O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ostatni sierpniowy weekend w Tatrach. To czas dojrzewania borówek - można spotkać pasące się niedźwiedzie

Ostatni wakacyjny weekend w Tatrach zapowiada się upalnie, ale w sobotę możliwe są burze. W niedzielę będzie słonecznie. Na szczytach może wiać silny wiatr. Pogoda w górach może jednak bardzo szybko się zmienić – ocenił przewodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

Hala Gąsienicowa w Tatrach, Fot. PAP/Grzegorz Momot
Hala Gąsienicowa w Tatrach, Fot. PAP/Grzegorz Momot

„Trzeba pamiętać, że prognozy ostatnio bardzo szybko się zmieniają i niespodziewanie mogą wystąpić bardzo intensywne zjawiska burzowe w niespodziewanym czasie. Warto więc na bieżąco podczas wycieczki śledzić zmieniające się prognozy, korzystać z aplikacji burzowych i radarów opadowych lub w przypadku braku zasięgu telefonu, bardzo wnikliwie obserwować tworzące się chmury” – radzi przewodnik.

Przypomina, aby idąc w góry w czasie upału pamiętać o zapasie wody do picia, najlepiej z elektrolitami. Mimo upałów warto mieć w plecaku pelerynę przeciwdeszczową oraz ciepłą odzież na zmianę. Podczas burzy bowiem temperatura bardzo szybko spada.

Warunki na szlakach są bardzo dobre. Ruch turystyczny jest jednak bardzo duży, dlatego trzeba mieć to na uwadze planując wyprawy w popularne rejony jak np. Morskie Oko, Kasprowy Wierch czy Dolina Kościeliska. Warto kupić bilet wstępu do parku on-line, wówczas unikniemy stania w kolejce.

„Pamiętajmy, że koniec lata w Tatrach to czas dojrzewania borówek. Często na borówczyskach możemy zobaczyć pasące się niedźwiedzie i nie jest to widok rzadki, więc przypominamy, że są to zwierzęta dzikie, będące u siebie w domu. Nie pozbawiajmy ich spokoju, a zdjęcia róbmy z dużej odległości. Nie dokarmiajmy i nie zbliżajmy się do nich. Nie należy także uciekać przed napotkanym niedźwiedziem, bo takie zachowanie może sprowokować niebezpieczne sytuacje” – apeluje przewodnik.

W przypadku spotkania niedźwiedzia należy zachować spokój i oddalić się w przeciwnym do niego kierunku. Niedźwiedź nie poluje na ludzi, ale też nie lubi, gdy człowiek zakłóca mu spokój.(PAP)

autor: Szymon Bafia

kw/

Zobacz także

  • Tatry (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/Grzegorz Momot
    Tatry (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/Grzegorz Momot

    20-letni turysta zginął na Orlej Perci

  • Śmigłowiec TOPR Fot. PAP/Grzegorz Momot
    Śmigłowiec TOPR Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Sokół wylądował. Śmigłowiec TOPR wraca w Tatry po przeglądzie [NASZE WIDEO]

  • Zakopane Fot. PAP/Grzegorz Momot
    Zakopane Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Wzrosło zainteresowanie świętami i sylwestrem pod Tatrami. Rezerwacje ruszyły po pierwszych śniegach

  • Śnieg w Tatrach. Fot. PAP/Grzegorz Momot
    Śnieg w Tatrach. Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Bardzo trudne warunki turystyczne w Tatrach, szlaki są zasypane

Serwisy ogólnodostępne PAP