O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Orki zaatakowały u wybrzeża Portugalii. Celem padł norweski jacht

Grupa orek zaatakowała w pobliżu zachodniego wybrzeża Portugalii jacht z dwuosobową załogą na pokładzie. Została ona uratowana przez przepływający w pobliżu miejsca zdarzenia statek handlowy.

Orka	Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL GARCIA
Orka Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL GARCIA

Według opisującej zdarzenie telewizji CM TV agresywne zwierzęta zaatakowały płynącą pod banderą Norwegii jednostkę w odległości około 19 km na południe od kurortu Sesimbra, całkowicie niszcząc ster jednostki.

Więcej

Orki atakują szczególnie w obszarze Cieśniny Gibraltarskiej Fot. Pixabay/MrsBrown
Orki atakują szczególnie w obszarze Cieśniny Gibraltarskiej Fot. Pixabay/MrsBrown

Ataki orek przybierają na sile. Żeglarze zabierają w rejs ładunki wybuchowe

Wcześniej, jak zrelacjonowali członkowie załogi, grupa orek uderzała w kadłub jachtu.

"Uratowani członkowie załogi z zaatakowanego jachtu czują się dobrze" - przekazała portugalska policja morska.

Mniej ataków

Według lokalnych mediów nasilające się po 2019 roku zjawisko ataków orek na jachty zmalało w ostatnich miesiącach. O ile w 2023 r. u brzegów Portugalii zanotowano 60 takich zdarzeń, to w ub. roku było ich już o połowę mniej.

Spadek liczby ataków orek to według naukowców efekt coraz częstszego żeglowania jachtów blisko portugalskiego wybrzeża, gdzie obecność tych zwierząt na płytkich wodach należy do rzadkości.

Przyczyny agresji orek wobec jachtów jak przypomniał dziennik "Jornal de Noticias" w dalszym ciągu są nieznane, a teorie tłumaczące to zjawisko dzielą naukowców.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ sp/ know/

Zobacz także

  • Cristiano Ronaldo. Fot. PAP/EPA/SAM WASSON
    Cristiano Ronaldo. Fot. PAP/EPA/SAM WASSON

    Portugalia rozbiła Uzbekistan. Popis strzelecki Cristiano Ronaldo

  • Cristiano Ronaldo. Fot. EPA/PAULO CUNHA
    Cristiano Ronaldo. Fot. EPA/PAULO CUNHA

    MŚ 2026 - portugalscy kibice i eksperci powątpiewają w wysoką formę Ronaldo

  • Plaża w Portugalii Fot. PAP/EPA/ANTONIO COTRIM
    Plaża w Portugalii Fot. PAP/EPA/ANTONIO COTRIM

    Portugalia odnawia plaże przed masowym napływem turystów

  • Na terenie Białego Domu ruszyły przygotowania do gali mieszanych sztuk walki (MMA) federacji UFC. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
    Na terenie Białego Domu ruszyły przygotowania do gali mieszanych sztuk walki (MMA) federacji UFC. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

    Gala UFC na terenie Białego Domu. Ruszyły przygotowania. Arena ma pomieścić nawet 5 tys. osób [GALERIA]

Serwisy ogólnodostępne PAP