O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Lasy tropikalne znikają w zatrważającym tempie. „To czerwony alert dla całego świata”

Niszczenie dziewiczych lasów tropikalnych osiągnęło w zeszłym roku tempo 18 boisk piłkarskich na minutę, co jest rekordem od co najmniej 20 lat – wynika z opracowania Global Forest Watch, przygotowanego przez amerykański Instytut Zasobów Światowych (WRI) oraz Uniwersytet Maryland.

Las tropikalny. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/ EPA/ANTONIO LACERDA
Las tropikalny. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/ EPA/ANTONIO LACERDA

W regionach tropikalnych zniknęło w 2024 roku 6,7 mln ha dziewiczych lasów, co niemal odpowiada powierzchni Panamy. Jest to najwięcej od początku gromadzenia danych przez Global Forest Watch w 2002 r.

Lasy tropikalne znikają. Co jest przyczyną?

Współdyrektorka Global Forest Watch Elizabeth Goldman podkreśliła, że jest to o 80 proc. więcej niż w 2023 r. „To czerwony alert dla całego świata” – zaznaczyła.

Blisko połowa tych zniszczeń jest konsekwencją pożarów będących skutkiem zmian klimatycznych, które po raz pierwszy zdetronizowały wśród przyczyn utraty lasów działalność rolniczą.

Zniszczenia te odpowiadają za emisję do atmosfery 3,1 mld ton dwutlenku węgla. To nieco więcej niż połowa emisji związanych z branżą energetyczną Indii.

Ubiegły rok był najgorętszy w historii. Te „skrajne warunki” sprawiły, że pożary były „bardziej intensywne i trudniejsze do opanowania”. Przy tym za większość z nich odpowiadali ludzie chcący wykarczować teren pod uprawy.

Lasy tropikalne w Brazylii

W Brazylii utracono w zeszłym roku 2,8 mln ha dziewiczych lasów, z czego dwie trzecie na skutek pożarów, często wywołanych umyślnymi podpaleniami. Najbardziej dotknięta była Amazonia, gdzie zniszczonych zostało najwięcej lasów od 2016 r.

Drugie miejsce wśród państw, które utraciły w 2024 r. najwięcej lasów, zajęła sąsiednia Boliwia, gdzie zniknęło ich trzykrotnie więcej niż rok wcześniej.

Więcej

Bloku 43-ITT w Parku Narodowym Yasuni na terenie Ekwadoru. Fot. PAP/EPA/Fernando Gimeno
Bloku 43-ITT w Parku Narodowym Yasuni na terenie Ekwadoru. Fot. PAP/EPA/Fernando Gimeno

W Amazonii nie będzie wydobywana ropa naftowa? Ważna decyzja rządu Ekwadoru

Ten dramatyczny bilans łagodzi nieco poprawa sytuacji w innych państwach, np. w Indonezji i Malezji.

Lasom zagraża w największym stopniu ekspansja upraw i nasadzeń w celu uzyskania czterech produktów: oleju palmowego, soi, paszy dla bydła oraz drewna. Poprawę w niektórych sferach, np. oleju palmowego, pogarsza przy tym pojawianie się nowych problemów, np. upraw awokado w Meksyku.

Dyrektor programu lasów w WRI Rod Taylor wskazał, że przyczyny wylesienia nie zawsze są zatem takie same, i zaapelował o globalne podejście do problemu. „Jesteśmy świadkami nowego zjawiska, które jest związane z przemysłem górniczym i metalami krytycznymi” – podkreślił.

Lasy tropikalne pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla z atmosfery, co pomaga w walce ze zmianami klimatycznymi. (PAP)

mw/ ap/kgr/

Serwisy ogólnodostępne PAP