O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wkrótce kongres statutowy Nowej Lewicy. Zrezygnują z podwójnego kierownictwa?

W sobotę w Warszawie zbierze się kongres statutowy Nowej Lewicy; delegaci podejmą decyzję o rezygnacji z podwójnego kierownictwa na poziomie struktur powiatowych oraz wojewódzkich; najprawdopodobniej będzie to też dotyczyć władz krajowych. Kongres ma też dyskutować o II turze wyborów prezydenckich.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty. Fot. PAP/Paweł Supernak
Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty. Fot. PAP/Paweł Supernak

W październiku ub.r. Rada Krajowa Nowej Lewicy zdecydowała o usunięciu frakcji wewnątrz partii. Nowa Lewica powstała w wyniku połączenia Sojuszu Lewicy Demokratycznej z Wiosną. Obecnie partii współprzewodniczą byli liderzy tych ugrupowań: wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty oraz europoseł Robert Biedroń.

Kongres statutowy Nowej Lewicy. To się zmieni

Decyzja o usunięciu frakcji wiąże się z utworzeniem nowego statutu Nowej Lewicy i likwidacją parytetów. Wówczas Czarzasty zapowiedział, że w nowym statucie partia zrezygnuje z podwójnego kierownictwa na poziomie struktur powiatowych i wojewódzkich. "Jeżeli chodzi o sprawy związane z szefostwem na poziomie centrali, tę sprawę komisja statutowa będzie dyskutowała i w stosownym momencie da kongresowi propozycje rozwiązań. Kongres będzie o tym decydował" - dodał.

Więcej

Krzysztof Gawkowski i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk Fot. PAP/Marcin Obara
Krzysztof Gawkowski i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk Fot. PAP/Marcin Obara

Źródło PAP: Dziemianowicz-Bąk i Gawkowski mają stanąć na czele Nowej Lewicy

Poseł Tomasz Trela (Lewica), który zasiada w zarządzie Nowej Lewicy, poinformował PAP, że partia podejmie w sobotę decyzję o rezygnacji z dwóch współprzewodniczących także na poziomie władz krajowych. "Oczywiście to kongres musi podjąć ostateczną decyzję, ale taka będzie rekomendacja" - podkreślił.

Trela dodał, że w sobotę będzie też mowa o planach wyborczych, ponieważ kongres rozpoczyna wybory w partii. "Zaczniemy od struktur najdalej idących, czyli najpierw wybierzemy kierownictwo ugrupowania w miastach, następnie będą województwa, a później będzie kraj" - zaznaczył. Jak dodał, wybory przewodniczącego Nowej Lewicy odbędą się późną jesienią.

Według posła, sobotni kongres będzie też okazją dla członków partii do rozmowy o drugiej turze wyborów prezydenckich. Jak dodał, na analizę wyników wicemarszałkini Senatu, kandydatki Lewicy Magdaleny Biejat i przepływów elektoratów przyjdzie pewnie czas po 1 czerwca. "Bo dzisiaj wszyscy - łącznie z ludźmi Lewicy - powinni skupić się na tym, żeby wybory wygrał kandydat KO Rafał Trzaskowski" - podkreślił Trela.

Wybory prezydenckie. Wynik kandydatki Nowej Lewicy

Biejat, która w I turze zdobyła 4,23 proc. głosów, zapowiedziała we wtorek, że w drugiej turze wyborów odda głos na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

Więcej

Szymon Hołownia i Magdalena Biejat. Fot. PAP/Szymon Pulcyn/Tomasz Wojtasik
Szymon Hołownia i Magdalena Biejat. Fot. PAP/Szymon Pulcyn/Tomasz Wojtasik

Biejat i Hołownia zadeklarowali poparcie dla Trzaskowskiego. W piątek wieczorem debata prezydencka przed II turą

Rzecznik Nowej Lewicy Łukasz Michnik przekazał PAP, że kongres nadzwyczajny poświęcony zmianom statutu partii zbierze się w sobotę o godz. 11 w Centrum Konferencyjnym ZIELNA w Warszawie. O godz. 14.15 planowana jest konferencja prasowa.

Pod koniec 2019 r. Konwencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej zdecydowała się na zmianę statutu. Na bazie nowych przepisów doszło do połączenia SLD Włodzimierza Czarzastego i Wiosny Roberta Biedronia. W marcu 2021 r. Czarzasty poinformował, że Sąd Okręgowy w Warszawie doręczył "postanowienie w sprawie partii politycznej Nowa Lewica ze stwierdzeniem prawomocności".

Zgodnie ze statutem Nowej Lewicy, w partii działają dwie frakcje, które odzwierciedlają różne poglądy członków ugrupowania. Z zapisów wynika, że w Zarządzie Krajowym, Radzie Krajowej, zarządach wojewódzkich i radach wojewódzkich musi zasiadać równa liczba członków pochodzących z SLD i Wiosny. (PAP)

andr/ par/ pap/

Zobacz także

  • Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Marcin Obara
    Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Marcin Obara

    Premier na kongresie „Nauka dla biznesu”: 2026 może stać się rokiem rozstrzygającym o naszym bezpieczeństwie

  • Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Kongres PSL wybrał prezesa partii. Jest zapowiedź samodzielnego startu w wyborach

  • Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
    Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

    Kongres PSL wyłoni nowe władze partii. Mają też paść ważne deklaracje

  • I Narodowy Kongres Nauka dla Biznesu odbędzie się w dniach 19-21 listopada, fot. spot
    I Narodowy Kongres Nauka dla Biznesu odbędzie się w dniach 19-21 listopada, fot. spot

    Pierwszy Narodowy Kongres Nauka dla Biznesu - w listopadzie

Serwisy ogólnodostępne PAP