Luke Nosek: Polska obrała najlepsza drogę, kierując się w stronę energetyki jądrowej

2022-07-01, 14:54 aktualizacja : 2022-07-01, 15:11
Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Polska ma ogromną wizję dotyczącą rozwoju energetyki jądrowej - uważa Luke Nosek, współzałożyciel Gigafund i PayPal, inwestor w SpaceX Elona Muska oraz Last Energy, który był gościem tegorocznego Kongresu 590 w Nadarzynie. Jego zdaniem wybór właśnie tego bezemisyjnego źródła wytwarzania energii - to dla naszego kraju najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne rozwiązanie.

uke Nosek jest m.in. inwestorem i członkiem zarządu amerykańskiej spółki Last Energy, która podczas czerwcowego Kongresu 590 podpisała z Grupą Enea S.A. listy intencyjny w sprawie współpracy dotyczącej zastosowania w Polsce technologii małych, modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

„To nie chodzi tylko o to, aby mieć zieloną energię. Bo sama zielona energia nie daje nam niezależności. Jesteśmy uzależnieni od warunków atmosferycznych, np. wiatru, słońca” - zwrócił uwagę Luke Nosek. „Energetyka jądrowa może pracować cały dzień i noc, cały rok, a nawet ileś lat bez żadnego paliwa. I to jest coś, czego teraz potrzebujemy - w takim świecie, w którym nawet nie wiemy, czy będziemy w stanie uzyskać surowce niezbędne do wytwarzania energii” - podkreślił biznesmen.

W jego opinii małe reaktory to dla Polski najbezpieczniejsze rozwiązanie i nie tylko dla niej. Jak zaznaczył, elektrownie tego typu są budowane w podobny sposób jak duże.

„Tylko że budujemy je bardzo małe i wtedy możemy je budować szybko” - zaznaczył Nosek.

Luke Nosek w 2008 roku przeprowadził pierwszą inwestycję typu venture w SpaceX Elona Muska i od tego czasu zasiada w radzie SpaceX.

„Szukamy ludzi, którzy mają dużą wizję na 10-20 lat i wierzymy w tego człowieka. Musimy zaufać założycielowi firmy, że naprawdę będzie tworzył tę technologię, że uruchomi produkcję, że chce rozwinąć ten biznes. Takim człowiekiem okazał się Elon Musk” - tłumaczył Luke Nosek.

Luke Nosek jest z pochodzenia Polakiem i jak stwierdził, coraz częściej odwiedza Polskę nie tylko z racji rodzinnych kontaktów. Jego zdaniem Polska dynamicznie się rozwija, a ludzie, z którymi prowadzi rozmowy biznesowe, reprezentują bardzo wysoki poziom wiedzy technologicznej i mają szerokie perspektywy rozwoju swoich firm.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.