Orban gotów poprowadzić Fidesz do wyborów w 2018 roku

2015-12-13 19:00 aktualizacja: 2018-10-05, 16:01
Premier Węgier Viktor Orban podczas grudniowego, 26. kongresu rządzącej partii Fidesz FOT. PAP/EPA
Premier Węgier Viktor Orban podczas grudniowego, 26. kongresu rządzącej partii Fidesz FOT. PAP/EPA
Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w niedzielę, że jest gotów poprowadzić swą partię Fidesz do wyborów parlamentarnych w 2018 r. i po raz trzeci objąć stanowisko szefa rządu.

"Chciałbym powiedzieć jasno, że za dwa lata, jeśli będzie zaufanie, będą gotów poprowadzić was do walki wyborczej. Jeśli wygramy, będę gotów kontynuować pracę jako szef rządu" - powiedział Orban na kongresie swego ugrupowania.

Na tym spotkaniu Organ został ponownie wybrany na szefa konserwatywnego Fideszu. Partia ta jest u władzy od 2010 r

Orban przekonywał, że Fidesz to partia o najdłuższej historii w Europie Środkowej i ugrupowanie, które odnosi największe sukcesy. "Istniejemy od 30 lat (...) i będziemy istnieć przez kolejne 30" - dodał.

Premier zapowiedział, że w najbliższych latach Fidesz będzie dążył do rozwijania obywatelskich Węgier, a wspieranie rodzin będzie ważną częścią tych wysiłków.

"Naszym celem jest upewnienie się, że każda rodzina będzie miała własny dach nad głową i dlatego proponujemy obniżenie VAT-u na budowę domów" - podkreślił.

Z ostatniego badania ośrodka Median wynika, że partię Fidesz popiera 51 proc. badanych, którzy już wiedzą, na kogo oddadzą głos. Na drugim miejscu, z 21-procentowym poparciem, plasuje się skrajnie prawicowy Jobbik. (PAP)

jhp/ ro/