Google Cloud - jakie są zalety chmury dla firm?

2023-09-18 15:22 aktualizacja: 2023-09-18, 15:35
Adobe Stock
Adobe Stock
Ostatnie lata znacząco przyspieszyły adopcję chmury w firmach. Jednakże w 2023 roku, nadal wiele funkcjonujących przedsiębiorstw nie korzysta z dobrodziejstw jakie oferuje Google Cloud. O czym dokładnie mowa?

Skalowalność

Google Cloud umożliwia łatwą skalowalność zasobów w chmurze. Pozwala elastycznie zwiększać lub zmniejszać moc obliczeniową, pamięć i przestrzeń dyskową w zależności od bieżących potrzeb. Można z pomocą Google Cloud również automatycznie zarządzać skalowaniem w oparciu o założone zasady.

Elastyczność

Google Cloud obsługuje szeroki zakres usług i narzędzi, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Oferuje wiele opcji w zakresie maszyn wirtualnych, baz danych, narzędzi analitycznych, usług sieciowych i wielu innych. Można dostosować środowisko chmurowe do konkretnych wymagań aplikacji.

Wysoka dostępność

Kolejną korzyścią jest oferowana przez Google Cloud wysoka dostępność usług. Platforma ta posiada rozbudowaną infrastrukturę globalną, która jest odporowa na awarie i gwarantuje wysoki poziom niezawodności. Pozwala również skonfigurować replikację danych i uruchomić aplikacje w wielu strefach dostępności w celu minimalizacji ewentualnych przerw w działaniu.

Bezpieczeństwo

Google Cloud zapewnia zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa, które chronią dane i aplikacje klientów. W tym zakresie znajdziemy zaawansowane funkcje uwierzytelniania i autoryzacji, szyfrowanie danych w ruchu i w spoczynku, audyt dostępu do danych oraz zabezpieczenia na poziomie sieciowym.

Szybkość i wydajność

Google Cloud oferuje wysoką wydajność i niskie opóźnienia dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii i infrastruktury. Zapewnia wysoką przepustowość sieciową i możliwość korzystania z zaawansowanych narzędzi analitycznych, takich jak BigQuery, do szybkiego przetwarzania i analizy dużych zbiorów danych.

Narzędzia deweloperskie

W ramach platformy chmurowej od Google korzystający ma dostęp do szerokiego wachlarza narzędzi deweloperskich, które ułatwiają tworzenie, wdrażanie i zarządzanie aplikacjami w chmurze. Obejmuje to narzędzia do kontroli wersji, debugowania, monitorowania aplikacji, zarządzania zależnościami i wiele innych, co przyspiesza proces tworzenia i wdrażania aplikacji.

Integracje

Google Cloud integruje się z innymi popularnymi usługami i narzędziami deweloperskimi, co ułatwia tworzenie kompleksowych rozwiązań. Na przykład, można integrować aplikacje z usługami Google AI, takimi jak Google Translate czy Cloud Vision API, aby uzyskać funkcje przetwarzania języka naturalnego i analizy obrazów.

Na jakie problemy techniczne może natrafić użytkownik chmury?

Niektóre aspekty korzystania z chmury Google Cloud wymagają nieco większego doświadczenia oraz wiedzy technicznej. Wydawałoby się, że w takim przypadku firmy potrzebują na swoim pokładzie szeroki wachlarz programistów doświadczonych w różnych obszarach. Jest jednak jeszcze trzecia, bardzo skuteczna droga - skorzystanie z wiedzy i umiejętności certyfikowanego partnera Google Cloud.

Firmy, takie jak FOTC współtworzone są przez chmurowych ekspertów, których wiedza i doświadczenie potwierdzone jest przez bardzo wymagający system certyfikacyjny Google. W czym może pomóc architekt chmurowy FOTC? Poniższe informacje dotyczą wsparcia w obszarze Google Cloud i pochodzą ze strony fotc.com (https://fotc.com/pl/blog/google-cloud-platform-co-to/)

Konfiguracja sieci i zabezpieczeń

Konfiguracja sieci w Google Cloud może być wymagająca, zwłaszcza dla osób bez doświadczenia w dziedzinie sieci komputerowych. Tworzenie i zarządzanie podsieciami, regułami zapory ogniowej, równoważeniem obciążenia i innymi aspektami sieciowymi wymaga pewnej wiedzy technicznej.

Zarządzanie kosztami

Specjaliści z FOTC pomogą Ci zaznaczyć mielizny, na które możesz natrafić podczas zarządzania kosztami. Odpowiedzą m.in. na pytania jak uniknąć nieprzewidzianych kosztów, takich jak koszty transferu danych czy koszty przechowywania?

Skalowanie i wydajność

Chociaż Google Cloud oferuje skalowalność, nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia. Użytkownik potrzebuje poprawnie skonfigurować zasoby, zarządzać obciążeniem, dostosowywać kod aplikacji i innych czynników. Sama optymalizacja wydajności aplikacji również może być skomplikowana, zwłaszcza w przypadku dużych obciążeń i wymagających obliczeniowo zastosowań.

Bezpieczeństwo i zgodność

Kolejną sferą wymagającą pomocy specjalisty, a jednocześnie jedną z kluczowych jest bezpieczeństwo. Konieczne jest prawidłowe skonfigurowanie dostępu, uwierzytelniania, kontroli dostępu i innych funkcji bezpieczeństwa, aby chronić dane zgodnie z przepisami branżowymi. Do tego skorzystać z pomocy eksperta.

Integracje i migracje

To zagadnienie jest najczęściej wymieniane jako pierwsze, kiedy na stole pojawia się możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy specjalistów od Google Cloud. Migracja do Google Cloud może być przeprowadzona w sposób optymalny, który pozwala na oszczędności i pewność, że platforma została poprawnie skonfigurowana. Wymaga to zrozumienia infrastruktury i architektury aplikacji, dostosowania do API i usług Google Cloud oraz przeprowadzenia odpowiednich testów i walidacji. W tym wszystkim mogą pomóc architekci chmurowi FOTC.

Więcej na: https://fotc.com/

Źródło informacji: fotc.com

Źródło informacji: fotc.com

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.