O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rosja odpowiada na zapowiedź Niemiec ws. Taurusów dla Ukrainy

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji ostrzegło w czwartek, że użycie przez Ukrainę pocisków Taurus do uderzenia w rosyjską infrastrukturę krytyczną będzie uważane za bezpośredni udział Niemiec w konflikcie.

Merz: ukraińska armia musi wyjść z defensywy - zawsze tylko reaguje. Fot. PAP/EPA/	FILIP SINGER
Merz: ukraińska armia musi wyjść z defensywy - zawsze tylko reaguje. Fot. PAP/EPA/ FILIP SINGER

"Atak tymi rakietami na rosyjskie instalacje (...) będzie uważany za bezpośredni udział Niemiec w działaniach wojennych u boku reżimu kijowskiego, ze wszystkimi konsekwencjami, jakie się z tym wiążą" – ostrzegło rosyjskie MSZ, cytowane przez agencję AFP.

Merz: ukraińska armia musi wyjść z defensywy - zawsze tylko reaguje

To reakcja MSZ Rosji na wypowiedź przyszłego kanclerza Niemiec Friedricha Merza, który w niedzielę w stacji ARD oświadczył, że ewentualną dostawę Taurusów na Ukrainę trzeba uzgodnić z europejskimi partnerami. "Ukraińska armia musi wyjść z defensywy - zawsze tylko reaguje" - podkreślił Merz.

Więcej

Ukraińskie drony zaatakowały cele w Rosji. Fot. PAP/EPA/BGNES (zdjęcie ilustracyjne)
Ukraińskie drony zaatakowały cele w Rosji. Fot. PAP/EPA/BGNES (zdjęcie ilustracyjne)

Ukraińcy zaatakowali dronami bazę wojskową w Rosji

Po USA, Niemcy udzielają Ukrainie największego wsparcia militarnego w jej wojnie obronnej z Rosją. Jednak dostawa niektórych systemów uzbrojenia była kontrowersyjna od początku wojny. "Nic nie było dyskutowane dłużej i goręcej, niż ewentualna dostawa pocisków manewrujących Taurus" - zauważył w środę portal programu informacyjnego telewizji ARD.

Ukraina od dawna liczy, że Niemcy dostarczą jej system uzbrojenia dalekiego zasięgu, który umożliwiłby przeprowadzanie ataków głęboko na terytorium Rosji. Jednak ustępujący kanclerz Olaf Scholz stanowczo sprzeciwiał się dostawie Taurusów. Głównym argumentem Scholza przeciwko dostawie tej broni było to, że Niemcy będą narażone na ryzyko wciągnięcia w wojnę, czemu należy zapobiec. Należy zrobić wszystko, aby "nie stać się stroną w wojnie" - powiedział Scholz w Bundestagu w listopadzie 2024 roku.

Jako przywódca opozycji Merz wzywał do przekazania Taurusów Ukrainie. CDU/CSU złożyło w Bundestagu kilka wniosków popierających dostawy tych pocisków, ale zostały one odrzucone. (PAP)

zm/ mal/gn/

Zobacz także

  •  Keir Starmer i Donald Trump podczas wizyty prezydenta USA w Wielkiej Brytanii Fot. PAP/EPA/NEIL HALL
    Keir Starmer i Donald Trump podczas wizyty prezydenta USA w Wielkiej Brytanii Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

    Starmer rozmawiał z Trumpem o wojnie Rosji z Ukrainą

  • Steve Witkoff i Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/MARKUS SCHREIBER
    Steve Witkoff i Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/MARKUS SCHREIBER

    Rozmowy delegacji Ukrainy i USA na Florydzie „produktywne i konstruktywne”

  • Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/SEM VAN DER WAL
    Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/SEM VAN DER WAL

    „Zespół negocjacyjny pracuje na Florydzie”. Zełeński o rozmowach w USA

  • Radosław Sikorski Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski
    Radosław Sikorski Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Sikorski: nie wierzę, że Stany Zjednoczone wycofają się z Europy

Serwisy ogólnodostępne PAP