania w pułapkę wojsk rosyjskich wewnątrz miasta. Wydaje się, że operacje ukraińskie mają na celu powolne okrążenie oddziałów rosyjskich w Bachmucie i na flankach" - zauważają eksperci.

Uważają oni wypowiedzi władz ukraińskich na ten temat za raczej wiarygodne, choć wcześniej, gdy Rosjanie zajmowali Bachmut, ostrożnie oceniali deklaracje rosyjskie o odcięciu ukraińskich lądowych szlaków zaopatrzenia naokoło miasta. Teraz bowiem - wyjaśnia ISW - zarówno źródła ukraińskie, jak i rosyjskie mówią o przejmowaniu przez Ukraińców obszarów na południowo-zachodnich flankach Bachmutu, w tym pewnych miejsc specyficznych pod względem ukształtowania terenu, które mogą pozwolić na uzyskanie przewagi ogniowej. Scenariusz okrążenia oddziałów rosyjskich w Bachmucie jest też tematem, który niepokoi związanych z Kremlem rosyjskich blogerów wojennych - wskazuje ISW.

07:29 Armia ukraińska zajęła w ciągu pięciu tygodni - od początku kontrofensywy 4 czerwca br. - niemal taki obszar, jaki wojska rosyjskie zajęły przez ponad pół roku - szacuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie o sytuacji na froncie.

Od 1 stycznia br. Rosjanie zajęli około 282 km2 terytorium Ukrainy na całym obszarze działań wojennych. Ukraińcy od 4 czerwca br. odzyskali około 253 km2 obszarów kraju - szacuje ISW. Analitycy zaznaczają, że są to ich własne szacunki, które różnią się od ocen ukraińskich, prawdopodobnie dlatego, że Ukraina inaczej oceniała swą początkową kontrolę zajmowanego terytorium.

Zgodnie z ocenami ogłoszonymi w poniedziałek przez ukraiński Sztab Generalny armia wyzwoliła w ciągu minionego tygodnia 4 km2 terytorium na kierunku Bachmutu, a ogółem od początku kontrofensywy na tym kierunku - około 24 km2. Na południu kraju, na kierunku Berdiańska i Melitopola siły ukraińskie przesunęły się od początku kontrofensywy o 8,6 km. 

07:19 Nasza kontrofensywa na południu trwa, lecz najcięższe walki wciąż toczą się na odcinkach kupiańskim, łymańskim, awdijiwskim i marjinskim w obwodzie donieckim. W ciągu ostatniej doby doszło tam do 30 potyczek - poinformował we wtorkowym porannym komunikacie Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Rosyjskie wojsko przeprowadziło też 48 nalotów i wystrzeliło 60 razy z wieloprowadnicowych systemów rakietowych na pozycje wojsk ukraińskich i zaludnione obszary. Są osoby ranne wśród ludności cywilnej - donosi sztab.

Na froncie południowym (kierunki zaporoski i chersoński) Rosjanie koncentrują swoje wysiłki na zapobieganiu dalszemu postępowi wojsk ukraińskich w ramach kontrofensywy. Ostrzelali ponad 20 miejscowości, w tym Nowodariwkę, Lewadne, Małyniwkę, Hulajpole i Orichiw w obwodzie zaporoskim; natomiast w obwodzie chersońskim ostrzelano samo miasto Chersoń, a także Berysław, Kozacke, Lwowske, Antoniwkę oraz Inżenerne. Jednocześnie Ukraińskie Siły Zbrojne kontynuują operacje ofensywne w kierunku Melitopola i Berdiańska - czytamy w komunikacie.

