O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Izrael i Syria zgodziły się na zawieszenie broni

Izrael i Syria przy udziale USA zgodziły się na zawieszenie broni wspierane przez Turcję, Jordanię oraz inne państwa w regionie - poinformował cytowany przez agencję Reutera ambasador USA w Turcji Tom Barrack.

Syria. Fot. PAP/EPA/AHMAD FALLAHA
Syria. Fot. PAP/EPA/AHMAD FALLAHA

- Premier Izraela Benjamin Netanjahu i prezydent Syrii Ahmed Al-Sharaa, przy wsparciu sekretarza stanu USA Marco Rubio, zgodzili się na zawieszenie broni, które poparły Turcja, Jordania oraz sąsiednie kraje - napisał w piątek na portalu X ambasador Tom Barrack, będący jednocześnie specjalnym wysłannikiem USA ds. Syrii.

Amerykański dyplomata wezwał również druzów, Beduinów oraz sunnitów do złożenia broni i wraz z innymi mniejszościami budowania „nowej, zjednoczonej tożsamości syryjskiej”.

W środę władze w Damaszku ogłosiły zawieszenie broni w prowincji Suwejda po kilku dniach krwawych starć. Jak przekazało w piątek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR) z siedzibą w Londynie, od niedzieli w walkach w prowincji Suwejda zginęły 594 osoby.

W konflikt zaangażował się też sąsiedni Izrael, którego przywódcy oświadczyli, że „stają w obronie druzów” - mniejszości religijnej która ma również zwolenników w Libanie i Izraelu. Armia izraelska ostrzelała w środę kilka strategicznych obiektów w stolicy Syrii, Damaszku, m.in. pałac prezydencki oraz siedzibę ministerstwa obrony.

Więcej

Bombardowanie w Strefie Gazy. Fot. EPA/ATEF SAFADI
Bombardowanie w Strefie Gazy. Fot. EPA/ATEF SAFADI

52 zabitych w atakach Izraela w Strefie Gazy. Słabną nadzieje na szybki rozejm

Interwencję zbrojną Izraela w Syrii skrytykował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, podkreślając, że „nie pozwoli na podział Syrii oraz naruszanie jej wielokulturowej struktury i integralności terytorialnej”.

W wydanym w piątek oświadczeniu, które cytuje agencja Reutera, władze syryjskie zapowiedziały rozmieszczenie w południowej Syrii specjalnych sił w celu zakończenia walk między frakcjami społeczności druzyjskiej a członkami plemion Beduinów oraz przywrócenia stabilności. (PAP)

san/ ep/

Zobacz także

  • Strefa Gazy, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
    Strefa Gazy, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

    W Strefie Gazy od czasu wejścia w życie rozejmu zginęło 67 dzieci

  • Alexander Stubb Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
    Alexander Stubb Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

    Prezydent Finlandii: zawieszenie broni na Ukrainie przed wiosną jest mało prawdopodobne

  • Zbrojne skrzydło Hamasu, zdjęcie ilustracyjne, Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
    Zbrojne skrzydło Hamasu, zdjęcie ilustracyjne, Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

    Wiceprezydent USA o rozbrojeniu Hamasu. "Przed nami bardzo, bardzo trudne zadanie"

  • Zachodni politycy i ONZ apelują o utrzymanie zawieszenia broni w Strefie Gazy [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP