O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szef MSZ na rozmowach w Paryżu. „Przechodzimy do realizacji traktatu” [WIDEO]

Szef MSZ, wicepremier Radosław Sikorski poinformował w czwartek w Paryżu, że Polska i Francja przechodzą do realizacji podpisanego w ubiegłym roku w Nancy traktatu polsko-francuskiego. Jak powiedział, uzgodniono datę przewidzianego w dokumencie corocznego spotkania rządów obu państw.

Sikorski przebywa z wizytą w Paryżu, gdzie w środę wziął udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego - Polski, Francji i Niemiec. W rozmowach uczestniczył także minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Sikorski relacjonował, że od rana trwają dwustronne, polsko-francuskie rozmowy.

Traktat polsko-francuski

Minister spraw zagranicznych przypomniał, że podpisany w maju 2025 roku w Nancy traktat polsko-francuski został już ratyfikowany przez obie strony. - Potwierdziliśmy datę przewidzianego w traktacie dorocznego spotkania rządów i przechodzimy do realizacji traktatu – powiedział.

Więcej

Premier Donald Tusk oraz prezydent Republiki Francuskiej Emmanuel Macron. Fot. PAP/Marcin Obara
Premier Donald Tusk oraz prezydent Republiki Francuskiej Emmanuel Macron. Fot. PAP/Marcin Obara

Traktat polsko-francuski. Co zakłada porozumienie?

Jak podał, jeszcze w czwartek spotka się z „chyba najbardziej prominentnym Polakiem w biznesie francuskim, szefem Societe Generale (Sławomirem Krupą)”, a także z ambasadorem Stanów Zjednoczonych we Francji (Charlesem Kushnerem).

Podpisany 9 maja ub.r. traktat polsko-francuski o wzmocnionej współpracy i przyjaźni dotyczy kwestii militarnych, gospodarczych, społecznych i związanych z kulturą. Zakłada wzajemne gwarancje bezpieczeństwa, współpracę w zakresie zwalczania zagrożeń hybrydowych, wspólne działania w zakresie przemysłu obronnego, gospodarki, rolnictwa i nauki.(PAP)

from/ akl/ ktl/ ppa/ 

Zobacz także

  • Poseł KO Paweł Kowal, fot. PAP/Albert Zawada
    Poseł KO Paweł Kowal, fot. PAP/Albert Zawada

    Kowal o expose Sikorskiego: słyszałem tony pełne racji stanu i rozumienia ducha czasu

  • Prezydent Karol Nawrocki. Fot. PAP/Albert Zawada
    Prezydent Karol Nawrocki. Fot. PAP/Albert Zawada

    Prezydent po expose Sikorskiego. „Cieszę się, że to dzisiaj wybrzmiało”

  • Władimir Putin i Aleksandr Bortnikow, dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, fot. PAP/EPA/SPUTNIK POOL/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL
    Władimir Putin i Aleksandr Bortnikow, dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, fot. PAP/EPA/SPUTNIK POOL/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL

    Minister Sikorski: Putin popełnił błąd i musi zapłacić cenę za wojnę

  • Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski podczas rozmowy z dziennikarzami w Kijowie, fot. PAP/Vladyslav Musiienko
    Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski podczas rozmowy z dziennikarzami w Kijowie, fot. PAP/Vladyslav Musiienko

    Szef MSZ o członkostwie Ukrainy w UE. "Zasłużyła na status kandydata"

Serwisy ogólnodostępne PAP