O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zmarł założyciel HBO Charles Dolan

W wieku 98 lat zmarł Charles Dolan, założyciel kilku znanych amerykańskich firm medialnych, w tym HBO i Cablevision Systems Corp. Miał opinię wizjonera, który zrewolucjonizował przekaz telewizyjny.

Charles Dolan. Fot. Wikimedia commons
Charles Dolan. Fot. Wikimedia commons

O śmierci Dolana poinformowała jego rodzina. Mający irlandzkie korzenie biznesmen urodził się 16 października 1926 r. w Cleveland, w stanie Ohio. Po II wojnie światowej zaczął wraz z żoną produkować filmy sportowe i przemysłowe, a w 1952 r. przenieśli się do Nowego Jorku.

Przełomem okazało się założenie firmy Sterling Manhattan Cable - pierwszej, która zajmowała się okablowaniem budynków, by umożliwić dostęp do telewizji kablowej. Za tym poszły pierwsze w historii umowy, które zapewniały abonentom telewizji kablowej dostęp m.in. do transmisji meczów koszykarskiej ligi NBA, w tym New York Knicks oraz New York Rangers.

Na początku lat 70. Dolan założył Home Box Office (HBO) - pierwszą usługę programów premium w ramach telewizji kablowej, a w 1973 r. firmę Cablevision. Był też twórcą m.in. News 12 — pierwszego 24-godzinnego serwisu telewizji kablowej z lokalnymi wiadomościami z USA. Jego kolejnym ważnym przedsięwzięciem było Voom HD Networks - stacja nadająca w technologii wysokiej rozdzielczości (HD).

Od 1951 roku Dolan był związany z żoną Helen Ann, która zmarła w 2023 roku. Biznesowym imperium już od kilku lat zarządza najstarsze z sześciorga ich dzieci, syn James. Poprzez spółkę Madison Square Garden, do której należy m.in. słynna hala widowiskowa o tej samej nazwie, rodzina Dolanów ma większościowe udziały w obu nowojorskich klubach NBA: Knicks i Rangers.(PAP)

piu/ akl/ ep/

Zobacz także

  • Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/REMKO DE WAAL
    Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/REMKO DE WAAL

    Zełenski chce szerszych konsultacji z europejskimi sojusznikami po rozmowach z USA

  • Władimir Putin Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL
    Władimir Putin Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

    Doradca Putina: propozycje Europy i Ukrainy nie zwiększają szans na pokój

  • Logo TikToka. Fot. PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN
    Logo TikToka. Fot. PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

    Przełomowa umowa ws. TikToka stała się faktem. Efekt porozumienia między USA i Chinami

  • Ambasador USA w Polsce Thomas Rose. Fot. PAP/	Leszek Szymański
    Ambasador USA w Polsce Thomas Rose. Fot. PAP/ Leszek Szymański

    Sojusz polsko-amerykański. Ambasador USA o systemie „Wisła”: dzisiaj zmieniły się zasady gry

Serwisy ogólnodostępne PAP