Reformy premiera Słowacji zagrożeniem dla praworządności kraju? Parlament Europejski zaniepokojony

2024-01-17 15:53 aktualizacja: 2024-01-17, 18:08
Premier Słowacji Robert Fico, fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
Premier Słowacji Robert Fico, fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
Parlament Europejski 496 głosami za, przy 70 przeciw i 64 wstrzymujących się, przyjął rezolucję kwestionującą zdolność Słowacji do walki z korupcją i ochrony budżetu UE w przypadku przyjęcia zaproponowanej przez nowy rząd Roberta Fico reformy kodeksu karnego.

Europosłowie są szczególnie zaniepokojeni nieuzasadnionym wykorzystaniem przyspieszonej procedury w przypadku reformy kodeksu karnego oraz rozwiązaniem Prokuratury Specjalnej, która zajmuje się sprawami dotyczącymi korupcji i poważnych przestępstw.

Zdaniem posłów zmiany te zagrażają integralności procesów sądowych i podważają walkę UE z nadużyciami finansowymi. Wzywają także rząd Słowacji do ponownego rozważenia proponowanych zmian w przepisach dotyczących sygnalistów, ponieważ nowe regulacje mogłyby zostać wykorzystane do pozbawienia ich ochrony z mocą wsteczną. Posłowie podkreślają, że jakakolwiek reforma prawa karnego musi zapewniać kontynuację toczących się spraw karnych i skuteczność nowych.

Parlament ponadto wezwał rząd Słowacji do zajęcia się kwestią art. 363 prawa procesowego karnego, który obecnie pozwala Prokuratorowi Generalnemu na odmowę wszczęcia postępowania karnego.

Posłowie potępiają "niewłaściwy i lekceważący język, którego użył premier Fico wobec studenta prawa uczestniczącego w wymianie akademickiej na temat stanu praworządności, i wzywają wszystkich przywódców politycznych do konstruktywnej i pełnej szacunku współpracy ze społeczeństwem".

Parlament w rezolucji wyraził też zaniepokojenie "planami przyjęcia przepisów naruszających przestrzeń obywatelską, ograniczających pracę organizacji pozarządowych i piętnujących organizacje otrzymujące finansowanie zagraniczne".

Posłowie są również zaniepokojeni planowaną restrukturyzacją Słowackiego Radia i Telewizji (RTVS) i ubolewają nad decyzją premiera Fico i kilku innych oficjeli o zaprzestaniu rozmów z kluczowymi mediami. Parlamentarzyści "żądają zaprzestania werbalnych ataków na pojedyncze osoby i przedstawicieli mediów, które w przeszłości przyczyniły się do powstania okoliczności, w których popełniane były brutalne przestępstwa, takie jak morderstwa Jana Kuciaka i Martiny Kusnirovej".

"6 grudnia 2023 r. nowy rząd Roberta Fico wszczął procedurę mającą na celu nowelizację kodeksu karnego, obniżenie kar za poważne przestępstwa i rozwiązanie Prokuratury Specjalnej. Rząd oskarżany jest także o celowe zmiany personalne w słowackiej policji i organach śledczych. Prezydent Zuzana Caputova powiedziała, że zawetuje tę ustawę, a Prokuratura Europejska ostrzegła, że pewne zmiany mogą stwarzać ryzyko dla skutecznej ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej i jej ram antykorupcyjnych" - podał PE.

 

Z Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

sma/