O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rozpoczęło się spotkanie szefów MSZ Polski i Chin

W poniedziałek przed południem na terenie Ośrodka Reprezentacyjnego MON w podwarszawskim Helenowie rozpoczęło się spotkanie szefów MSZ Polski i Chin - Radosława Sikorskiego i Wanga Yi. Tematami rozmów ma być m.in postawa Chin wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę - wynika z informacji PAP.

Wicepremier, minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski oraz minister spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Wang Yi. Fot. PAP/Marcin Obara
Wicepremier, minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski oraz minister spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Wang Yi. Fot. PAP/Marcin Obara

Wizyta chińskiego ministra spraw zagranicznych

Chiński minister spraw zagranicznych przyjechał do Europy, by odwiedzić trzy kraje: Austrię, Słowenię oraz Polskę. Jest to pierwsza od sześciu lat wizyta chińskiego ministra spraw zagranicznych w Polsce. Ostatnim wydarzeniem w kontaktach polsko-chińskich na najwyższym szczeblu była wizyta w czerwcu 2024 r. prezydenta Andrzeja Dudy w Państwie Środka. KPRP poinformowała, że o godz. 15 w Pałacu Prezydenckim z chińskim politykiem spotka się prezydent Karol Nawrocki.

Więcej

Radosław Sikorski. Fot. PAP/Leszek Szymański
Radosław Sikorski. Fot. PAP/Leszek Szymański

Sikorski: cieszy, że Trump mówi to, co większość UE, że Węgry i Słowacja mogą kupować ropę gdzie indziej

Jakie tematy rozmów?

Sikorski pytany wcześniej w poniedziałek w TOK FM o szczegóły wizyty, poinformował, że podczas spotkania z Wangiem Yi zostaną omówione kwestie handlowe, w tym eksport polskiej żywności do Chin czy agenda Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które zaczyna się w przyszłym tygodniu. - Ale spodziewam się, że nasze rozmowy zdominuje agresja rosyjska na Ukrainę - podkreślił.

Według źródeł dyplomatycznych PAP, podczas rozmowy Sikorskiego i Wanga Yi poruszony zostanie szereg spraw politycznych, które różnią Polskę i Chiny, przede wszystkim stosunek do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Strona polska ma podnieść kwestię stosunków chińsko-rosyjskich i wsparcia udzielanego Moskwie przez Pekin.

Strona polska ma też poruszyć temat złych stosunków z Białorusią. Polska zamknęła przejścia graniczne z tym krajem w związku z rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami Zapad. W nocy z wtorku na środę, w trakcie ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, polska przestrzeń powietrzna została wielokrotnie naruszona przez drony, część z nich nadleciała z Białorusi.

Więcej

Donald Trump Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER
Donald Trump Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

Stanowisko USA wobec Rosji powinno się zaostrzyć? Odpowiedź wyborców Trumpa

Można się spodziewać, że podczas rozmowy Sikorskiego i Wanga Yi poruszona zostanie sprawa zamknięcia przejścia granicznego w Małaszewiczach, które stanowi jeden ze szlaków transportu kolejowego chińskich towarów do Europy.

Wśród tematów, jakie omówią ministrowie SZ Polski i Chin jest też realizacja decyzji o regionalizacji w odniesieniu do sprzedaży polskiego drobiu i mięsa drobiowego do Chin. Polska jest największym producentem drobiu w Europie. Decyzja o regionalizacji pozwala na ograniczanie eksportu tylko do regionów dotkniętych ptasią grypą, a nie do całego kraju. Porozumienie w tej sprawie udało się osiągnąć podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach w czerwcu ubiegłego roku; decyzja miała wejść w życie z końcem ubiegłego roku. Jednak jej wdrożenie napotkało na trudności, które - jak spodziewa się strona polska - mają obecnie zostać rozwiązane. Polska chce też chińskiego otwarcia na mięso wołowe z Polski. (PAP)

kos/ rbk/ ep/

Zobacz także

  • Wicepremier, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Fot. PAP/Marcin Bielecki
    Wicepremier, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Sikorski: weto prezydenckie jest za silne i prowadzi do paraliżu państwa

  • Radosław Sikorski. Fot. PAP/Marcin Bielecki
    Radosław Sikorski. Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Sikorski: prezydent chciałby, aby rząd prosił go o zgodę na procedowanie ustaw

  • Radosław Sikorski Fot. PAP/Marcin Bielecki
    Radosław Sikorski Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Szefowie MSZ omówią propozycje pokojowe. Sikorski podał szczegóły

  • Radosław Sikorski Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski
    Radosław Sikorski Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Radosław Sikorski zabrał głos po posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw UE

Serwisy ogólnodostępne PAP