Obrona terytorialna będzie testowała nowe karabinki MSBS i pistolety Ragun

2017-04-22 13:32 aktualizacja: 2018-09-26, 23:17
Ekspozycja prezentująca karabinek modułowy MSBS fabryki bronii Łucznik Radom na targach proobronnych Pro Defense, w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury w Ostródzie.  Archiwum Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Ekspozycja prezentująca karabinek modułowy MSBS fabryki bronii Łucznik Radom na targach proobronnych Pro Defense, w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury w Ostródzie. Archiwum Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Kilkadziesiąt opracowywanych w Polsce karabinków MSBS, a także pistolety Ragun w najbliższym czasie trafią do testów poznawczych w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej - dowiedziała się PAP.

Karabinki należą do rodziny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56). Do tej pory wojsko zamówiło tylko odmianę reprezentacyjną MSBS-R, z której nie można strzelać ostrą amunicją i która jest wykorzystywana np. na defiladach. Jak informuje producent, Fabryka Broni "Łucznik"-Radom, broń w odmianie "bojowej" przeszła etap badań wstępnych i niedługo trafi do badań kwalifikacyjnych.

Niezależnie od badań nowe karabinki trafią do testów poznawczych w Wojskach Obrony Terytorialnej, które od początku roku są osobnym rodzajem sił zbrojnych, obok sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych. "Inicjatywa wyszła od nas, gdyż jesteśmy zainteresowani pozyskaniem pewnych wybranych elementów rodziny MSBS na wyposażenie WOT" - poinformował PAP rzecznik prasowy Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak.

Jak wyjaśnił, będą to testy poznawcze sprzętu niebędącego na wyposażeniu sił zbrojnych, realizowane na podstawie decyzji wiceszefa MON. Na taki krok pozwala decyzja ministra obrony z 2013 r. w sprawie pozyskiwania sprzętu wojskowego.

"Testy będą prowadzone w warunkach zbliżonych do przewidywanych dla tego rodzaju uzbrojenia, w celu uzyskania oceny jego bojowego wykorzystania oraz norm eksploatacyjnych i materiałowych oraz w celu oceny przydatności dla żołnierzy WOT" - zapowiedział ppłk Pietrzak.

Rzecznik poinformował, że do testów trafi kilkadziesiąt karabinków. Dodał, że testy rozpoczną się zaraz wejściu w życie rozkazu dowódcy WOT w tej sprawie i dostarczeniu uzbrojenia przez producenta. "Będzie to w najbliższym czasie" - zapowiedział.

Testy potrwają kwartał, a sam ich program zaplanowano na cztery tygodnie. Do testów trafią karabinki w układzie klasycznym (czyli z kolbą), z lufą o długości 16 cali, czyli 406 mm. Każdy karabinek będzie wyposażony m.in. w cztery magazynki, przyrządy celownicze, pas i nóż-bagnet.

Jak poinformował ppłk Pietrzak, do testów trafią także pistolety PR-15 Ragun, również opracowywane w radomskiej fabryce, a także hełmy, kamizelki typu plate carrier, kilka kompletów wyposażenia optoelektronicznego, celowniki kolimatorowe i celowniki dzienne "Szafir". (PAP)

ral/ malk/