O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent Estonii: Europa popełniła błąd w 2022 r. nie rozpoczynając negocjacji z Rosją

W 2022 r. Europa popełniła błąd i pozwoliła, by najlepsza okazja do negocjacji pokojowych z Moskwą przeciekła jej przez palce – powiedział prezydent Estonii Alar Karis, który przebywa w Helsinkach z dwudniową wizytą.

Alar Karis Fot. PAP/EPA/CHARIS AKRIVIADIS
Alar Karis Fot. PAP/EPA/CHARIS AKRIVIADIS

W opublikowanym we wtorek wywiadzie dla telewizji Yle, Karis stwierdził, że wiosną 2022 r. gdy siły rosyjskie zostały wyparte z okolic Kijowa niemal pod swoją granicę, Europa miała możliwość przyciągnięcia agresora do stołu negocjacyjnego. Teraz nikt do tego stołu nie podchodzi – przyznał z ubolewaniem.

Estoński prezydent już wcześniej w tym roku w licznych wypowiedziach zwracał uwagę, że kraje europejskie powinny przygotować się do dialogu z Rosją i wyznaczyć specjalnego wysłannika ponieważ wojna na Ukrainie może zakończyć się dość szybko i nieoczekiwanie.

Więcej

Tankowiec - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB
Tankowiec - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB

Estonia zdecydowała. Chodzi o statki rosyjskiej floty cieni

Stanowiska Karisa doprowadziło w Estonii do sporu z resortem spraw zagranicznych, według którego z Rosją – jako państwem agresorem – nie można prowadzić żadnego dialogu.

UE włożyła wiele (pieniędzy) w Ukrainę. Nie może być tak, że kiedy nadejdzie czas, przy stole negocjacyjnym zasiądą USA, Rosja i być może państwo trzecie, a Europy w ogóle nie będzie.

prezydent Estonii Alar Karis

Według Karisa Europa potrzebuje „planu na Rosję”, zarówno na czas negocjacji, jak i na okres powojenny. Trzeba go zacząć opracowywać już teraz, ponieważ procesy w UE są czasochłonne – stwierdził.

Więcej

Robert Fico Fot. PAP/EPA/LUONG THAI LINH
Robert Fico Fot. PAP/EPA/LUONG THAI LINH

Estonia zablokuje niebo. Nie ma zgody na przelot Ficy do Moskwy

Karis, który przebywa w Finlandii do środy, wyraził jednocześnie przekonanie, że relacje z Rosją pozostaną „trudne” przez długi czas, nawet jeśli wojna na Ukrainie skończy się.

Najważniejsze jest by Rosja się zmieniła – podkreślił. Przypomniał, że w historii Europy przemiany państwa agresora są znane, a przykładem są nazistowskie Niemcy, które w ciągu dekady od zakończenia II wojny światowej stały się członkiem Wspólnoty Europejskiej oraz NATO.

Z Helsinek Przemysław Molik

pmo/ jm/ know/

Zobacz także

  • Kristen Michal i Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/VALDA KALNINA
    Kristen Michal i Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/VALDA KALNINA

    Zełenski o zakończeniu wojny: czerwiec i lipiec mogą przynieść wiele rozstrzygnięć

  • Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/	Maxim Shemetov / POOL
    Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/ Maxim Shemetov / POOL

    Zarzuty Rosji wobec Łotwy, Estonii i Litwy. „Kompletne kłamstwa”

  • Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Kosiniak-Kamysz: mamy prawo oczekiwać solidarności od Stanów Zjednoczonych

  • Myśliwie F-16 (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/PAOLO AGUILAR
    Myśliwie F-16 (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/PAOLO AGUILAR

    Myśliwiec NATO zestrzelił drona w estońskiej przestrzeni powietrznej. Sojusz prowadzi dochodzenie

Serwisy ogólnodostępne PAP