O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szef MON: na żadnym etapie nie zostaliśmy poinformowani o zmniejszeniu obecności wojsk USA w Polsce

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył w poniedziałek, że strona rządowa na żadnym etapie nie została poinformowana o zmniejszeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Przypomniał, że gwarancję utrzymania obecności amerykańskiej dał w 2025 r. prezydent USA Donald Trump.

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Doniesienia o zmianach w obecności wojsk USA w Europie

Agencja Reutera poinformowała 15 maja, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników, wypowiadających się anonimowo, że Pentagon anulował plany rotacyjnego przemieszczenia 4 tys. amerykańskich żołnierzy do Polski. Z kolei CNN podał, powołując się na źródła w resorcie wojny USA, że decyzja Hegsetha o wstrzymaniu planowanej rotacji amerykańskiej brygady pancernej była częścią serii ruchów mających zredukować liczbę sił USA w Europie. 1 maja Pentagon zapowiedział wycofanie 5 tys. żołnierzy z Niemiec.

- W żadnym etapie nie zostaliśmy poinformowani o zmniejszeniu obecności wojsk amerykańskich czy zmniejszeniu zorganizowania wojsk amerykańskich – powiedział w poniedziałek szef MON podczas briefingu prasowego.

Dopytywany, czy jest gwarancja strony amerykańskiej, że mimo wstrzymania rotacji liczba amerykańskich wojsk żołnierzy w Polsce się nie zmniejszy, odparł, że „jest gwarancja prezydenta USA Donalda Trumpa”.

Więcej

Premier Donald Tusk przemawia na terenie WZL w Dęblinie, fot. PAP/Wojtek Jargiło
Premier Donald Tusk przemawia na terenie WZL w Dęblinie, fot. PAP/Wojtek Jargiło

Abramsy będą serwisowane w Polsce. Podpisano przełomową umowę

Deklaracje Donalda Trumpa wobec Polski

W takim tonie amerykański prezydent wypowiadał się podczas spotkania z prezydentem Karolem Nawrockim we wrześniu ub.r. Zadeklarował wówczas, że amerykańscy żołnierze zostaną w Polsce, a jeśli Polacy chcą, USA mogą rozmieścić ich więcej.

- Jeżeli prezydent Trump wobec prezydenta Nawrockiego mówi: „utrzymuję obecność żołnierzy amerykańskich w Polsce”, to jest polecenie dla wszystkich dowódców armii amerykańskiej (…) i trudno sobie wyobrazić, żeby postanowienie prezydenta Stanów Zjednoczonych nie było respektowane – mówił w poenidziałek szef MON.

Pytany, co w ostatnim czasie zawiodło w komunikacji z Waszyngtonem, odpowiedział, że „to pytanie warto skierować do strony amerykańskiej”. - Polska nie jest tutaj stroną informującą o tych wydarzeniach. (...) Jeżeli kongresmeni Partii Republikańskiej o wielu sytuacjach dowiedzieli się właśnie z mediów, a na przesłuchaniu później mogli dopiero dopytać, to najlepiej pokazuje o dynamice tego procesu - dodał.

Po doniesieniach o wstrzymaniu rozmieszczenia w Polsce kolejnej zmiany amerykańskiej brygady podczas piątkowej konferencji prasowej premier Tusk zapewnił, że on i wicepremier Kosiniak-Kamysz są w kontakcie m.in. z dowodzącym wojskami USA w Europie gen. Alexusem Grynkewichem i sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte. - Te decyzje mają charakter logistyczny i nie wpłyną na bezpieczeństwo Polski - zapewniał szef rządu.(PAP)

from/ iwo/ ugw/ ep/

Zobacz także

  • Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Paweł Supernak
    Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Paweł Supernak

    Szef MON: Polska jest i będzie kluczowym sojusznikiem USA w Europie

  • Prezes Konfederacji Korony Polskiej, europoseł Grzegorz Braun oraz posłowie ugrupowania Włodzimierz Skalik i Roman Fritz. Fot. PAP/Marcin Obara
    Prezes Konfederacji Korony Polskiej, europoseł Grzegorz Braun oraz posłowie ugrupowania Włodzimierz Skalik i Roman Fritz. Fot. PAP/Marcin Obara

    Konfederacja Brauna z prorosyjskim politykiem AfD w Sejmie. Kosiniak-Kamysz zabrał głos

  • Amerykańscy żołnierze w Polsce, fot. PAP/Marcin Bielecki
    Amerykańscy żołnierze w Polsce, fot. PAP/Marcin Bielecki

    Co z wojskami USA w Polsce? Rząd reaguje

  • Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Szefowie MON dementują doniesienia medialne ws. wstrzymania przerzutu 4 tys. żołnierzy USA do Polski

Serwisy ogólnodostępne PAP