Policja otrzymała ponad 800 zawiadomień w sprawie napaści w Kolonii

2016-01-19 17:15 aktualizacja: 2018-10-05, 16:15
epa05105772 A German police control point in the North African Quarter of Duesseldorf, Germany 16 January 2016. German police carried out a major raid involving hundreds of officers in the so-called Maghreb Quarter, to deal with the allegations of theft, robbery and drug offenses.  EPA/MAJA HITIJI 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2016 / MAJA HITIJI
epa05105772 A German police control point in the North African Quarter of Duesseldorf, Germany 16 January 2016. German police carried out a major raid involving hundreds of officers in the so-called Maghreb Quarter, to deal with the allegations of theft, robbery and drug offenses. EPA/MAJA HITIJI Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2016 / MAJA HITIJI
Blisko trzy tygodnie po napaściach imigrantów na kobiety w noc sylwestrową w Kolonii, na zachodzie Niemiec, na policję nadal wpływają kolejne zawiadomienia w tej sprawie. Prokurator Ulrich Bremer poinformował w środę, że obecnie jest ich 809.

O popełnieniu przestępstwa na tle seksualnym poinformowało dotychczas 521 osób. Ponadto zawiadomienia dotyczą m.in. kradzieży i uszkodzenia ciała.

Prokuratura wszczęła dotąd postępowanie wobec 21 podejrzanych, pochodzących z krajów Afryki Północnej; osiem osób przebywa w areszcie śledczym. Zatrzymanym zarzuca się kradzież, rabunek, paserstwo i stawianie oporu policji, a w jednym przypadku - zmuszanie do czynności seksualnych.

Dotychczas tylko w jednym przypadku potwierdzono, że doszło do zarzucanego czynu - oświadczył Bremer.

W noc sylwestrową przed dworcem głównym i katedrą w Kolonii doszło do masowych napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety. Z pierwszych ustaleń wynika, że w zajściach uczestniczyli niemal wyłącznie imigranci, pochodzący z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Grupki mężczyzn tworzyły sztuczny tłok, osaczały kobiety i napastowały je, a następnie okradały. Zbyt słabe siły policyjne przez wiele godzin nie były w stanie opanować sytuacji, a sprawę przez kilka dni próbowano tuszować. We wtorek było 766 złożonych doniesień o przestępstwie.

W poniedziałek do aresztu śledczego trafił pierwszy podejrzany w sprawie napaści w Kolonii. Zatrzymany to 26-letni Algierczyk z ośrodka dla uchodźców w Kerpen pod Kolonią, oskarżony dokonał napaści seksualnej na kobietę, a następnie zabranie jej telefonu komórkowego.(PAP)

akl/kar/