Duda: to, że Rosja nie chce oddać wraku tupolewa powoduje najróżniejsze domysły

2016-09-16 15:28 aktualizacja: 2018-09-27, 02:10
Prezydent Andrzej Duda (P) oraz minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski (L) podczas wspólnej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Prezydent Andrzej Duda (P) oraz minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski (L) podczas wspólnej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Fakt, że Rosja nie chce oddać wraku Tu-154M powoduje najróżniejsze domysły, które nie są dla Rosji korzystne - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Zdaniem szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego przez błędy poprzedników, wrak jeszcze nie wrócił do kraju.

"Jestem zdziwiony tym, że Rosja nie chce oddać tego wraku, dlatego, że fakt, że nie chce oddać tego wraku, powoduje najróżniejsze domysły, które nie są dla Rosji korzystne. W normalnych warunkach, ktoś kto nie ma nic do ukrycia, w takiej sytuacji własność innego państwa po prostu zwraca" - powiedział prezydent podczas piątkowej konferencji prasowej.

Jak dodał oczywistym jest, iż tupolew, który rozbił się pod Smoleńskiem w 2010 r., był produkcji rosyjskiej. Podkreślił jednak, że to Polska była jego właścicielem. "Polska ten samolot kupiła, w związku z tym wrak także jest naszą własnością" - mówił prezydent.

W związku z tym - podkreślił - w naszej przestrzeni polskiej i przestrzeni międzynarodowej pojawia się zasadnicze pytanie, dlaczego Rosja od 6 lat nie chce tej własności polskiej zwrócić.

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski ocenił, że w kwestii zwrotu wraku "jesteśmy oczywiście zakładnikami, ponosimy konsekwencje rozlicznych błędów, zaniechań i zaniedbań, jakie zostały popełnione przez poprzedni rząd".

"Ten wrak można było odzyskać, gdyby poprzedni rząd, po katastrofie podjął inne decyzje, rozpoczął aktywną współpracę z Rosją na temat śledztwa, podjął decyzję o prowadzeniu śledztwa w oparciu o inne instrumenty prawne, zwrócił się do instytucji międzynarodowych o pomoc i państw - naszych sojuszników - o pomoc" - ocenił szef MSZ.

Zdaniem Waszczykowskiego konsekwencją zaniechań poprzedników jest to, iż "dzisiaj po 6 latach jest niezwykle trudne, żeby rzeczywiście ten wrak odzyskać"

Minister spraw zagranicznych dopytywany na konferencji, czy obecne władze prowadzą jakieś działania, których efektem miałoby być sprowadzenie wraku Tu-154M do Polski, odparł: "tak prowadzimy". (PAP)

mick/ par/ mag/