Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

2015-11-19 18:19 aktualizacja: 2018-09-27, 06:44
Widok na salę plenarną podczas posiedzenia Sejmu.  PAP/Tomasz Gzell
Widok na salę plenarną podczas posiedzenia Sejmu. PAP/Tomasz Gzell
Ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego przewiduje m.in. przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS. Posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę Sejmu tuż przed głosowaniem.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 268 posłów - wszyscy obecni na sali, czyli posłowie PiS i Kukiz'15. Teraz trafi ona do Senatu. Według nieoficjalnych informacji, miałby się on zająć sprawą jeszcze w czwartek.

PO i Nowoczesna chciały odrzucenia projektu - taki ich wniosek przepadł w głosowaniu.

W debacie PO nazwała projekt "haniebnym zamachem na TK" i "dewastacją państwa prawa". PiS replikowało, że to PO dokonała zamachu na TK w poprzednim Sejmie, który zmienił ustawę o TK i wybrał pięciu sędziów, w miejsce sędziów kończących kadencje w 2015 r., na długo, zanim wygasły.

Klub PO złoży wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przyjętych zmian

Szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział, że jego klub złoży wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją przyjętych w czwartek zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.

"To jest naszym zdaniem zamach na Trybunał Konstytucyjny, ta ustawa absolutnie nie powinna się pojawić" - powiedział w czwartek dziennikarzom Neumann. (PAP)

sta/ eaw/ malk/