Zakłócenia sygnału GPS w regionie Morza Bałtyckiego. Eksperci: ryzyko dla lotnictwa i żeglugi

2024-02-04 20:50 aktualizacja: 2024-02-04, 22:48
Maszt 5G, Fot. PAP/Abaca/Utrecht Robin/ABACAPRESS.COM
Maszt 5G, Fot. PAP/Abaca/Utrecht Robin/ABACAPRESS.COM
Zakłócanie przez Rosję sygnału GPS w regionie Morza Bałtyckiego stwarza ryzyko zarówno dla lotnictwa, jak i żeglugi - ostrzega w niedzielę telewizja ERR, cytując wojskowych i ekspertów.

Zakłócenia sygnału GPS zmniejszają dokładność pozycjonowania, a intensywne zakłócenia mogą spowodować, że odbiorniki całkowicie stracą informacje o położeniu - alarmuje estońska telewizja.

Płk. Eero Rebo z estońskich wojsk obrony terytorialnej informuje, że "Rosja prawdopodobnie nie ma wystarczającej obrony powietrznej i aby uspokoić swój naród, zdecydowała się po prostu znaleźć działania zastępcze".

"Stwarza to dodatkowe ryzyko w lotnictwie, ale także w żegludze" - zaznacza Rebo. "Nie ma sensu tworzyć tego dodatkowego ryzyka, ponieważ tłumienie sygnału GPS w żaden sposób nie wpływa na technologię dronów. Reżim Putina robi to raczej po to, aby pokazać, że robi się coś, by bronić kluczowych dla niego aktywów" - dodaje, wspominając ostatnie ataki dronów na infrastrukturę w Rosji.

"Zakłócenia nie wpłynęły dotąd w znaczący sposób na ruch lotniczy, ponieważ w lotnictwie zawsze wykorzystuje się kilka urządzeń nawigacyjnych, które uzupełniają się i wspierają" - wyjaśnia Erko Kulu, szef działu zarządzania częstotliwościami w estońskim Departamencie Komunikacji Elektronicznej Urzędu Ochrony Konsumentów i Regulacji Technicznych (TTJA).

W styczniu eksperci cytowani przez media krajów nadbałtyckich informowali, że masowe zakłócenia sygnału GPS pochodzą z systemu umieszczonego w Królewcu. Do ich szczytu doszło w okresie świąt Bożego Narodzenia. (PAP)

Z Tallina Jakub Bawołek
gn/