O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szczerski w Radzie Bezpieczeństwa: Rosja stara się uczynić dużą część Ukrainy niezdatną do zamieszkania

Rosja mści się na ukraińskich cywilach i stara się uczynić duże połacie Ukrainy niezdatnymi do zamieszkania - powiedział we wtorek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Krzysztof Szczerski. fot.  PAP/Radek Pietruszka
Krzysztof Szczerski. fot. PAP/Radek Pietruszka

Szczerski wziął we wtorek udział w debacie Rady na temat sytuacji humanitarnej cywili na Ukrainie. W swoim wystąpieniu podkreślił celowość systematycznej kampanii rosyjskich ataków na cele cywilne, twierdząc, że jest to wynik świadomie prowadzonej polityki.

"Mając świadomość, jak wysoką cenę płacą rosyjscy wojskowi życiem ludzkim za wszelkie zdobycze na froncie, Moskwa pragnie zemścić się na ludności cywilnej Ukrainy. Działając w ten sposób, Rosja stara się zrujnować ukraińską gospodarkę i społeczeństwo, czyniąc duże obszary Ukrainy niezdatnymi do zamieszkania, także poprzez ekstensywne minowanie" - mówił dyplomata. Dodał, że Rosja łączy tę politykę z represjami wewnątrz kraju oraz prześladowaniem Ukraińców na terytoriach okupowanych, skazując kolejne pokolenia Rosjan na zapłatę "rachunku za wojnę".

Szczerski poparł także ideę czerwcowego szczytu pokojowego, organizowanego przez Szwajcarię oraz plan pokojowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Ukraina stała się ofiarą rosyjskiej agresji i to Ukrainy powinno się słuchać, jeśli chodzi o sposoby na jakiekolwiek przyszłe układy pokojowe" - zaznaczył. (PAP)

kh/

Zobacz także

  • Zniszczenia po ataku wojsk rosyjskich na Charków. Fot. PAP/Mykola Kalyenia
    Zniszczenia po ataku wojsk rosyjskich na Charków. Fot. PAP/Mykola Kalyenia

    Dron uderzył w blok w Charkowie. Wśród ofiar roczne dziecko [WIDEO]

  • Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
    Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

    Charków nie poddaje się po atakach Rosji. Ludzie sprzątają zniszczenia i cieszą się życiem [NASZE WIDEO]

  • Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
    Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

    Polski cmentarz wojenny w Charkowie-Piatychatkach [NASZE WIDEO]

  • Zmasowane uderzenie Rosji na Charków. Fot. PAP/	Mykola Kalyeniak
    Zmasowane uderzenie Rosji na Charków. Fot. PAP/ Mykola Kalyeniak

    Zmasowane ataki Rosji na Charków. Zełenski: Rosja czuje się bezkarna

Serwisy ogólnodostępne PAP