MSWiA wz. z zamachem w Berlinie chce, by żandarmeria wspomogła policję

2016-12-20 11:47 aktualizacja: 2018-09-27, 00:51
Policjant i funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej nadzorują ruch na drodze krajowej nr 77. Archiwum Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Policjant i funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej nadzorują ruch na drodze krajowej nr 77. Archiwum Fot. PAP/Darek Delmanowicz
MSWiA chce, by Żandarmeria Wojskowa wsparła policję m.in. w patrolowaniu ulic, w związku z zamachem, do którego doszło w poniedziałek w Berlinie.

Jak poinformował PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka, z takim wnioskiem do premier zwróci się szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Rzecznik KGP powiedział równocześnie PAP, że w tym momencie policja nie ma żadnych informacji, które świadczyłyby o tym, że w Polsce jest zagrożenie ewentualnymi zamachami.

"Już praktycznie od momentu, gdy były zamachy we Francji, Belgii utrzymujemy cały czas podwyższoną czujność m.in. w miejscach, gdzie jest dużo osób - w galeriach handlowych, na dworcach. Pan minister wystąpi jednak, by działanie policyjne w zakresie stricte policyjnym wspomogła Żandarmeria Wojskowa" - powiedział. Dodał, że jest to uzasadnione m.in. tym, że na przykład w Warszawie jest nadal dużo zgromadzeń; zbliża się też okres świąteczny.

Ciarka zaapelował równocześnie o zwracanie uwagi na niepokojące sytuacje - pozostawione pakunki, bagaże, podejrzanie zachowujących się ludzi. "Zachowujmy tę wzmożoną czujność" - dodał.

W poniedziałek wieczorem ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała w tłum ludzi na terenie jarmarku świątecznego w okolicach dworca ZOO w Berlinie. Według ostatniego bilansu zginęło co najmniej 12 osób, a 48 zostało rannych, w tym część ciężko. Policja aresztowała mężczyznę podejrzanego o kierowanie pojazdem. We wtorek nad ranem niemiecka policja potwierdziła też, że martwy mężczyzna znaleziony w szoferce ciężarówki, to Polak. (PAP)

pru/