Artysta Aleś Puszkin zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Był więźniem białoruskiego reżimu

2023-07-11 15:16 aktualizacja: 2023-07-12, 10:04
Aleś Puszkin. Fot. Telegram/Правы чалавека ў Беларусі
Aleś Puszkin. Fot. Telegram/Правы чалавека ў Беларусі
Na Białorusi "w niewyjaśnionych okolicznościach", na oddziale intensywnej terapii zmarł nocą 11 lipca artysta Aleś Puszkin - poinformowało we wtorek centrum praw człowieka Wiasna, powołując się na jego żonę. Puszkin odbywał wyrok w kolonii karnej, to jeden z więźniów politycznych białoruskiego reżimu - podkreślają obrońcy praw człowieka.

"Dziś w nocy na oddziale intensywnej terapii w niewyjaśnionych okolicznościach zmarł Aleś Puszki. Informuje o tym jego żona" - napisała Wiasna w komunikatorze Telegram. 

 

Puszkin, uznawany przez obrońców praw człowieka za więźnia politycznego, został w marcu 2022 roku skazany na pięć lat kolonii karnej przez białoruski sąd, który uznał go za winnego "zbezczeszczenia symboli państwowych i podsycania nienawiści rasowej lub religijnej".

Artystę zatrzymano w 2021 r. w wiosce Żyliczy w obwodzie mohylewskim Białorusi, gdzie restaurował cerkiew. Wkrótce potem prokuratura w Grodnie wszczęła przeciw niemu sprawę z artykułu o rehabilitacji nazizmu.

Według prokuratury chodziło o portret antysowieckiego partyzanta Jauhiena Żychara, który namalował Puszkin, a który pokazano na wystawie w Centrum Życia Miejskiego w Grodnie. Zdaniem śledczych bohater portretu był szkolony przez Abwehrę i „stał na czele oddziału byłych policjantów kolaborujących z III Rzeszą i innych zdrajców”. W komunikacie prokuratury wskazywano, że Puszkin podczas wystawy opisywał Żychara jako członka białoruskiego ruchu oporu, który walczył z bolszewikami, „czym wychwalał i usprawiedliwiał jego działania”.(PAP)

kgr/