O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Słowacja ogłosiła stan wyjątkowy. W tle przerwa w dostawach ropy

Rząd Słowacji ogłosił w środę stan wyjątkowy związany z dostawami ropy naftowej. Władze zgodziły się też pożyczyć rafinerii Slovnaft w Bratysławie do 250 tys. ton ropy z zapasów strategicznych. O brak dostaw przez rurociąg „Przyjaźń” słowacki premier Robert Fico obwinił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Premier Słowacji Robert Fico. Fot. PAP/EPA/DOMINIKA KORTVELYESIOVA
Premier Słowacji Robert Fico. Fot. PAP/EPA/DOMINIKA KORTVELYESIOVA

Stan wyjątkowy i uwolnione zapasy strategiczne mają pomóc należącej do węgierskiego koncernu MOL rafinerii Slovnaft przetrwać do czasu, aż zapewni sobie surowiec inną trasą niż przez rurociąg „Przyjaźń”. Ropociąg został uszkodzony w rejonie miejscowości Brody, na zachodzie Ukrainy, pod koniec stycznia w czasie rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną.

Więcej

Marco Rubio i Robert Fico Fot. PAP/EPA/DOMINIKA KORTVELYESIOVA
Marco Rubio i Robert Fico Fot. PAP/EPA/DOMINIKA KORTVELYESIOVA

Rubio: nie chcemy, aby Europa była wasalem USA

Według premiera Ficy uszkodzenie już naprawiono, a prezydent Zełenski celowo wstrzymuje dostawy, które mają - zdaniem władz w Bratysławie - zaszkodzić Słowacji. Fico powołał się przy tym na doniesienia służb wywiadowczych.

Premier powiedział, że polecił ambasadorowi Słowacji w Kijowie złożenie u władz ukraińskich noty domagającej się wyjaśnienia przyczyn braku wznowienia dostaw ropy. Fico chce także, aby przedstawiciele Słowacji i Węgier mogli na miejscu w Brodach przekonać się o stanie urządzeń przesyłowych.

Fico grozi Ukrainie

Słowacki premier zagroził Ukrainie, że straci ona wsparcie jego kraju na drodze do Unii Europejskiej. Możliwe jest także ograniczenie dostaw energii elektrycznej, którą Słowacja wysyła na Ukrainę.

Zapowiedziane dostawy ropy z rezerw strategicznych wystarczą na pracę jedynej słowackiej rafinerii przez miesiąc. W tym czasie Slovnaft musi zapewnić sobie dostawy rurociągiem Adria, który prowadzi na Słowację z chorwackiego portu Omiszalj na wyspie Krk. Według informacji spółki zakupiony surowiec jest już w siedmiu tankowcach płynących w stronę Chorwacji. Ropa ta nie pochodzi z Rosji.

Piotr Górecki (PAP)

ptg/ ap/ ppa/

Zobacz także

  • Wrak spalonego autobusu Fot. Facebook/Polícia Slovenskej republiky
    Wrak spalonego autobusu Fot. Facebook/Polícia Slovenskej republiky

    Wypadek autobusu z Polakami na Słowacji. Nie żyje jedna osoba

  • Premier Słowacji Robert Fico. Fot. PAP/EPA/STRINGER
    Premier Słowacji Robert Fico. Fot. PAP/EPA/STRINGER

    Słowacja zdecydowała ws. uczestnictwa w Radzie Pokoju

  • Premier Słowacji Robert Fico. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
    Premier Słowacji Robert Fico. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

    Fico zaniepokojony po rozmowie z Trumpem? Media o kulisach spotkania na Florydzie

  • Minister energii Miłosz Motyka. Fot. PAP/	Marcin Obara
    Minister energii Miłosz Motyka. Fot. PAP/ Marcin Obara

    Polsko-słowackie rozmowy o współpracy energetycznej. Minister Motyka: możemy stać się hubem gazowym dla całego regionu

Serwisy ogólnodostępne PAP