O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ursula von der Leyen nadal wybiera się do Gdańska na konferencję o odbudowie Ukrainy

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Paula Pinho zapowiedziała we wtorek w Brukseli, że szefowa KE Ursula von der Leyen weźmie udział w konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy, która odbędzie się w tym tygodniu w Gdańsku. Z udziału w wydarzeniu zrezygnował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Szefowa KE Ursula von der Leyen. Fot. EPA/OLIVIER HOSLET
Szefowa KE Ursula von der Leyen. Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

Kijów poinformował we wtorek, że Zełenskiego na czele ukraińskiej delegacji zastąpi w Gdańsku premier Julia Swyrydenko.

Rzeczniczka KE powiedziała, że fakt, iż Zełenski zrezygnował z udziału w wydarzeniu, nie zmienia faktu, że szefowa KE nadal wybiera się do Gdańska, gdzie wygłosi przemówienie otwierające Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy (URC 2026).

Jest to ważny sygnał naszego wsparcia dla Ukrainy – powiedziała. Jak dodała, konferencja będzie nie tylko ważnym sygnałem dla Kijowa ze strony przywódców, którzy wezmą w niej udział, ale też ważnym sygnałem dla potencjalnych inwestorów, postrzegających Ukrainę jako dobre miejsce do inwestowania i rozwoju już po tym, gdy zostanie przywrócony pokój. – Właśnie takie przesłanie chcemy przekazać poprzez nasz udział w tej konferencji – dodała.

Pinho podkreśliła, że jeśli jest coś, czego UE nauczyła się w ciągu ostatnich lat w obliczu wojny na Ukrainie, to tego, że „jedność jest najsilniejszym narzędziem”. – Wszystko, co podważa tę jedność, w tym spory, w tym wypadku między państwem członkowskim a Ukrainą, nie jest pomocne – powiedziała rzeczniczka, dodając, że Komisja jest gotowa pośredniczyć między Polską a Ukrainą, żeby zażegnać ten spór. Jak zauważyła, jedyną osobą, którą cieszy obecna sytuacja, jest przywódca Rosji Władimir Putin.

Więcej

Premier Ukrainy Julia Swyrydenko. Fot. PAP/Viktor Kovalchuk
Premier Ukrainy Julia Swyrydenko. Fot. PAP/Viktor Kovalchuk

Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku. Ukraińska premier na czele delegacji

Rzeczniczka KE o sporze między Ukrainą a Polską

Na pytanie dziennikarzy o to, jak rozwiązać spór między Kijowem a Warszawą, Pinho powiedziała tylko, że Komisja ma zaufanie do trwających rozmów między Polską a Ukrainą. – Jesteśmy przekonani, że ta sprawa rzeczywiście zostanie rozwiązana – oznajmiła, dodając, że KE jest przekonana, iż napięcie między Kijowem a Warszawą nie przeszkodzi w pomyślnym przebiegu konferencji w Gdańsku.

19 czerwca prezydent Nawrocki poinformował w nagraniu zamieszczonym na X, że zdecydował o odebraniu Zełenskiemu Orderu Orła Białego. Postanowienie głowy państwa było reakcją na decyzję prezydenta Ukrainy, który wyraził zgodę na nadanie jednej z jednostek wojskowych nazwy „Bohaterów UPA”.

Ukraine Recovery Conference (URC 2026) to doroczne spotkanie przywódców państw wspierających Ukrainę, a także ministrów, inwestorów i przedstawicieli firm zainteresowanych inwestowaniem w odbudowę Ukrainy. Celem konferencji jest mobilizacja i skoordynowanie działań służących odbudowie kraju, który od 2022 r. odpiera rosyjską agresję. W poprzednich latach Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy odbywała się Rzymie, Berlinie, Londynie i Lugano. W tym roku gospodarzem wydarzenia, do którego dojdzie w czwartek i piątek w Gdańsku, jest Polska, a współorganizatorem - Ukraina.

Z Brukseli Jowita Kiwnk Pargana (PAP)

jowi/ rtt/ ktl/ est/

Zobacz także

  • Julia Swyrydenko Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Julia Swyrydenko Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Kim jest Julia Swyrydenko? Premierka Ukrainy od 2025 r.

  • Premier Ukrainy Julia Swyrydenko. Fot. PAP/Viktor Kovalchuk
    Premier Ukrainy Julia Swyrydenko. Fot. PAP/Viktor Kovalchuk

    Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku. Ukraińska premier na czele delegacji

  • Europoseł Michał Kobosko. Fot. PAP/Marcin Obara
    Europoseł Michał Kobosko. Fot. PAP/Marcin Obara
    Specjalnie dla PAP

    Kobosko: daleko od pewności, że polskie firmy wezmą udział w odbudowie Ukrainy

  • Minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Minister infrastruktury: Polska nie będzie budowała za własne pieniądze dróg w Ukrainie

Serwisy ogólnodostępne PAP