Podsekretarz stanu USA przybędzie do Polski. Weźmie udział w ceremonii przyjęcia F-35
Podsekretarz stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Thomas DiNanno poinformował, że w tym tygodniu przybędzie do Polski, gdzie weźmie udział w ceremonii oficjalnego przejęcia przez Siły Zbrojne RP pierwszych samolotów F-35.
„Ważna podróż do Europy w tym tygodniu. W Warszawie spotkam się z wysokimi rangą polskimi urzędnikami i będę reprezentować Stany Zjednoczone podczas ceremonii przekazania Polsce pierwszych samolotów F-35” - napisał podsekretarz w serwisie X.
DiNanno uda się też do Czech i Francji. „W Pradze wezmę udział w dziewiątej Praskiej Konferencji Bezpieczeństwa Kosmicznego. Na koniec w Paryżu spotkam się z wysokimi rangą urzędnikami francuskiego MSZ w sprawie wspólnych interesów bezpieczeństwa” - poinformował.
Important trip to Europe this week. In Warsaw, I’ll meet with senior Polish officials and represent the United States at the ceremony marking the delivery of Poland's first F-35 aircraft. In Prague, I’ll attend the Ninth Prague Space Security Conference. Finally, in Paris, I’ll…
— Under Secretary of State Thomas G. DiNanno (@UnderSecT) June 10, 2026
Ceremonia oficjalnego przyjęcia samolotów F-35 do Sił Zbrojnych RP odbędzie się w piątek w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. W uroczystości udział weźmie prezydent RP Karol Nawrocki.
Pod koniec maja do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku przybyły trzy pierwsze polskie samoloty wielozadaniowe F-35 - najnowocześniejszy nabytek polskiego lotnictwa.
Cezary Tomczyk: 12 czerwca pierwsze polskie F-35 odbędą „rajd” po kraju pod nazwą „Powitanie z Polską”
Jak zapowiedział wiceszef MON Cezary Tomczyk, 12 czerwca pierwsze polskie F-35 odbędą „rajd” po kraju pod nazwą „Powitanie z Polską”. Maszyny wystartują z Łasku i polecą do Krakowa, Gdańska i Warszawy, żeby Polacy mogli zapoznać się z najnowocześniejszym sprzętem — podkreślił.
Na początku 2020 r. Polska zawarła kontrakt o wartości 4,6 mld dolarów na pozyskanie 32 samolotów F-35, które będą znane pod nazwą „Husarz”. Jak zauważa Sztab Generalny WP, była to druga co do wielkości transakcja zbrojeniowa w historii kraju. Produkcja pierwszej maszyny zakończyła się w listopadzie 2024 r. Do końca br. w Polsce ma się pojawić 14 maszyn, a kolejne 12 – do końca 2027 r.
Polskie Siły Powietrzne otrzymały już osiem samolotów F-35, jednak do tej pory pozostawały one w bazach w USA, gdzie szkolili się na nich polscy piloci, instruktorzy i technicy. Kolejne zbudowane samoloty mają trafiać już bezpośrednio do Polski. Całość dostaw 32 maszyn ma się zakończyć w 2029 roku.
Z Waszyngtonu Natalia Dziurdzińska (PAP)
ndz/ mal/ mhr/gn/