O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Premier Izraela: będziemy atakować Hezbollah „wszędzie, gdzie to konieczne”

Armia Izraela będzie kontynuować ataki na Hezbollah „wszędzie, gdzie będzie to konieczne” – oświadczył w czwartek premier Izraela Benjamin Netanjahu. Władze Libanu przekazały, że w środę w izraelskich atakach zginęło ponad 200 osób, w tym czterej żołnierze libańskiej armii.

Benjamin Netanjahu. Fot. EPA/RONEN ZVULUN / POOL
Benjamin Netanjahu. Fot. EPA/RONEN ZVULUN / POOL

„Nasze przesłanie jest jasne: każdy, kto zaatakuje obywateli Izraela, zostanie ukarany. Kontynuujemy uderzenia w Hezbollah wszędzie, gdzie to potrzebne, aż przywrócimy pełne bezpieczeństwo mieszkańcom północy (Izraela – PAP)” – napisał Netanjahu w serwisie X.

Dodał, że izraelska armia atakuje „z pełną siłą, precyzją i determinacją”. Szef izraelskiego rządu podkreślił, że w jednej z ostatnich akcji śmierć poniósł sekretarz i bratanek przywódcy Hezbollahu Naima Kasema, który był zarazem jednym z jego najbliższych współpracowników.

W nocy ze środy na czwartek, a także w czwartek o świcie Izrael kontynuował ostrzał południowych przedmieść stolicy Libanu, Bejrutu. Według informacji libańskich mediów celem przeprowadzonych nad ranem ataków były również miasta na południu kraju. Władze w Bejrucie przekazały, że w efekcie izraelskiej ofensywy w środę zginęło ponad 200 osób, w tym czterej libańscy żołnierze.

Więcej

Izraelski atak na Bejrut. Fot. EPA/WAEL HAMZEH
Izraelski atak na Bejrut. Fot. EPA/WAEL HAMZEH

Siły zbrojne Izraela: w środowym ataku na Bejrut zginął sekretarz szefa Hezbollahu

Rząd Libanu wprowadził w czwartek zakaz noszenia broni przez wszystkich, poza wojskowymi i przedstawicielami legalnych formacji paramilitarnych. De facto chodzi o bojowników Hezbollahu, bo - jak napisała agencja AFP - tylko oni zachowali broń w Libanie.

„Z troski o bezpieczeństwo obywateli” rząd „zwraca się do armii i sił bezpieczeństwa o natychmiastowe (…) ograniczenie noszenia broni wyłącznie do legalnych sił zbrojnych” – ogłosił premier Nawaf Salam. AFP podkreśliła zarazem, powołując się na rzecznika gabinetu Paula Morcosa, że dwaj ministrowie sprzeciwili się decyzji rządu.

Izrael zapewnia, że celem jego działań jest infrastruktura proirańskiej organizacji zbrojnej Hezbollah oraz jej członkowie. Władze Libanu podkreślają, że w swoich działaniach armia Izraela jest brutalna i często ofiarami jej ataków padają cywile.

Według danych ministerstwa zdrowia Libanu od początku izraelskiej operacji przeciw Hezbollahowi, która zaczęła się 2 marca, w południowym Libanie zginęło ponad 1,5 tys. osób, w tym 130 dzieci, a ok. 1,2 mln mieszkańców południowego Libanu musiało opuścić swoje domy.(PAP)

piu/ kar/ grg/

Zobacz także

  • Benjamin Netanjahu. Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
    Benjamin Netanjahu. Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

    Izrael włożył cały kapitał polityczny we wciągnięcie USA w wojnę z Iranem i przegrał

  • Donald Trump. Fot. EPA/SAMUEL CORUM / POOL
    Donald Trump. Fot. EPA/SAMUEL CORUM / POOL

    Trump: Netanjahu wie, kto tu rządzi

  • Benjamin Netanjahu Fot. PAP/EPA/ILIA YEFIMOVICH
    Benjamin Netanjahu Fot. PAP/EPA/ILIA YEFIMOVICH

    Netanjahu na 250-lecie niepodległości USA: Stany Zjednoczone są gwarantem wolności na świecie

  • Benjamin Netanjahu, fot. PAP/EPA/REUTERS POOL/RONEN ZVULUN / POOL
    Benjamin Netanjahu, fot. PAP/EPA/REUTERS POOL/RONEN ZVULUN / POOL

    Ekspert: Izrael traci sprawczość i może pójść na zwarcie z USA

Serwisy ogólnodostępne PAP