O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szef biura Zełenskiego rozmawiał z Rubio. „Skoordynowaliśmy stanowiska”

Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z sekretarzem stanu USA Markiem Rubio, który pełni też funkcję doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego. Skoordynowaliśmy stanowiska przed ważnymi krokami dyplomatycznymi - przekazał.

Andrij Jermak	Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Andrij Jermak Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Jermak napisał w komunikatorze Telegram, że poinformował Rubio o rozmowach z partnerami, w tym podczas spotkania z wiceprezydentem USA J.D. Vance'em. 

Skoordynowaliśmy stanowiska przed ważnymi krokami dyplomatycznymi, zaplanowanymi na ten tydzień

Andrij Jermak, szef biura Wołodymyra Zełenskiego

Zaznaczył, że dla Kijowa priorytetem jest „sprawiedliwy i długotrwały pokój, który przewiduje bezwarunkowe zawieszenie ognia jako warunek wstępny dla przedmiotowych negocjacji oraz wzmocnienie nacisku na Rosję, by podjąć prawdziwe kroki w tym kierunku”.

Podziękowania dla Trumpa

Podziękował prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi za to, że jest liderem pod względem dążenia do zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Podziękował też amerykańskiemu społeczeństwu i sekretarzowi stanu, który - jak podkreślił - robi dużo na rzecz sprawiedliwego pokoju.

Więcej

Donald Trump i Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Donald Trump i Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Trump o spotkaniu z Putinem. "Zadzwonię do Zełenskiego i powiem, jaki układ jest możliwy"

Wyraził też wdzięczność wobec specjalnego wysłannika USA ds. Ukrainy Keitha Kelloga za wsparcie. „Pracujemy dalej. Pokój przez siłę” - napisał Jermak.

W Chevening w hrabstwie Kent minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Lammy ugościł 8 sierpnia wiceprezydenta USA Vance’a. Następnie dołączyli do nich Jermak i kilku dyplomatów państw europejskich. (PAP)

ndz/ wr/ know/

Zobacz także

  • Ukraińskie dzieci (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Alena Solomonova
    Ukraińskie dzieci (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Alena Solomonova

    Ukraina zarzuciła Rosji wysyłanie ukraińskich dzieci do Korei Płn.

  • Xi Jinping (P) i Władimir Putin (L). Fot. EPA/Evgenia Novozhenina / POOL
    Xi Jinping (P) i Władimir Putin (L). Fot. EPA/Evgenia Novozhenina / POOL
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert: Rosja i Chiny chcą wspólnie rozegrać USA

  • Syrski: kontynuujemy nadzwyczajnie trudny etap obrony aglomeracji pokrowsko-myrnohradzkiej. Fot. X/Defense of Ukraine (zdjęcie ilustracyjne)
    Syrski: kontynuujemy nadzwyczajnie trudny etap obrony aglomeracji pokrowsko-myrnohradzkiej. Fot. X/Defense of Ukraine (zdjęcie ilustracyjne)

    Ukraińska armia utrzymuje pozycje w północnej części Pokrowska

  • Ukraińska sieć energetyczna (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/SERGEY KOZLOV
    Ukraińska sieć energetyczna (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/SERGEY KOZLOV

    Ukraina. Uderzenia Rosji w energetykę spowodowały dodatkowe odłączenia prądu dla ponad 100 tys. odbiorców

Serwisy ogólnodostępne PAP