Irackie wojsko odbiło z rąk dżihadystów kompleks rządowy w Ramadi

2015-12-27 18:20 aktualizacja: 2018-10-05, 16:07
Żołnierze iraccy na przedmieściach  Ramadi 22 grudnia br. FOT. PAP/EPA
Żołnierze iraccy na przedmieściach Ramadi 22 grudnia br. FOT. PAP/EPA
Siły irackie przejęły w niedzielę kontrolę nad rządowym kompleksem w Ramadi opanowanym w maju przez bojowników Państwa Islamskiego (IS) - poinformował rzecznik wojsk irackich. Był to ostatni bastion IS w tym mieście położonym na zachodzie Iraku.

"Opanowanie kompleksu rządowego oznacza, że (bojownicy IS) zostali pokonani w Ramadi" - oświadczył Sabah al-Numani, rzecznik jednostek antyterrorystycznych, które odgrywają kluczową rolę w działaniach sił rządowych. "Następnym ruchem jest oczyszczenie miejsc (gdzie ukrywają się bojownicy IS) w mieście" - dodał.

"Kompleks jest pod naszą całkowitą kontrolą; nie ma bojowników (Daesz - arabski akronim IS) na terenie kompleksu" - oświadczył al-Numani.

"Wszyscy bojownicy Daesz odeszli. Nie ma oporu" - dodał rzecznik. Jak sprecyzował, zdobyta strefa musi być teraz oczyszczona z min i ładunków wybuchowych pozostawionych przez IS. "Nasze siły otaczają kompleks rządowy. Kontrolują wszystkie wjazdy i budynki" - wskazał.

Przejęcie kontroli nad Ramadi, które wpadło w ręce IS w maju, jest jednym z największych sukcesów irackich sił zbrojnych, od kiedy Państwo Islamskie opanowało w 2014 roku jedną trzecią terytorium Iraku.

Ramadi, stolica zamieszkanej w większości przez sunnitów prowincji Anbar, leży 100 kilometrów na zachód od Bagdadu, przy głównej drodze do granicy Iraku z Jordanią. Ofensywę w celu odzyskania miasta podjęto na początku listopada, próbując wcześniej przez kilka miesięcy doprowadzić do jego pełnej blokady. (PAP)

cyk/ ap/