O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prawo.pl: WIRON zamiast WIBOR-u - nieznacznie mogą zyskać klienci banków

Zamiana wskaźnika WIBOR na WIRON prawdopodobnie spowoduje jedynie nieznaczne obniżenie oprocentowania kredytów - oceniają eksperci, cytowani przez Prawo.pl.

Proces zastępowania WIBOR-u przez WIRON ma zakończyć się 1 stycznia 2025 r., a w wypadku tych kredytów, które zostały udzielone wcześniej i powiązane są z WIBOR-em, powinna nastąpić zamiana tych wskaźników.

Prawo.pl przypomina, że WIBOR to wskaźniki referencyjny przy ustalaniu wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych, gotówkowych i innych. Przy jego ustalaniu brane są pod uwagę transakcje międzybankowe oraz opinie analityków. Natomiast WIRON oparty jest wyłącznie na transakcjach jednodniowych (overnight), które są zawierane między bankami a instytucjami finansowymi. Krytycy WIBOR-u zwracają uwagę na to, że na polskim rynku bankowym jego wysokość opiera się na nieweryfikowalnej fikcji, banki bowiem jedynie deklarują za ile byłyby w stanie pożyczyć wzajemnie pieniądze. 

Prawo.pl, powołując się na ekspertów, zaznacza, że stosowanie WIRON-u nie spowoduje znacznej zmiany na korzyść u osób, które spłacają kredyty lub je zamierzają zaciągnąć. Tego zdania jest również premier Mateusz Morawiecki.

„Dla mnie to nie jest game changer (punkt zwrotny - PAP), to jest jeden z elementów całego tego rynku finansowego i to dalece nie najważniejszy. Dużo ważniejsze [...] są wakacje kredytowe i wszystkie działania, które mają służyć do realnego zwiększenia możliwości obsługi kredytów, różnych kredytów przez obywateli” - cytuje premiera portal Prawo.pl.

Przytaczany przez Prawo.pl dr n. ekonom. Hubert Gąsiński, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, podkreśla, że celem zamiany wskaźników jest dostosowanie rynku polskiego do trendów międzynarodowych, nie zaś zmiana kosztów kredytów, co, jego zdaniem, nie będzie do końca aż tak korzystne dla kredytobiorców. WIRON będzie jednak z pewnością niższy o kilka punktów procentowych w porównaniu z WIBOR-em, co oznacza stopniowe obniżanie rat.

Przytaczany przez Prawo.pl Błażej Wajszczuk, dyrektor Departamentu Skarbu w Banku BNP Paribas, wyjaśnia, że proces zamiany WIBOR-u na WIRON nie będzie wymagał wizyty klienta w banku.

„Oczywiście, klienci będą odpowiednio poinformowani o zmianie wskaźnika referencyjnego, czyli na jakiej podstawie prawnej nastąpiła zmiana, itp. Jednak nie będzie to wymagać ich zaangażowania. Sam proces będzie ewolucyjny” - mówi Błażej Wajszczuk i zaznacza, że dla nowych kredytów niezmiennym punktem odniesienia pozostają stopy procentowe NBP, czyli stopa wolna od ryzyka.

Więcej informacji: https://www.prawo.pl/prawo/wiron-czy-nowy-wskaznik-bedzie-korzystny-dla-kredytobiorcow,520353.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

PAP MediaRoom
Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.

Serwisy ogólnodostępne PAP