O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Polacy z flotylli wylądowali w Atenach. Podano szczegóły

Polscy obywatele z flotylli Sumud bezpiecznie wylądowali w Atenach – poinformował w poniedziałek wicepremier, szef MSZ Radosław Sikorski. Pytany, kiedy Polacy wrócą do kraju, odparł, że mieli przylecieć lotem z Aten o godz. 19, ale nastąpiło „techniczne opóźnienie”.

Polacy z flotylli wylądowali w Atenach. Fot. X/ Radosław Sikorski
Polacy z flotylli wylądowali w Atenach. Fot. X/ Radosław Sikorski

Zmierzający do Strefy Gazy konwój humanitarny został przechwycony w nocy ze środy na czwartek na wodach międzynarodowych przez izraelską marynarkę wojenną. Zatrzymano 42 statki, a ich załogi sprowadzono do Izraela.

Więcej

Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Polscy uczestnicy flotylli humanitarnej wrócą do kraju. Rzecznik Global Movement to Gaza Poland zabrał głos

Wśród zatrzymanych znalazło się troje Polaków: poseł KO Franciszek Sterczewski, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Palestyńczyków Polskich Omar Faris i prezeska Stowarzyszenia Nomada Nina Ptak. Znajdowali się w gronie ok. 470 osób z 47 państw świata biorących udział w Globalnej Flotylli Sumud (GSF).

Polacy z flotylli wylądowali w Atenach. Szef MSZ zabrał głos

W poniedziałek izraelskie MSZ podało, że deportowano 171 zatrzymanych uczestników flotylli humanitarnej do Strefy Gazy, w tym szwedzką aktywistkę Gretę Thunberg i obywateli polskich. Inicjatywa Global Movement to Gaza Poland informowała wcześniej, że w poniedziałek należy się spodziewać deportacji trojga Polaków.

„Nasi obywatele bezpiecznie wylądowali w Atenach. Dziękuję naszym dyplomatom i służbom konsularnym za sprawne działanie” – poinformował w poniedziałek wieczorem na platformie X Sikorski.

 

 

Podczas późniejszego briefingu prasowego Sikorski pytany był m.in. o stan zdrowia Polaków. – Jeśli chodzi o naszych obywateli, rozmawiałem wczoraj z ambasadorem Maciejem Hunią (ambasadorem Polski w Izraelu – PAP) tuż po widzeniu naszego konsula z naszymi obywatelami – cali, zdrowi, jak powiedział ambasador, „spałaszowali” kanapki, a o ile wiem, już wylądowali w Atenach i są w drodze do kraju – powiedział.

Więcej

Okręt Flotylli Sumud. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
Okręt Flotylli Sumud. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Nowe informacje o Polakach z flotylli. Chodzi o wyjście z więzienia i opuszczenie Izraela

Dopytywany później, kiedy wrócą do kraju, odparł, że mieli oni wrócić do kraju lotem z Aten o godz. 19, ale „nastąpiło jakieś techniczne opóźnienie”.

Plan Trumpa o zakończeniu wojny w Strefie Gazy. Sikorski odpowiada

Dziennikarze poprosili również szefa MSZ o ocenę działań strony izraelskiej w odniesieniu do procedury ekstradycyjnej zatrzymanych Polaków, minister odpowiedział, że „poprzednio przy takiej flotylli były tragiczne wydarzenia, więc tym razem udało się tego uniknąć”. – To dobrze – dodał.

Sikorski był pytany także o inicjatywę prezydenta USA Donalda Trumpa mającą na celu zakończenie wojny w Strefie Gazy. Sikorski zaznaczył, że Polska „od początku wspierała proces pokojowy”. Wyraził także nadzieję, aby porozumienie pokojowe, o którym mówi Trump, „stało się faktem”.

Wcześniej w poniedziałek inicjatywa Global Movement to Gaza Poland przekazała, że – według jej informacji – troje polskich uczestników flotylli w poniedziałek opuści więzienie i zostanie przetransportowanych samolotem do kraju trzeciego, prawdopodobnie Grecji.

