O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Astana Finance Days 2019

W dniach 1-4 lipca br. w stolicy Kazachstanu Nur-Sułtanie odbyło się forum finansowe „Astana Finance Days” organizowane przez Międzynarodowe Centrum Finansowe Astana (MCFA/AIFC).

Międzynarodowe Centrum Finansowe Astana
Międzynarodowe Centrum Finansowe Astana

Druga edycja corocznego forum zgromadziła przedstawicieli świata polityki, biznesu, międzynarodowych centrów finansowych, środowisk akademickich i ekspertów.

W ramach forum zostały zorganizowane praktyczne seminaria i okrągłe stoły, omówione nowe zagadnienia i pomysły na temat regionalnych i międzynarodowych rynków finansowych, rozwoju gospodarczego w regionie euroazjatyckim oraz centrum regionalnego usług finansowych.

W trakcie drugiego dnia forum odbyło się oficjalne otwarcie Sądu i Międzynarodowego Centrum Arbitrażowego przy Międzynarodowym Centrum Finansowym Astana.

W uroczystości otwarcia uczestniczył prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew, premier-minister Kazachstanu Askar Mamin, sędziowie MCFA oraz inni przedstawiciele organizacji międzynarodowych, prawnych i publicznych. Otwierając ceremonię, prezydent Tokajew podkreślił, że „tworząc Sąd i Centrum Arbitrażowe MCFA kończymy tworzenie struktury instytucjonalnej Centrum Finansowego. Będą one generować element zaufania na poziomie lokalnym i globalnym. Nadszedł czas, aby wykorzystać nasze przewagi konkurencyjne i znaleźć własną niszę na świecie”.

Ponadto prezydent wspomniał o bardzo ważnym szczególe z historii systemu sądowniczego Kazachstanu, mianowicie, że od XV wieku głównym organem sądowym w Kazachstanie był sąd bejew (tj. wodzów). „Instytucja ta pomógła nam osiągnąć harmonię i pokój poprzez sprawiedliwość i praworządność dla wszystkich” - dodał prezydent.

Według prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa utworzenie MCFA jest jednym z narzędzi Kazachstanu do przyłączenia się do grona trzydziestu rozwiniętych krajów świata.

Międzynarodowe Centrum Arbitrażowe będzie działać na zasadach prawa angielskiego, które będzie stosowane w ramach ogólnego systemu wymiaru sprawiedliwości.

Oprócz tego głowa państwa zapoznał się ze specjalistyczną wystawą projektów realizowanych w MCFA w zakresie finansów islamskich, rozwoju kapitału ludzkiego, innowacji i digitalizacji, wsparcia dla startupów, a także zapoznał się z funkcjonowaniem giełdy MCFA.

MCFA zostało otwarte w 2018 r. w przeddzień 20-lecia stolicy Kazachstanu. Inicjatywa stworzenia w regionie Azji Centralnej pierwszego międzynarodowego centrum finansowego - punktu przyciągania inwestorów z całego świata - należy do pierwszego prezydenta Kazachstanu - Elbasy Nursułtana Nazarbajewa.

Źródło informacji: Ambasada Kazachstanu w Polsce

Ambasada Kazachstanu w Polsce

Serwisy ogólnodostępne PAP