Polityk PSL: będziemy wspierać każdą zmianę korzystną dla rolników

2023-10-21 14:45 aktualizacja: 2023-10-21, 16:55
Stefan Krajewski. Fot. PAP/Waldemar Deska
Stefan Krajewski. Fot. PAP/Waldemar Deska
Będziemy wspierać każdą zmianę korzystną dla rolników; będąc w opozycji głosowaliśmy często inaczej i w tych kwestiach, o których mówimy, na pewno nie będziemy zmieniać swojego nastawienia i sposobu myślenia na potrzeby koalicji - powiedział PAP poseł PSL i sekretarz komitetu wykonawczego partii Stefan Krajewski, pytany o poparcie dla "rolniczej dwunastki".

""Rolnicza dwunastka" jest kością niezgody wśród opozycji ze względu na różnice programowe" – powiedział TVP Info minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. "Poparcie tych postulatów środowisk rolniczych wyrażał już wcześniej polityk PSL Marek Sawicki, natomiast przeciwni im byli politycy ugrupowania Szymona Hołowni" - zauważa TVP Info.

Krajewski pytany o poparcie dla "rolniczej dwunastki" stwierdził, że PSL jest za rozwojem polskiego rolnictwa. "Będąc w opozycji głosowaliśmy często inaczej i w tych kwestiach, o których mówimy, na pewno nie będziemy zmieniać swojego nastawienia i sposobu myślenia na potrzeby koalicji" - zapewnił.

"Jesteśmy za rozwojem polskiego rolnictwa. Tak jak głosowaliśmy przeciwko wprowadzeniu piątki antyrolniczej Kaczyńskiego, tak samo dalej jesteśmy za tym, żeby wspierać polską wieś. Trzeba chociażby uprościć krajowy plan strategiczny, żeby pieniądze trafiały do aktywnych rolników, stawiamy na kredyty jednoprocentowe dla rolników. Będziemy wspierać każdą zmianę, która będzie korzystna dla rolników" - wyjaśnił Krajewski.

Natomiast polityk PSL Marek Sawicki, przyznał, że jest za "rolniczą dwunastką", ale "nie wie jak zachowają się inni posłowie". "To nie jest projekt żadnego z partnerów koalicyjnych, w związku z tym, dlaczego ma być kością niezgody? Przecież pan Izdebski (Sławomir, przewodniczący OPZZ RiOR - PAP) nie współpracuje z żadną z partii opozycyjnych, tylko z Prawem i Sprawiedliwością" - wskazał.

"Rolniczą dwunastkę" przygotowały dwie największe związkowe organizacje rolnicze w Polsce - OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych oraz NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Postulaty dotyczą min. sprzeciwu wobec ograniczania produkcji mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz ograniczania hodowli zwierząt gospodarskich w Polsce. Sprzeciw dotyczy też zakazu uboju zwierząt rzeźnych na potrzeby religijne. (PAP)

Autorka: Delfina Al Shehabi

pp/