O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ukraina. Uderzenia Rosji w energetykę spowodowały dodatkowe odłączenia prądu dla ponad 100 tys. odbiorców

W wyniku ataków Rosji na infrastrukturę energetyczną Ukrainy w czwartek rano odłączonych od prądu było ponad 100 tys. odbiorców: ok. 60 tys. w obwodzie donieckim, ponad 51 tys. w obwodzie odeskim i ok. 1,6 tys. w obwodzie dniepropietrowskim – poinformowało ministerstwo energetyki w Kijowie.

Ukraińska sieć energetyczna (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/SERGEY KOZLOV
Ukraińska sieć energetyczna (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/SERGEY KOZLOV

„Prace naprawcze trwają, energetycy pracują bez przerwy, aby jak najszybciej przywrócić dostawy energii elektrycznej” – podał resort w komunikacie na Telegramie. Jak dodano, w czwartek we wszystkich regionach Ukrainy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przez całą dobę obowiązują harmonogramy wyłączeń prądu.

Szef władz wojskowych obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin poinformował, że w ostatnich dniach rosyjscy żołnierze mocno atakowali elektrociepłownię w Chersoniu, używając w tym celu dronów, artylerii i innych rodzajów uzbrojenia.

„Całkowicie cywilny obiekt, który zapewniał mieszkańcom ciepło, uległ poważnym zniszczeniom: uszkodzone są pomieszczenia i wyposażenie elektrowni. Terroryści po raz kolejny walczą przeciwko ludności cywilnej. W związku z tym praca elektrociepłowni została wstrzymana. Bez ciepła jest 470 budynków (czyli) ponad 40,5 tysiąca odbiorców” - zaznaczył Prokudin.

Zapewnił, że władze rozważają alternatywne źródła dostaw ciepła do domów, które dotąd otrzymywały je z elektrociepłowni. Równolegle prowadzone są rozmowy z partnerami, aby zapewnić mieszkańcom Chersonia elektryczne grzejniki i inne urządzenia grzewcze - dodał.

Ukraińskie siły powietrzne przekazały, że w nocy ze środy na czwartek rosyjskie wojsko zaatakowało Ukrainę dwiema rakietami balistycznymi i 138 dronami. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 114 rosyjskich bezzałogowców typu Shahed, Geran i innych typów na północy, południu i wschodzie kraju. Odnotowano trafienia pocisków balistycznych oraz 24 dronów w 14 lokalizacjach.

Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)

ira/ akl/ grg/

Zobacz także

  • Andrij Sybiha. Fot. PAP/EPA/MAXYM MARUSENKO
    Andrij Sybiha. Fot. PAP/EPA/MAXYM MARUSENKO

    MSZ Ukrainy: statek ze zbożem z terenów okupowanych przez Rosję nie będzie rozładowany w Izraelu

  • Ukraińska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Leszek Szymański
    Ukraińska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Leszek Szymański

    Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy podpisał ważny rozkaz. Chodzi o żołnierzy na froncie

  • Władimir Putin, Donald Trump. Fot. PAP/EPA/ARTYOM GEODAKYAN/ EPA/CHRIS KLEPONIS
    Władimir Putin, Donald Trump. Fot. PAP/EPA/ARTYOM GEODAKYAN/ EPA/CHRIS KLEPONIS

    Donald Trump po rozmowie z Putinem: zasugerowałem „mały rozejm” w Ukrainie

  • PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE HANDOUT
    PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE HANDOUT

    Władze Ukrainy: co najmniej trzy osoby zginęły w wyniku rosyjskich ataków

Serwisy ogólnodostępne PAP