O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że Władimir Putin opowiada bzdury i nie szanuje ludzkiego życia. Powtórzył też, że nie jest z niego zadowolony, i potwierdził, że wyśle broń defensywną Ukrainie.

Donald Trump i Władimir Putin Fot. PAP/EPA/KEN CEDENO/POOL/VYACHESLAV PROKOFYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Donald Trump i Władimir Putin Fot. PAP/EPA/KEN CEDENO/POOL/VYACHESLAV PROKOFYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Prezydent powiedział na posiedzeniu gabinetu, że Waszyngton przekazał Kijowowi najlepszą broń, a Ukraińcy są odważni w swojej walce. Przyznał, że również Europejczycy udzielili Ukrainie dużego wsparcia. Trump wyraził pogląd, że bez zagranicznej pomocy wojna w Ukrainie trwałaby zaledwie kilka dni.

Trump potwierdził też wysłanie do Ukrainy broni defensywnej. Powiedział, że przywódca Rosji nie traktuje odpowiednio życia ludzi i zabija ich zbyt wielu.

- Chcemy (wysłać) broń defensywną, bo Putin nie traktuje odpowiednio życia ludzkiego. Zabija zbyt wielu ludzi. Więc wysyłamy broń defensywną Ukrainie i zatwierdziłem to - powiedział Trump. - Jeśli chcecie znać prawdę, to Putin gada nam bzdury. Cały czas jest bardzo miły, ale nic z tego nie wynika - oświadczył prezydent USA.

Kolejne spotkanie Trumpa z Netanjahu

Trump zapowiedział we wtorek, że wieczorem tego dnia (w nocy w Polsce) ponownie spotka się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Białym Domu, by rozmawiać o Strefie Gazy. Wtorkowe rozmowy z Netanjahu będą dotyczyć niemal wyłącznie tego konfliktu - przekazał przywódca USA. Dzień wcześniej Trump spotkał się z Netanjahu na kolacji w Waszyngtonie.

Więcej

Wizyta Benjamina Netanjahu w Białym Domu Fot. PAP/EPA/AL DRAGO / POOL
Wizyta Benjamina Netanjahu w Białym Domu Fot. PAP/EPA/AL DRAGO / POOL

Spotkanie Trump-Netanjahu. Co ustalono w sprawie rozejmu w Strefie Gazy?

Steve Witkoff, amerykański wysłannik na Bliski Wschód, na posiedzeniu gabinetu wyraził nadzieję, że do końca tygodnia będzie uzgodnione porozumienie w sprawie 60-dniowego zawieszenia broni Strefie Gazy.

Relacje z UE i handel

Odnosząc się do polityki celnej, Trump wyraził przekonanie, że Unia Europejska traktuje teraz Stany Zjednoczone „bardzo miło”. Poinformował, że UE prowadzi z USA rozmowy na temat handlu, i zapowiedział, że najprawdopodobniej za dwa dni skieruje do UE pismo w sprawie taryf.

- Do niedawna traktowali nas bardzo źle. Teraz traktują nas bardzo miło, to jakby inny świat - ocenił.

Podczas posiedzenia gabinetu minister finansów Scott Bessent powiadomił, że - do tej pory - USA otrzymały w tym roku z ceł około 100 mld dolarów, a do końca roku kwota ta może wzrosnąć do 300 mld dolarów.

Trump oświadczył też, że Stanom Zjednoczonym „bardzo dobrze” układają się ostatnio stosunki z Chinami, i przyznał, że często rozmawia z przywódcą Chin Xi Jinpingiem.

Więcej

Donald Trump i Benjamin Netanjahu Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW
Donald Trump i Benjamin Netanjahu Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Netanjahu: nominowałem Trumpa do pokojowego Nobla [WIDEO]

Musk ogłasza nową partię

Odnosząc się do ogłoszenia przez miliardera Elona Muska nowej partii politycznej, ocenił, że nie martwi się tym, a trzecie partie w amerykańskim systemie politycznym „zawsze działały na jego korzyść”.

Trump poinformował też, że jego administracja zastanawia się nad tym, czy mogłaby sprawować kontrolę nad stolicą USA - Waszyngtonem (Dystryktem Kolumbii). Przekazał, że szefowa jego gabinetu Susie Wiles jest w bliskim kontakcie z burmistrzynią miasta, Demokratką Muriel Bowser, m.in. w sprawie przestępczości.

Z Waszyngtonu Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ mms/ sma/ ał/

Zobacz także

  • Prezydent Kolumbii Gustavo Petro, fot. PAP/EPA/EFE/Carlos Ortega
    Prezydent Kolumbii Gustavo Petro, fot. PAP/EPA/EFE/Carlos Ortega

    Prezydent Kolumbii odpowiada na groźby Trumpa. "Powinien szanować naszą suwerenność

  • Donald Trump, fot. PAP/EPA/BLOOMBERG POOL/ RAEME SLOAN / POOL
    Donald Trump, fot. PAP/EPA/BLOOMBERG POOL/ RAEME SLOAN / POOL

    Trump rozmawiał z Maduro. Miał mu postawić ultimatum. "Nie chcę tego komentować"

  • Prezydent USA Donald Trump. EPA/GRAEME SLOAN
    Prezydent USA Donald Trump. EPA/GRAEME SLOAN

    Na stronie Białego Domu pojawiła się lista mediów, które Trump uznał za stronnicze

  • Donald Trump. Fot. EPA/YURI GRIPAS / POOL
    Donald Trump. Fot. EPA/YURI GRIPAS / POOL

    "Kolonialna groźba". Rząd Wenezueli skomentował słowa Trumpa

Serwisy ogólnodostępne PAP