O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Pistorius: pokój w Ukrainie wydaje się być poza zasięgiem

Szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius przyznał w piątek w Brukseli, że - biorąc pod uwagę trwającą agresję Rosji na Ukrainę - pokój wydaje się w najbliższej przyszłości poza zasięgiem. Minister obrony Wielkiej Brytanii John Healey dodał, że sojusznicy przekażą Ukrainie 21 mld euro pomocy wojskowej.

John Healey i Boris Pistorius. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
John Healey i Boris Pistorius. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Na piątkowej konferencji prasowej po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, zorganizowanym pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii i Niemiec w kwaterze głównej NATO w Brukseli, Pistorius zapowiedział, że Niemcy zapewnią Ukrainie wsparcie wojskowe o wartości 11 mld euro w okresie do 2029 r. "Zapewnimy, że Ukraina będzie nadal korzystać z naszego wspólnego wsparcia wojskowego. Rosja musi zrozumieć, że Ukraina jest w stanie kontynuować walkę, a my będziemy ją wspierać" - zapowiedział szef niemieckiego ministerstwa obrony.

Więcej

Brytyjscy żołnierze podczas ćwiczeń NATO Fot. HANNIBAL HANSCHKE/PAP/EPA
Brytyjscy żołnierze podczas ćwiczeń NATO Fot. HANNIBAL HANSCHKE/PAP/EPA

Misja wojskowa w Ukrainie. Plany "koalicji chętnych"

Z kolei jego brytyjski odpowiednik John Healey powtórzył ubiegłotygodniową zapowiedź sekretarza generalnego NATO Marka Ruttego, ogłaszając, że Ukraina otrzyma od sojuszników 21 mld euro wsparcia militarnego. "To rekordowy wzrost finansowania wojskowego dla Ukrainy. Zwiększamy też wsparcie dla (żołnierzy), walczących na froncie" - oznajmił.

Dodał, że sam Londyn przeznaczy na pomoc Kijowowi 4,5 mld funtów. "Dziś zapowiedziałem 350 mln funtów na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych na froncie. To pakiet, który obejmuje systemy radarowe, miny przeciwczołgowe i setki tysięcy nowych dronów" - powiedział szef brytyjskiego resoru obrony. Dodatkowe 150 mln funtów przeznaczone zostanie na naprawę i konserwację sprzętu wojskowego. (PAP)

jowi/ szm/ ał/

Zobacz także

  • Władimir Putin Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
    Władimir Putin Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

    Putin: myślę, że konflikt z Ukrainą zbliża się do końca

  • Manifestacje w Wenecji przeciwko obecności Rosji na Biennale Sztuki. Fot. PAP/EPA/ANDREA MEROLA
    Manifestacje w Wenecji przeciwko obecności Rosji na Biennale Sztuki. Fot. PAP/EPA/ANDREA MEROLA

    Manifestacje w Wenecji przeciwko obecności Rosji na Biennale Sztuki

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Zełenski: jesteśmy nieodłączną częścią europejskiej rodziny

  • Okładka polskiego wydania książki. Fot. Krytyka Polityczna
    Okładka polskiego wydania książki. Fot. Krytyka Polityczna

    Opowieść z wnętrza wojny. W Polsce ukazała się książka Wiktorii Ameliny

Serwisy ogólnodostępne PAP