Rekonstrukcja rządu. Premier przyjmie rezygnacje czterech ministrów i ogłosi nazwiska ich następców

2024-05-09 22:55 aktualizacja: 2024-05-10, 09:14
Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Marcin Obara
Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Marcin Obara
W piątek premier Donald Tusk przyjmie rezygnacje czterech ministrów i ogłosi nazwiska ich następców. Chodzi o szefów: MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz MAP Borysa Budkę, ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana oraz ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, którzy startują w wyborach do PE.

Donald Tusk ogłosi zmiany w składzie Rady Ministrów w piątek o godz. 9.12 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie Radzie Ministrów w poniedziałek o godz. 10.30.

O planowanej rekonstrukcji rządu media donosiły od kilku miesięcy. W środę Donald Tusk poinformował, że w piątek przyjmie rezygnacje od czterech ministrów, wtedy zostaną też podane nazwiska ich następców. Podkreślił, że przyszli ministrowie przystąpią od razu do pracy.

Premier dodał, że konsultował się w tej sprawie z prezydentem Dudą, który wręczy nominacje nowym członkom rządu najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. W czwartek minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski zapowiedział, że prezydent wręczy akty mianowania nowym ministrom w poniedziałek rano.

Zapowiedziana przez premiera rekonstrukcja rządu wiąże się z tym, że czterech obecnych ministrów wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce 9 czerwca.

Obecny szef MAP Borys Budka będzie "jedynką" listy KO w okręgu śląskim, szef MSWiA Marcin Kierwiński otworzy listę KO w okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów okołowarszawskich, a dotychczasowy minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz wystartuje z pierwszego miejsca w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie. W wyborach europejskich kandyduje też jeden z ministrów wywodzących się z PSL - Krzysztof Hetman, kierujący resortem rozwoju i technologii.

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak (PSL) ocenił, że najpoważniejszym kandydatem do zastąpienia Hetmana jest Krzysztof Paszyk, obecnie lider sejmowego klubu PSL. Prawdopodobnym kandydatem do zastąpienia Kierwińskiego na stanowisku szefa MSWiA jest Tomasz Siemoniak, polityk PO, obecnie minister-koordynator służb specjalnych - to stanowisko ma utrzymać.

Wśród potencjalnych kandydatów na ministra kultury wymieniany jest Andrzej Wyrobiec, polityk Platformy Obywatelskiej, obecnie wiceminister w MKiDN. W tym kontekście wymienia się też marszałek Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską, wicemarszałek Sejmu Monikę Wielichowską i szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych Pawła Kowala.

Premier Tusk pytany w środę, czy w związku z rekonstrukcją liczebność rządu będzie mniejsza, odparł, że "trochę tak". Teraz rząd liczy ponad setkę ministrów i wiceministrów. Część z wiceministrów - np. Joanna Scheuring-Wielgus (MKiDN), Krzysztof Śmiszek (MS), Andrzej Szejna (MSZ) z Lewicy - również startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. (PAP)

autor: Mikołaj Małecki

gn/