O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent do Polonii: jestem i zawsze będę z wami w pielęgnowaniu narodowych wartości

Prezydent Karol Nawrocki zapewnił w Doylestown na spotkaniu z przedstawicielami Polonii, że jest i zawsze będzie z nimi w pielęgnowaniu narodowych wartości. Podkreślił, że uważa ich za ważnych ambasadorów polsko-amerykańskiej współpracy.

Karol Nawrocki. Fot. PAP/Leszek Szymański
Karol Nawrocki. Fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent wraz z małżonką Martą Nawrocką przebywa z wizytą w USA. W niedzielę para prezydencka odwiedziła Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, nazywane „amerykańską Częstochową”, spotkała się też z Polonią.

Więcej

Prezydent RP Karol Nawrocki i pierwsza dama Marta Nawrocka podczas spotkania z przedstawicielami amerykańskiej Polonii, fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent RP Karol Nawrocki i pierwsza dama Marta Nawrocka podczas spotkania z przedstawicielami amerykańskiej Polonii, fot. PAP/Leszek Szymański

USA. Polska para prezydencka uczestniczy w uroczystościach w Doylestown

Wizyta pary prezydenckiej w Doylestown rozpoczęła się od uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej premiera Jana Olszewskiego.

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom polonijnym. Za wybitne zasługi w dyplomacji i wspieranie Polonii Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski odznaczył Annę Marię Anders. Odznaczeni zostali także m.in.: Tadeusz Antoniak, Janusz Romański i Grzegorz Tymiński. Prezydent Nawrocki podkreślił, że „prezydent to nie tylko odznaczenia, choć one są bardzo ważne”.

To nie tylko podziękowania, to nie tylko przemówienia i to nie tylko słowa, to także konkretne działania. Chcę zapewnić Polonię w Stanach Zjednoczonych i Polonię na całym świecie, że będę waszym prezydentem w wymiarze praktycznych działań Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Karol Nawrocki

Prezydent przypomniał, że zamierza powołać Radę do spraw Polonii i Polaków za Granicami Rzeczypospolitej.

Niebawem powołamy także radę do spraw Polonii i Polaków za Granicami Rzeczypospolitej po to, aby pochylać się nad konkretnymi problemami Polonii na całym świecie. Po to, aby wychodzić z inicjatywami ustawodawczymi, aby słuchać waszego głosu i aby móc przekładać go na język legislacyjnej i prawnej praktyki 

Karol Nawrocki

Nawrocki dziękował Polonii w USA, podkreślając, że został prezydentem także dzięki jej przedstawicielom.

– Jesteśmy w miejscu szczególnym dla naszej narodowej wspólnoty, miejscu o przynajmniej trzech wymiarach wyjątkowości – powiedział.

Zaznaczył, że sanktuarium ma wymiar duchowy, religijny, ale też wymiar narodowy – kultywujący wartości i pamięć historyczną oraz budujący polską wspólnotę narodową. Dla niego – zaznaczył – ma też wymiar osobisty. Przypomniał, że pierwszy raz był tu 9 lat temu, jeszcze jako szeregowy pracownik IPN, gdy odsłaniał z Grzegorzem Tymińskim pomnik żołnierzy wyklętych. Dodał, że był tu także w ubiegłym roku, towarzysząc prezydentowi Andrzejowi Dudzie, gdy odsłaniał pomnik „Solidarności”.

Więcej

Prezydent Karol Nawrocki i Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
Prezydent Karol Nawrocki i Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Niemieckie media o wizycie Nawrockiego: powiązał reparacje ze wzmocnieniem wschodniej flanki NATO

– Dziś prezydent Polski jest i będzie zawsze z wami w pielęgnowaniu narodowej pamięci, naszych wartości i tego, co dla nas najważniejsze – podkreślał.

Zaznaczył, że trzecim wymiarem są nasze relacje z USA, w których głównymi ambasadorami – jak ocenił – są przedstawiciele Polonii. Podkreślił, że łączy ich przywiązanie do niepodległości, wolności, demokracji, wolności słowa.

Nawrocki przypominał, że Doylestown odwiedzali i polscy, i amerykańcy prezydenci, którzy wiedzieli, że „tutaj mogą poznać Polskę” i przekonać się, w co wierzą Polacy.

Zauważył, że uważa za wspólne zadanie – swoje i obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa – by kilka wieków polsko-amerykańskich relacji wprowadzać „w kolejną fazę wielkiej przyjaźni polsko-amerykańskiej”. Podkreślił, że uważa sojusz z USA za niezwykle istotny także dla bezpieczeństwa naszego kraju.

Od poniedziałku prezydent rozpocznie aktywności związane z udziałem w debacie podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Ma też w planach spotkania m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, przywódcami Litwy, Łotwy, Estonii, Czarnogóry i Korei, a także przedstawicielami amerykańskich firm. (PAP)

wni/ mt/ mhr/ kgr/

Zobacz także

  • Premier Donald Tusk (P) i prezydent Karol Nawrocki (L) podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Premier Donald Tusk (P) i prezydent Karol Nawrocki (L) podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Specjalnie dla PAP

    Politolodzy: spór między prezydentem a rządem nie będzie słabł

  • W piątek w Pałacu Prezydenckim odbywa się szczyt zdrowotny „Na ratunek ochronie zdrowia”.	Fot. PAP/Leszek Szymański
    W piątek w Pałacu Prezydenckim odbywa się szczyt zdrowotny „Na ratunek ochronie zdrowia”. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Prezydent podpisał nowelę w sprawie Funduszu Medycznego. NFZ otrzyma 3,6 mld zł

  • Szef KPRP Zbigniew Bogucki. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Szef KPRP Zbigniew Bogucki. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Bogucki: projekt prezydencki zapewni dobre traktowanie zwierząt

  • Karol Nawrocki. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Karol Nawrocki. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Nawrocki o słowach Tuska ws. zadośćuczynień: mam nadzieję, że za nie przeprosi

Serwisy ogólnodostępne PAP