O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wezwano rosyjskiego ambasadora. Podało MSZ Niemiec

MSZ Niemiec wezwało w piątek ambasadora Rosji Siergieja Nieczajewa w odpowiedzi na naruszenie przestrzeni powietrznej Polski przez rosyjskie drony. „Działania prezydenta Rosji Władimira Putina są niebezpieczne i nie do przyjęcia” - oświadczył resort spraw zagranicznych na platformie X.

Minister spraw zagranicznych Niemiec. Fot. PAP/Marcin Obara
Minister spraw zagranicznych Niemiec. Fot. PAP/Marcin Obara

„NATO pozostaje zjednoczone w obronie naszego terytorium sojuszniczego i naszego bezpieczeństwa” - zaznaczyło MSZ Niemiec.

Wezwanie ambasadora jest uważane za wyraźną formę protestu dyplomatycznego - wyjaśniła agencja dpa. Wcześniej ambasadorów Federacji Rosyjskiej w swoich krajach wezwały m.in. MSZ Francji, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Łotwy i Szwecji.

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz oświadczył w środę, że nie uważa naruszenia przestrzeni powietrznej Polski przez rosyjskie drony za przypadkowe. Jego zdaniem to „bardzo poważne zagrożenie dla pokoju w całej Europie”. Merz wspomniał też o „nowej jakości ataków, które obserwujemy ze strony Rosji”.

Więcej

Książę Harry. Fot Anton Gerashchenko/X (Twitter)
Książę Harry. Fot Anton Gerashchenko/X (Twitter)

Książę Harry ze specjalną wizytą w Kijowie

Ministerstwo obrony Niemiec poinformowało w piątek, że zapowiadane rozszerzenie misji monitorowania przestrzeni powietrznej Polski już działa. Niemcy zwiększyły dwukrotnie liczbę patrolujących myśliwców Eurofighter - do czterech. Ponadto ich misja, która dotychczas była planowana tylko do 30 września, zostanie przedłużona do 31 grudnia.

To reakcja niemieckiego rządu na wielokrotne naruszenie terytorium Polski i NATO przez rosyjskie drony w nocy z wtorku na środę. Uruchomiono procedury obronne. Polskie i sojusznicze systemy radiolokacyjne śledziły kilkanaście obiektów; w przypadku tych mogących stanowić zagrożenie zdecydowano o ich zestrzeleniu. (PAP)

ipa/ zm/ mdr/

Zobacz także

  • Johann Wadephul Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
    Johann Wadephul Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

    Szef MSZ Niemiec: Rosja musi wiedzieć, że będziemy odpowiadać na jej prowokacje

  • Annalena Baerbock Fot. PAP/EPA/MAURI RATILAINEN
    Annalena Baerbock Fot. PAP/EPA/MAURI RATILAINEN

    Niemcy: bez naszego wsparcia dla Ukrainy wojna szybko przyjdzie do UE i NATO

  • Annalena Baerbock. Fot. PAP/DPA/Fabian Sommer
    Annalena Baerbock. Fot. PAP/DPA/Fabian Sommer

    Minister spraw zagranicznych Niemiec ostrzega przed "spiralą eskalacji" po ataku Iranu na Izrael

  • Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI
    Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

    Szefowa MSZ Niemiec komentuje słowa papieża o Ukrainie: nie rozumiem takiej wypowiedzi

Serwisy ogólnodostępne PAP