O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Polacy coraz chętniej odwiedzają muzea. Dane GUS

W 2025 r. muzea zwiedziło 46,2 mln osób, czyli o 4,2 proc. więcej niż w 2024 r. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Największą popularnością wśród wszystkich zwiedzających cieszyły się muzea sztuki, które odwiedziło 17,7 mln osób.

Otwarcie wystawy „Na szkle malowane. Cuda z Podhala” w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Fot. PAP/Piotr Polak
Otwarcie wystawy „Na szkle malowane. Cuda z Podhala” w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Fot. PAP/Piotr Polak

GUS opublikował w poniedziałek informację nt. działalności muzeów w 2025 r.

Z danych wynika, że w 2025 r. działalność prowadziły 994 muzea, które zwiedziło 46,2 mln osób. Muzea zaprezentowały 3 tys. wystaw stałych oraz zorganizowały 4,6 tys. wystaw czasowych w kraju.

Główny Urząd Statystyczny podał, że najwięcej muzeów zlokalizowanych było w województwach mazowieckim i małopolskim (odpowiednio 146 i 107). „W tych dwóch województwach odnotowano łącznie 59,2 proc. ogólnej liczby zwiedzających muzea. Najmniejszą liczbę muzeów oraz zwiedzających zarejestrowano w województwie lubuskim (17 muzeów oraz 287,2 tys. zwiedzających)” - czytamy w komunikacie.

Jak przekazano, „do sektora publicznego należało 71,3 proc. muzeów, w tym dla zdecydowanej większości organizatorem były jednostki samorządu terytorialnego (83,2 proc.)”. „Natomiast w sektorze prywatnym organizatorami muzeów były najczęściej osoby fizyczne (55,1 proc. prywatnych muzeów)” - napisano.

GUS poinformował, że w 2025 r. muzea zwiedziło 46,2 mln osób, czyli o 4,2 proc. więcej niż w 2024 r., w tym 14,1 mln bezpłatnie. „Z ogólnej liczby zwiedzających – 7,4 mln osób skorzystało z biletów ulgowych. Zorganizowane grupy młodzieży szkolnej stanowiły 8,2 proc. wszystkich zwiedzających. Największą popularnością wśród wszystkich zwiedzających cieszyły się muzea sztuki, które odwiedziło 17,7 mln osób (38,4 proc. ogólnej liczby zwiedzających)” - przekazano.

Zgodnie z danymi Urzędu w 2025 r. „Noc Muzeów” cieszyła się mniejszą popularnością niż w latach ubiegłych. „Wzięło w niej udział 625,8 tys. zwiedzających, tj. o 21,3 proc. mniej niż w 2024 r. Podczas tego wydarzenia najwięcej osób zwiedziło muzea historyczne – 241,1 tys. osób (o 20,9 proc. mniej niż w 2024 r.). Według stanu na koniec 2025 r. łączna liczba zbiorów muzealnych wyniosła 22 mln sztuk (o 1,4 proc. więcej niż w 2024 r.). Najwięcej zbiorów zgromadziły muzea interdyscyplinarne - ponad jedną trzecią ogólnej liczby zbiorów” - podano.

Muzea zaprezentowały 3 tys. wystaw stałych (o 5,5 proc. więcej niż w 2024 r.), w tym nowo utworzonych było 220. Podobnie jak w roku poprzednim, odbyło się 4,6 tys. wystaw czasowych, a najwięcej z nich (2,4 tys.) zorganizowały muzea historyczne.

„Poza działalnością wystawienniczą muzea zorganizowały również 158,7 tys. imprez kulturalnych i edukacyjnych (o 4,2 proc. więcej niż w 2024 r.), w których uczestniczyło 7,9 mln osób (o 3,3 proc. więcej niż w 2024 r.). Najwięcej odbyło się lekcji muzealnych i warsztatów (111,7 tys.), w których wzięło udział 2,3 mln osób” - wynika z informacji GUS.

Muzea zorganizowały również 13 tys. oprowadzań kuratorskich – z tej formy zwiedzania skorzystało 289,6 tys. osób. (PAP)

ksi/ dki/ kgr/

Zobacz także

  • Muzeum Rzemiosła w Krośnie Fot. PAP/Afa Pixx/Zenon Żyburtowicz
    Muzeum Rzemiosła w Krośnie Fot. PAP/Afa Pixx/Zenon Żyburtowicz

    Jedyna w Polsce Fabryka Zegarów Wieżowych otwiera się dla zwiedzających

  • "Wiosenny ogórd" Vincenta van Gogha, fot. PAP/EPA/ANP/ROBIN VAN LONKHUIJSEN
    "Wiosenny ogórd" Vincenta van Gogha, fot. PAP/EPA/ANP/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

    Skradziony obraz Van Gogha wrócił do muzeum. Prace trwały rok

  • Fot. PAP/Marcin Bielecki
    Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Ponad stuletnie podręczniki trafiły do muzeum w Kamieniu Pomorskim [WIDEO]

  • Książki z serii Kicia Kocia. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Książki z serii Kicia Kocia. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Bohaterka książek dla dzieci Kicia Kocia będzie miała swoje muzeum w Poznaniu

Serwisy ogólnodostępne PAP