O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wyszły na jaw nowe fakty dotyczące relacji byłego księcia Andrzeja z Epsteinem

Przestępca seksualny Jeffrey Epstein zaproponował w 2010 r. ówczesnemu księciu Yorku Andrzejowi, że zapozna go z dwudziestokilkuletnią Rosjanką – wynika z dokumentów opublikowanych w piątek przez ministerstwo sprawiedliwości USA, na które powołuje się agencja AFP.

Andrzej Mountbatten-Windsor. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER
Andrzej Mountbatten-Windsor. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

W e-mailu z 12 sierpnia 2010 r. Epstein napisał do Andrzeja, że ma „przyjaciółkę, z którą (Andrzej - PAP) mógłby chcieć pójść na obiad” i która będzie w Londynie.

W odpowiedzi były książę napisał, że byłby „zachwycony, gdyby mógł się z nią spotkać”. Poprosił o dodatkowe informacje o kobiecie i przekazanie jej kontaktu do niego. Epstein poinformował go wtedy, że kobieta ma 26 lat, pochodzi z Rosji, określił ją jako piękną i godną zaufania. Dodał, że przekazał jej adres e-mail Andrzeja.

Więcej

Sarah Ferguson, książę Andrzej. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER
Sarah Ferguson, książę Andrzej. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

Mail księżnej Yorku do Epsteina ujawniony. Organizacje charytatywne zrywają współpracę

Z dokumentów nie wynika, czy były książę spotkał się z Rosjanką. Ujawniają one natomiast, że zaprosił potem Epsteina do Pałacu Buckingham.

Epstein skontaktował się też z Andrzejem podczas pobytu w Londynie 27 października 2010 r. Zapytał go, o której godzinie chciałby się z nim zobaczyć, i dodał: „Będziemy musieli porozmawiać na osobności”.

Andrzej odpowiedział: „Możemy zjeść kolację w Pałacu Buckingham i spędzić dużo czasu na osobności”. Dwa dni później dodał: „Bardzo się cieszę, że się spotkamy w PB (Pałacu Buckingham - PAP). Przyjdź, z kim chcesz, będę miał czas mniej więcej od 16 do 20”.

Kilka miesięcy przed tą wymianą wiadomości Epstein zakończył odbywanie wyroku z 2008 r. za nakłanianie 14-letniej dziewczyny do prostytucji.

Z powodu swych związków z Epsteinem Andrzej Mountbatten-Windsor został w zeszłym roku pozbawiony tytułu księcia i musiał opuścił Pałac Buckingham.(PAP)

mw/ akl/

Zobacz także

  • Wydruk dokumentów z tzw. akt Epsteina. Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
    Wydruk dokumentów z tzw. akt Epsteina. Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    Nie będzie śledztwa w sprawie nominowanego przez Starmera ambasadora USA. W tle akta Epsteina

  • Wydruk z tzw. "akt Epsteina". Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
    Wydruk z tzw. "akt Epsteina". Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    Setki pracowników fundacji Gatesa straci pracę. W tle sprawa Epsteina

  • Pam Bondi Fot. PAP/EPA/GRAEME SLOAN / POOL
    Pam Bondi Fot. PAP/EPA/GRAEME SLOAN / POOL

    Pam Bondi nie będzie już prokuratorką generalną USA

  • Laura Dern. Fot. EPA/NINA PROMMER
    Laura Dern. Fot. EPA/NINA PROMMER

    Laura Dern gwiazdą serialu o sprawie Epsteina

Serwisy ogólnodostępne PAP