Więcej

Prezydent Donald Trump i premier Izraela Benjamin Netanjahu. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL
Prezydent Donald Trump i premier Izraela Benjamin Netanjahu. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL

Trump przedstawił plan pokoju w Gazie. Izrael przyjął propozycję. Świat czeka na odpowiedź Hamasu

Po południu Global Movement to Gaza Poland przekazała w komunikacie, że cała polska delegacja znajduje się już w bezpiecznym miejscu. Jak zaznaczono, czeka ich obdukcja lekarska, by ocenić obrażenia, jakich doznali ze strony izraelskich sił okupacyjnych.

W komunikacie poinformowano również, że powrotu polskich obywateli do kraju można spodziewać się w najbliższych dniach, nie wcześniej niż w środę. Dodano, że w późniejszym terminie inicjatywa poinformuje „o ich stanie oraz o warunkach, w jakich byli przetrzymywani po porwaniu”.

O wylądowaniu Polaków w Atenach poinformowano również na stronie posła Sterczewskiego na Facebooku. Zaznaczono, że wrócą oni do domu „po dopełnieniu ostatnich formalności”.

 

 

GSF deklaruje, że jej celem było przełamanie nielegalnej izraelskiej blokady Strefy Gazy i przewiezienie tam pomocy humanitarnej. Na palestyńskim terytorium trwa kryzys humanitarny na wielką skalę, w tym głód, wywołany trwającą blisko dwa lata wojną Izraela z palestyńskim Hamasem. Żaden z przechwyconych przez Izrael statków ostatecznie nie dotarł do wybrzeży Strefy Gazy. 

Wiceszef MSZ o flotylli Sumud: propagandowa eskapada

– Cieszę się, że sprawa tej flotylli skończyła się tak, jak się skończyła, bo myśmy się naprawdę obawiali, że przy brutalności obecnych władz Izraela ona się może skończyć gorzej – powiedział w poniedziałek w Rokietnicy na spotkaniu z sympatykami wiceszef MSZ Marcin Bosacki.

Jak dodał, w sierpniu zgłosiły się do niego dwie posłanki z jednego z klubów zainteresowane udziałem w Globalnej Flotylli Sumud (GSF). – Powiedziałem im: to jest oczywiście pań decyzja, ale z całą pewnością nikt nie dopłynie do Gazy. Po drugie, na realny stan poprawy poszanowania praw człowieka w Gazie nie będzie to miało żadnego znaczenia – relacjonował polityk.

Wiceszef MSZ poinformował, że przekazał posłankom także, iż „wyciąganie” osób zatrzymanych przez Izraelczyków może potrwać tygodniami, a nawet miesiącami, a w dodatku możliwe scenariusze zdarzeń mogą być daleko poważniejsze niż tylko zatrzymanie uczestników flotylli.

– Po prostu te statki zatoną, bo wiedzieliśmy, że Izraelczycy są gotowi do wszystkiego, żeby one nie dopłynęły do Gazy. Panie posłanki zrezygnowały z tej propagandowej eskapady trwającej ponad miesiąc, nasz kolega Franek Sterczewski nie zrezygnował – dodał Marcin Bosacki.

from/ iwo/ sdd/ mhr/ ppa/

Zobacz także

  • Radosław Sikorski Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski
    Radosław Sikorski Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Sikorski: ataki Rosji eskalowały, sabotażyści chcieli spowodować śmierć Polaków [NASZE WIDEO]

  • Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Fot. PAP/EPA/Maxim Shemetov / POOL
    Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Fot. PAP/EPA/Maxim Shemetov / POOL

    Kreml odpowiada na zamknięcie konsulatu. „Pełna degradacja relacji”

  • Johann Wadephul Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
    Johann Wadephul Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

    „Robienie interesów na Zagładzie jest odrażające”. Szef MSZ Niemiec zabrał głos

  • Peter Szijjarto Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
    Peter Szijjarto Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

    Szef węgierskiego MSZ: Budapeszt „nigdy nie zaakceptuje powrotu wojny”

Serwisy ogólnodostępne PAP