O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Piotr Müller o rozmowach z przedstawicielami formacji politycznych: będziemy rozmawiać o ich udziale w rządzie i poparciu w Sejmie

Z przedstawicielami innych formacji politycznych, których premier Mateusz Morawiecki zaprosi do rozmów, będziemy rozmawiać zarówno o ich udziale w rządzie, jak i o ich poparciu w Sejmie - podkreślił w TVP1 rzecznik rządu Piotr Müller.

Mateusz Morawiecki, Piotr Mueller, Fot. PAP/Radek Pietruszka
Mateusz Morawiecki, Piotr Mueller, Fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier Mateusz Morawiecki pytany w poniedziałek, czy zamierza oficjalnie rozpocząć proces rozmów z innymi ugrupowaniami, zapowiedział, że w tym tygodniu wystosuje zaproszenia do szefów innych formacji politycznych.

"Zaprosi. My rozmawiamy w tej chwili w kuluarach z przedstawicielami poszczególnych formacji politycznych z polskiego parlamentu. Nie są to liderzy tych formacji, ale posłowie. Teraz (premier) będzie kierować oficjalne zaproszenie do przedstawicieli tych formacji, które są możliwe do kolacji" - powiedział Müller.

Dodał, że o kolacji z PO mowy nie ma, "natomiast pozostałe formacje polityczne potencjonalnie mogłyby dołączyć do 'koalicji polskich spraw'". "Przedstawiamy krok po kroku, co drugi dzień, elementy programowe" - zauważył.

Dopytywany czy zaproszenie do rozmów jest bardziej zaproszeniem do udziału w rządzie czy tylko prośbą o poparcie dla tworzonego przez Morawieckiego rządu w Sejmie, Müller powiedział: "będziemy rozmawiać o tym i o tym".

"Domyślam się, że na tym etapie ciężko będzie niektórym z przedstawicieli klubów parlamentarnych wchodzić do rządu. Zresztą nawet partia Razem nie wchodzi do rządu Donalda Tuska, bo też nie mają zagwarantowanych niektórych deklaracji programowych. To nie są łatwe rozmowy" - przyznał.

Pytany czy PiS nadal będzie naciskać, by Elżbieta Witek została wicemarszałkiem Sejmu, a Marek Pęk Senatu, powiedział: "nie wiem czy dziś są też wybory uzupełniające, ale jeżeli są, to naszymi kandydatami pozostają te dwie osoby".

Sejm X kadencji ma we wtorek kontynuować swoje pierwsze posiedzenie, rozpoczęte w zeszłym tygodniu. W harmonogramie obrad na wtorek przewidziano wybory składów osobowych komisji sejmowych oraz wybór członków Trybunału Stanu. Przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział zaś, że jego klub przedstawi we wtorek projekt uchwały dotyczący sprzeciwu wobec planowanej zmiany traktatów Unii Europejskiej. Początek wtorkowych obrad Sejmu przewidziano na godz. 12. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

kw/

Zobacz także

  • Piotr Müller Fot. PAP/Adam Warżawa
    Piotr Müller Fot. PAP/Adam Warżawa

    Müller: mamy argumenty prawne, by przeciwdziałać ew. zarzutom ws. Morawieckiego

  • Piotr Müller Fot. PAP/Leszek Szymański
    Piotr Müller Fot. PAP/Leszek Szymański

    Müller: poseł Monika Pawłowska nie zostanie przyjęta do naszego klubu

  • Poseł PiS Piotr Müller. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Poseł PiS Piotr Müller. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Müller: decyzja prezydenta ws. budżetu - trafna

  • Piotr Müller, fot. PAP/Marian Zubrzycki
    Piotr Müller, fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Piotr Müller: Marsz Wolnych Polaków to był zdecydowany sukces

Serwisy ogólnodostępne PAP