Na wschodnim odcinku frontu (w obwodzie donieckim), na kierunku łymańskim Rosjanie przeprowadzili minionej doby naloty w okolicach miejscowości Terny, Żwaniwka, Rozdoliwka i Biłohoriwka w obwodzie donieckim. Pod ostrzałem artyleryjskim znalazło się ponad 15 miejscowości. W okolicach Bachmutu ukraińscy obrońcy skutecznie odparli ataki okupantów w pobliżu wsi Hryhoriwka, znajdując się pod ciężkim ostrzałem. W wyniku ostrzału w tym rejonie ucierpiało ponad 10 miejscowości - przekazało dowództwo ukraińskich sił zbrojnych.

07:11 Brak jasnego sygnału w sprawie perspektywy członkostwa Ukrainy w NATO na szczycie w Wilnie będzie ogromnym rozczarowaniem dla ukraińskiego społeczeństwa – oceniła Alona Hetmanczuk dyrektorka kijowskiego ośrodka analitycznego Centrum Nowa Europa.

„Oczekiwania są takie, że w Wilnie zapadną decyzje w sprawie politycznego zaproszenia Ukrainy do Sojuszu. Nie chodzi więc o zaproszenie formalne, po którym od razu rozpoczyna się proces wejścia do NATO, lecz o zaproszenie polityczne ze wskazaniem, że członkostwo nastąpi później, gdy zakończy się wojna z Rosją” – powiedziała PAP.
 
Ekspertka wyjaśniła, że jeśli szczyt w Wilnie nie wskaże perspektywy wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, wywoła to rozczarowanie w ukraińskim społeczeństwie.

05:47 Kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu NATO w Wilnie, w nocy z poniedziałku na wtorek, Rosja przeprowadziła atak powietrzny na stolicę Ukrainy Kijów przy użyciu irańskich dronów Shahed.

"Wróg zaatakował Kijów z powietrza po raz drugi w tym miesiącu" - poinformował na Telegramie Serhij Popko, szef administracji wojskowej Kijowa. "Irańskie drony zostały wystrzelone z południa Rosji, prawdopodobnie z Kraju Krasnodarskiego" - dodał.

Według wstępnych informacji ukraińskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły wszystkie drony, wystrzelone przez Rosję. Nie na informacji o zniszczeniach lub ofiarach.

"Wszystkie wykryte cele powietrzne poruszające się w kierunku Kijowa zostały zniszczone przez siły i środki naszej obrony powietrznej" - stwierdził Popko. 

01:42 Prezydent USA Joe Biden spotka się w środę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas szczytu NATO w Wilnie - poinformowała we wtorek agencja Reuters, powołując się na amerykańskiego oficjela.

21:41 Ukraińskie służby ratunkowe poinformowały w poniedziałek o zakończeniu akcji poszukiwawczej po rosyjskim ostrzale Orichowa na południu Ukrainy. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł z czterech do siedmiu. 11 ludzi zostało rannych. Do ataku doszło w niedzielę wczesnym popołudniem.

Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych podało w poniedziałek rano, że w Orichowie w obwodzie zaporoskim Rosjanie zrzucili bombę lotniczą na miejscową szkołę, gdzie cywile otrzymywali pomoc humanitarną.

21:06 Nieoficjalne rozmowy byłych amerykańskich oficjeli z Siergiegiem Ławrowem i innymi Rosjanami na temat wojny na Ukrainie były prywatną inicjatywą; my podtrzymujemy zasadę "nic o Ukrainie bez Ukrainy" -  powiedział w poniedziałek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Matthew Miller. Zapowiedział też, że na szczycie NATO w Wilnie Ukraina otrzyma "mocny pakiet politycznego i praktycznego wsparcia".

Chcę podkreślić jedną rzecz, którą mówiliśmy już wcześniej: to że jeśli chodzi o jakiekolwiek potencjalne negocjacje, kierujemy się żelazną zasadą - "nic o Ukrainie bez Ukrainy" - podkreśli Miller podczas briefingu prasowego. Dodał, że prywatni obywatele mogą odbywać takie rozmowy, ale "oni w żaden sposób nie występują w imieniu administracji".

(PAP)