O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wielka Brytania podpisze umowę z Ukrainą o produkcji dronów wojskowych

Wielka Brytania podpisze w czwartek umowę z Ukrainą o wymianie wiedzy technologicznej dotyczącej produkcji dronów wojskowych – podało brytyjskie ministerstwo obrony. Efektem ma być produkcja przez brytyjskie firmy tysięcy dronów w ciągu miesiąca, które będą dostarczane ukraińskiej armii.

Ukraiński dron (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Ukraiński dron (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

W oświadczeniu resortu czytamy, że projekt Octopus (Ośmiornica) ma na celu „wsparcie brytyjskich miejsc pracy i wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego obu państw”.

W ramach umowy brytyjskie przedsiębiorstwa będą produkować drony przechwytujące, które są znacznie tańsze niż pociski obrony powietrznej i są skuteczniejsze w odpieraniu ataków rosyjskich dronów szturmowych.

Image
Autor: PAP/Mateusz Krymski
Autor: PAP/Mateusz Krymski

Drony te „pomogą Ukrainie obronić się przed atakami powietrznymi, takimi jak nocny atak Rosji (z wtorku na środę - PAP) na zachodnią część Ukrainy, podczas którego Polska i NATO podjęły działania w celu przechwycenia rosyjskich dronów, które wtargnęły w polską przestrzeń powietrzną” – stwierdziło ministerstwo obrony. Zarówno premier Keir Starmer, jak i minister obrony John Healey potępili atak Rosji oraz wyrazili swoje poparcie dla Polski.

„To nowe partnerstwo to przełomowy moment, łączący brytyjską i ukraińską pomysłowość w celu dostarczenia najnowocześniejszej technologii dronów obronnych, która pozwoli odeprzeć rosyjską agresję” – ocenił szef brytyjskiego rządu.

Więcej

Quadrocopter firmy Donaustahl, jaki ma być wykorzystany w wojnie w Ukrainie fot. Donaustahl GmbH
Quadrocopter firmy Donaustahl, jaki ma być wykorzystany w wojnie w Ukrainie fot. Donaustahl GmbH

Drony kamikaze dla Ukrainy dostarczy niemiecki start-up zbrojeniowy

Ministerstwo poinformowało, że dron opracowany w ramach projektu Octopus został zaprojektowany przez Ukraińców przy wsparciu brytyjskich naukowców i techników. „Z powodzeniem sprawdza się on na polu bitwy, wykazując się wysoką skutecznością w walce z jednokierunkowymi wersjami dronów atakujących Shahed, wykorzystywanymi przez Rosję. Jego produkcja kosztuje mniej niż 10 proc. kosztów dronów, do przechwytywania których jest przeznaczony” – napisano w oświadczeniu.

Image
Autor: PAP/Adam Ziemienowicz
Autor: PAP/Adam Ziemienowicz

W tym roku Wielka Brytania przeznaczy 4,5 mld funtów na wsparcie Ukrainy, co stanowi najwyższą kwotę w historii. Tylko na dostawę dronów dla ukraińskiego wojska Londyn zainwestuje rekordową kwotę 350 mln funtów, co oznacza zwiększenie dostaw z 10 tys. w 2024 r. do 100 tys. w 2025 r.

Z Londynu Marta Zabłocka (PAP)

mzb/wr/ grg/

Zobacz także

  • Flaga NATO, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
    Flaga NATO, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

    Ponad dwie trzecie krajów NATO dołączyło do programu wsparcia wojskowego dla Ukrainy

  • Vladimir Putin. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER SHCHERBAK/SPUTNIK/KREMLIN / POOL
    Vladimir Putin. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER SHCHERBAK/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

    Putin: negocjacje w sprawie Ukrainy są złożone, ale trzeba się w nie angażować

  • Barros: Rosja odrzuciła warunki, na które zgodziły się Ukraina i USA. Fot. 	PAP/EPA/KRISTINA KORMILITSINA / SPUTNIK / KREMLIN POOL
    Barros: Rosja odrzuciła warunki, na które zgodziły się Ukraina i USA. Fot. PAP/EPA/KRISTINA KORMILITSINA / SPUTNIK / KREMLIN POOL

    Kreml po rozmowach z USA: nie ma kompromisu w sprawie Ukrainy [WIDEO]

  • Vladimir Putin. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL
    Vladimir Putin. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

    Kreml: Putin nie odrzucił planu pokojowego USA ws. Ukrainy [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP