O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ponad 110 tys. Polaków przybyło na Cypr od początku roku

Od początku roku do czerwca br. Cypr odwiedziło ponad 110 tysięcy turystów z Polski - poinformował w czwartek portal Cyprus Mail, powołując się na tamtejszy resort turystyki. "Polska jest w czołówce krajów pod względem liczby przybywających gości" - podkreślił portal.

Plaża na Cyprze Fot. PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU
Plaża na Cyprze Fot. PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU

Media na Cyprze napisały w czwartek o wznowieniu przez Polskie Linie Lotnicze LOT rejsów do Larnaki. Loty mają odbywać się cztery razy w tygodniu w okresie zimowym, sześć w sezonie letnim. Jak przekazał LOT, pierwszy rejs na Cypr wystartuje w październiku, a czas lotu na tej trasie wyniesie ok. 3,5 godziny. Między Polską a Cyprem latają też samoloty innych linii.

Portal Cyprus Mail zaznaczył, że Polska stała się drugim co do wielkości rynkiem, z którego na wyspę przybywają turyści, a w ciągu ostatnich dwóch lat liczba gości z naszego kraju znacząco wzrosła.

Z danych urzędu statystycznego Cypru wynika natomiast, że w 2023 roku Polska była trzecim co do wielkości rynkiem pod względem liczby odwiedzających Cypr turystów. Najwięcej osób na Cypr w minionym roku przybyło z Wielkiej Brytanii (ok. 34 proc. ogólnego ruchu turystycznego), Izraela (niecałe 11 proc.) i Polski (ok. 7 proc.).

Więcej

Zobacz galerię (1)
Morze w Grecji (zdjęcie ilustracyjne) Fot. PAP/EPA/GEORGE VITSARAS
Morze w Grecji (zdjęcie ilustracyjne) Fot. PAP/EPA/GEORGE VITSARAS

Wakacje w Europie bez upałów. Poznaj miejsca warte odwiedzenia

Cyprus Mail poinformował, że w 2023 roku z Polski na Cypr przybyły 273 tys. turystów, w porównaniu do 186 tys. rok wcześniej. Do czerwca bieżącego roku liczba gości z Polski wyniosła 110 tys., o prawie 22 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Wiceminister turystyki Cypru Kostas Koumis wyraził zadowolenie z powodu wznowienia przez LOT całorocznych rejsów na wyspę po dwuletniej przerwie.

Łącznie w pierwszym półroczu liczącą niecały milion mieszkańców Republikę Cypryjską odwiedziło już ponad 1,65 mln turystów, o ponad 2 proc. więcej niż przed rokiem.

Natalia Dziurdzińska (PAP)

ał/

Zobacz także

  • Zakopane Fot. PAP/Grzegorz Momot
    Zakopane Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Wzrosło zainteresowanie świętami i sylwestrem pod Tatrami. Rezerwacje ruszyły po pierwszych śniegach

  • Papież Leon XIV. Fot. PAP/Sylwia Wysocka
    Papież Leon XIV. Fot. PAP/Sylwia Wysocka

    Pierwsza zagraniczna podróż papieża Leona XIV. Odwiedzi dwa kraje [WIDEO]

  • Saint Antoine l'Abbaye Fot. Adobe Stock/Athena Images
    Saint Antoine l'Abbaye Fot. Adobe Stock/Athena Images

    Ta wioska skradła serca Francuzów. Średniowieczny skarb położony wśród malowniczych wzgórz

  • Samolot. Fot. PAP/Andrzej Jackowski
    Samolot. Fot. PAP/Andrzej Jackowski

    Zmiany u popularnego przewoźnika. Chodzi o karty pokładowe

Serwisy ogólnodostępne PAP