O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Umowa z USA w sprawie zasobów mineralnych. Jest decyzja ukraińskiego parlamentu

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy ratyfikowała umowę międzyrządową ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zasobów mineralnych - poinformowali ukraińscy deputowani. Premier Ukrainy Denys Szmyhal oświadczył, że jest to historyczne wydarzenie dla obu krajów.

Rada Najwyższa Ukrainy (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Leszek Szymański
Rada Najwyższa Ukrainy (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Leszek Szymański
Image
Ukraińskie złoża metali. Autor: Michał Czernek
Ukraińskie złoża metali. Autor: Michał Czernek

"W sumie 338 deputowanych głosowało za ratyfikacją, nikt nie głosował przeciw" - zaznaczył przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Ołeksandr Mereżko.

"Wspólnie zrobiliśmy ważny krok w kierunku odbudowy naszej gospodarki, wzmocnienia Ukrainy i zwiększenia dobrobytu ludzi. (...) Jednocześnie ukraińskie zasoby naturalne pozostają na Ukrainie, a państwo nie zaciąga żadnych zobowiązań dłużnych" - napisał Szmyhal w Telegramie.

Według premiera, umowa zapewni Ukrainie szereg możliwości, w tym gwarantowane inwestycje w najbardziej obiecujących sektorach gospodarki. Warunek ten przyspieszy również odbudowę Ukrainy, co pomoże przezwyciężyć niszczycielskie skutki wojny z Rosją. Kraj otrzyma również nowoczesne technologie na modernizację.

Więcej

Donald Trump Fot. PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL
Donald Trump Fot. PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL

Trump: z jedną stroną wojny w Ukrainie jestem bliżej porozumienia niż z drugą

"Udało nam się osiągnąć to bezprecedensowe partnerstwo przede wszystkim dzięki przywództwu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. To historyczne wydarzenie dla naszych krajów. Oczekujemy, że w najbliższej przyszłości zakończymy wszystkie prace techniczne i rozpoczniemy nowy etap współpracy z naszymi amerykańskimi partnerami" - stwierdził Szmyhal.

Ministerstwo finansów USA powiadomiło 30 kwietnia, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy. To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę - powiedział szef resortu Scott Bessent.

Wcześniej portal Europejska Prawda przekazał, że umowa między rządami USA i Ukrainy "w sprawie ustanowienia Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy" odnosi się do 57 minerałów i amerykańskiej pomocy wojskowej, ale szereg kwestii nie jest szczegółowo opisanych w dokumencie.

Image
Bogactwa mineralne Ukrainy. Autor: Adam Ziemienowicz
Bogactwa mineralne Ukrainy. Autor: Adam Ziemienowicz

Umowa zawiera szczegółowe gwarancje, że nie będzie sprzeczna z porozumieniami Ukrainy z UE i aspiracjami Ukrainy do przystąpienia do Wspólnoty, a w przypadku takiej sprzeczności w umowie akcesyjnej z UE, postanowienia umowy z USA powinny zostać zmienione. Co ważne, dokument nie podporządkowuje Ukrainy amerykańskiemu systemowi prawnemu i spory będą rozwiązywane na zasadzie parytetu poprzez konsultacje - twierdzi Europejska Prawda.

Portal BBC podał 1 maja, że Ukraina ma liczne surowce krytyczne, w tym metale ziem rzadkich. Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych" i przy tym duże zasoby metali ziem rzadkich, czyli 17 pierwiastków wykorzystywanych przy produkcji broni, turbin, sprzętu elektronicznego i innych produktów kluczowych we współczesnym świecie.

Więcej

Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/STRINGER
Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/STRINGER

Umowa o minerałach. Media: "mały sukces" Ukrainy [INFOGRAFIKI]

Umowa przyznaje USA preferencyjny dostęp do ukraińskich zasobów mineralnych i toruje drogę do ewentualnej nowej pomocy wojskowej dla Ukrainy, choć brakuje w niej jasnych gwarancji bezpieczeństwa.

Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)

ira/ ap/ grg/

Zobacz także

  • Jarosław Hrycak. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Jarosław Hrycak. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Historyk Jarosław Hrycak w Sestry.eu: pojednanie polsko-ukraińskie jest porównywalne z francusko-niemieckim

  • Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/REMKO DE WAAL
    Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/REMKO DE WAAL

    Zełenski chce szerszych konsultacji z europejskimi sojusznikami po rozmowach z USA

  • Władimir Putin Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL
    Władimir Putin Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

    Doradca Putina: propozycje Europy i Ukrainy nie zwiększają szans na pokój

  • Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/Leszek Szymański
    Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/Leszek Szymański
    Specjalnie dla PAP

    Zełenski: gdybyśmy byli nieostrożni, moglibyśmy doprowadzić do zrujnowania sojuszu z Polską

Serwisy ogólnodostępne PAP