W Pompejach zostaną wystawione rzeźby Igora Mitoraja

2016-02-26 07:56 aktualizacja: 2018-09-27, 05:13
San Sebastian, Hiszpania, 11.08.07. Przechodnie na promenadzie Zurriola w hiszpańskim San Sebastian przechodzą obok rzeźb polskiego artysty Igora Mitoraja 10 bm. (teb)  Fot. PAP/EPA
San Sebastian, Hiszpania, 11.08.07. Przechodnie na promenadzie Zurriola w hiszpańskim San Sebastian przechodzą obok rzeźb polskiego artysty Igora Mitoraja 10 bm. (teb) Fot. PAP/EPA
Dzieła Igora Mitoraja zostaną wystawione na terenie wykopalisk archeologicznych w Pompejach na południu Włoch - poinformował w czwartek zarząd tego zabytkowego obszaru. Na retrospektywie dzieł polskiego artysty będzie można obejrzeć 28 jego monumentalnych rzeźb.

Ekspozycja będzie otwarta od 15 maja do 8 stycznia 2017 roku.

Wystawa dzieł zmarłego w 2014 roku rzeźbiarza, który mieszkał w Toskanii, jest- jak wyjaśniono - kontynuacją wielkiej prezentacji jego prac w Dolinie Świątyń w Agrigento na Sycylii przed pięcioma laty. Była ona wówczas wielkim wydarzeniem.

Rzeźby z brązu zostaną ustawione w różnych punktach terenu wykopalisk w Pompejach. Imponujące wielkością monumenty, inspirowane sztuką i mitologią starożytności, zostaną tym samym wkomponowane w antyczną architekturę miasta, zniszczonego w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 roku.

Igor Mitoraj, który mieszkał we Włoszech przez kilka dziesięcioleci, był jednym z najbardziej znanych i podziwianych artystów w tym kraju. Wystawę jego prac pod gołym niebem urządzono po jego śmierci w Pietrasanta, gdzie miał dom i pracownię. Ekspozycję zorganizowano również w pobliskiej Pizie.(PAP)

sw/ jm/

TEMATY: